TARIMA VE ÜRETİCİYE BÜYÜK ZARARLAR VEREN VE KÖYLERİ MAHALLEYE DÖNÜŞTÜREN UYGULAMADAN DÖNÜLÜYOR

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİTLEDİ, DOLAR YÜKSELDİ

Otomotiv sektöründe yeni kriz!

Konut satışları Adana’da yüzde 15,7 azaldı

İnşaat sektörünün ihtiyacı sürdürülebilir büyüme

AHBİB İLK ÇEYREKTE İHRACATINI YÜZDE 21 ARTIRDI

Tavuk eti ve yumurta üretimi azaldı

Şubat ayında 780 bin 524 ton inek sütü toplandı

AKKUYU SANTRALİ’NDE EKİPMAN İMALAT ÇALIŞMALARI DENETİMİ

Mobilyada hedef pazar ABD

Ekonomide öne çıkan başlık dolar kuru

Meyve sebze ihracatında Akdeniz’in payı yüzde 42

AKAMDER'DEN MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ'NE ZİYARET

  Kültürel Mirası Yaşatmak için Kadın Kooperatifleri ile İş birliği 

EGİAD koştu

Çukurova GİAD’dan Vali Elban’a ziyaret

Bayram ikramiyeleri bayramdan 1 hafta önce yatacak

"Küçük işletmelerin tüketicinin hayatında yeri büyük"

Akaryakıtın tavan fiyatına zam

Bayraktar, üretici ve market fiyatlarını değerlendirdi

Demir-çelik sektöründe yeşil dönüşümün etkisi artıyor

Taşkın , “Hem maaş hem de satın alma gücü düşüyor”

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Mart ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK’in açıkladığı oranlar ile çarşı Pazar ve marketlerdeki fiyat artışlarının birbirinin tersi olduğunu söyledi.

1 Nisan’da doğalgaza yüzde 1 zam geldiğine dikkat çekti Taşkın, “TÜİK’e göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1.08, yıllık % 16.19’a yükseldi. Yıllık enflasyonun Mart ayında da yükselişini sürdürdüğünü görüyoruz. Resmi açıklamalarla vatandaşın enflasyonu arasında ciddi fark var!”dedi.

TÜİK’in Mart ayı enflasyon rakamlarına göre TÜFE’de 2021 yılı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,08, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,19 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,18 artış gerçekleştiğine dikkat çeken Necip Taşkın şunları söyledi:

 “Türk Lirası Mart ayında yüzde 8'in üzerinde değer kaydetti. Sadece doğalgaza 1 Ocak, 1 Şubat, 1 Mart ve son olarak da 1 Nisanda yüzde 1 oranında zam geldi. Elektriğe yüzde 6, köprü ve otoyol ücretlerine yüzde 26 zamlanırken gıda fiyatlarındaki artışa memur ve memur emeklileri yetişemez oldu. Yılbaşında memur ve emeklilere Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 3 zammın yanı sıra enflasyon farkıyla birlikte 7.36 zam yapıldı.  Yapılan maaş zammı diğer zamların çok altında kaldı. Dolayısıyla yüksek enflasyon dar ve sabit gelirlinin maaş zammını eriterek alım gücünü düşürdü.

Yüksek enflasyon nedeniyle zarar eden sadece memur ve memur emeklisi değil esnaf, işçi ve işçi emeklisi de, işini kaybedenlerde aynı sıkıntıları yaşıyor. Özellikle memur ve memur emeklilerinin durumu her geçen gün kötüleşiyor!

Pandemi sürecinde yoğun emek ve uzun mesai yapan sağlık çalışanları hem pandemi hem şiddet, mobbing ve sınır dışı geçici görevlendirmeler nedeniyle ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntıların pençesinde zor günler yaşıyor. Bu nedenlerle moral ve motivasyonları bozulmuş durumda. Bu durumdaki kamu görevlisinden verimli olması beklenemez. Sağlık çalışanlarına 1.000 lira seyyanen zam yapılmasını ayrıca 1.500 lira bayram ikramiyesi verilmesini, yüksek enflasyon nedeniyle kayıplarının telafi edilmesini bekliyoruz.”

8vş)