YENİ ADANA ADLİYE SARAYINA 01 MART’TAN İTİBAREN TAŞINMA BAŞLAYACAK

Çukurova Belediyesi  YDD ile yaşlılar için işbirliği yapacak

Karaisalı'da Zabıtalara Başarı Belgesi Verildi

YÜREĞİR’DE 40 MAHALLEYE 40 KÜTÜPHANE

Karaisalı'nın isimlerde tercihi Ömer ve Asel oldu

Sivrisinekle mücadele sürüyor

Zeydan Karalar Küçükdikili’de muhtarlarla görüştü

YÜREĞİR’DE YENİ DOĞAN BEBEKLERE ‘HOŞ GELDİN’ HEDİYESİ

KADER’den Çukurova Belediyesi’ne teşekkür

Seçer ve Karalar Tarsus'ta ortak yayında bir araya geldi

ESKİ ÇIRÇIR FABRİKASI SANATIN MERKEZİ OLUYOR

YURT MAHALLESİNDEKİ SPOR TESİSİ YENİLENİYOR

İpek’in hayali gerçek oldu

BAŞKAN ULUDAĞ’DAN ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET

AKAY, ÇGC’Yİ ZİYARET ETTİ

Karla mücadele aralıksız sürüyor

Başkan Çetin sözünü tuttu hakemler teşekkür etti

BAŞKAN KOCAİSPİR SABAH 6’DA İŞÇİLERE SÜRPRİZ YAPTI

Büyükşehir, salgınla mücadelesini açıkladı

AKAY,”TÜKETİM DEĞİL ÜRETİM İDEOLOJİSİNİ SAVUNUYORUZ”

Çukurova Belediyesi, “Can dostlarımız bize emanet”

STK'lar Ana Konteyner Limanının Karataş’a kurulmasını istiyor

7 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 5 Ocak Platformu  Topuz ile birlikte bAna Konteyner Limanının yapımı için Karataş’ın tercih edilmesi yönünde çağrıda bulundular.

7 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 5 Ocak Platformu temsilcileri Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip Topuz ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirerek Ana Konteyner Limanının yapımı için Karataş’ın tercih edilmesi yönünde çağrıda bulundular.  

5 Ocak Platform Başkanı ve aynı zamanda YAP Derneği Başkanı Ömer Faruk Bostancı yaptığı açıklama da ;”  Doğu Akdeniz Bölgesi, ülkemizde dış ticaretin önemli durakları sayılan Mersin MIP, İskenderun Limakport ve Assanport üç konteyner limanına sahip. Bölgenin merkezi konumunda olan sanayi şehri Adana, konteynerle gerçekleştirdiği dış ticareti için ağırlıklı olarak bu limanları kullanıyor. Doğu Akdeniz’e yapılması planlanan Ana Konteyner Limanı için Mersin’in seçilmesi durumunda Adana’nın üreticisi 90 km, Hatay’ın seçilmesi durumunda yaklaşık 130 km mesafe kat etmek zorunda kalacak. Zaman ve taşımacılık maliyeti göz önüne alındığında 50 km uzaklıktaki Karataş ilçesinin yeni konteyner limanı, eski günlerini arayan Adana ekonomisine nefes aldıracaktır. 

Pandemi koşulları, iklim değişikliği ve kuraklığın tehdit ettiği güvenilir gıda arzı, küresel çapta pandemiden sonraki en kritik bir sorun olarak ön görülüyor. Bu nedenle, tarım ve gıda politikaları stratejik olarak değerlendiriliyor. Adnan’ının verimli toprak, uygun iklim gibi avantajlarını doğru değerlendirmek istiyorsak; Son kurulum aşamasına gelinen Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Su Ürünleri Yetiştiriciliği OSB ve Gıda İhtisas OSB gibi yatırımları otoban ve tren yollarıyla Karataş ilçesinde yeni kurulacak olan bir Adana Konteyner Limanı’na bağlantılı hale getirilmesi gereklidir. Adana şehrinde yaşayan herkesi, kendi çocukların geleceği için Adana menfaatlerine sahip çıkmaya ve şehrimiz için taş üstüne taş koyacak her projenin her çabanın arkasında durmaya davet ediyoruz. Bu Adana için faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar için bir tercih değil bir görevdir.” Dedi.  

Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip Topuz ise toplantı kapsamında yaptığı açıklama da; “STK temsilcilerinin ve 5 Ocak Platformunun destekleri sebebi ile teşekkürlerini ileterek, Adananın günden güne daralan ekonomisine katkı sağlayacağına inandığımız Ana Konteyner Limanı ile ilgili Karataş’ın tercih edilmesi bölgeye olduğu kadar Adana’mıza da büyük bir fırsat oluşturacaktır. Gelişme noktasında Adana’nın ekonomik ihtiyaçlarının Hatay ve Mersinden karşılandığı değerlendirilerek,  Karataş’ta bu limanın kurulması halinde Adana ekonomisine katkı sağlayacağının kesinliği bu platform ile birlikte bir kere daha yapılan açıklama ile dile getirilmek istendi.  

Karataş’ta sadece konteyner limanı değil deniz ticaretini arttırılmasında, turizm ve marina limanının bölgeye uygunluğu değerlendirilerek çalışmaların yapılacağına inancımız tamdır. Bu noktada ulaştırma bakanlığına gerekli başvurularımızı yaptık. En kısa sürede bu projelerin Karataş ve Adana için düşünülmesini ümit ediyor ve katılan ve bize bu hususta destek veren STK temsilcilerimize ayrıyeten teşekkürlerimizi sunuyoruz. “ dedi.