İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KISMİ KAPANMA GENELGESİ

Ç.Ü.  BALCALI HASTANESİ AOSB SAĞLIK TESİSİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

RAMAZAN’DA 2 HAFTA KISMİ KAPANMA

“BESLENME YETERSİZLİĞİ KANSER TEDAVİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

"Bir insanı tedavisiz bırakmak en pahalı tedavidir "

TAŞKIN, “PRATİSYEN HEKİMLERE YAPILAN ADALETSİZLİK SON BULSUN”

ADANA’DA RAMAZAN AYI KORONA TEDBİRLERİ   

‘RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?’ SORUSUNUN YANITI YARIN BELLİ OLACAK

PROF.DR.OTO, "COVID-19 SONRASI KALP KASI HASTALIKLARINA DİKKAT"

KALP SAĞLIĞI HAFTASI BAŞLADI

MEVSİMSEL DEPRESYONLAR NEGATİF İYONLAR İLE KONTROL ALTINDA

Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttı

Hızlı yemek yemenin 2 önemli zararı daha

11 Nisan, tüm dünyada Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Bel Ağrılarında Erken Müdehale Büyük Önem Taşıyor

KORONAVİRÜS SALGININDA ARTIŞ HIZ KESMİYOR

Tuncel,"Çukurova Üniversitesi Sağlık Alanında Bölgenin Öncüsü"

ADANA’DA CAVİ19 AŞISINDA RANDEVU VAR AŞI YOK!

Prof. Dr. Engin Ulukaya: ‘’Yerli Kanser İlacını Geliştirmek İçin Çalışıyoruz’’

ADANA İL UMUMİ HIFZISIHHA MECLİSİ’NİN KORONAVİRÜS KARARI AÇIKLANDI

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

“SİNOVAC AŞISININ ETKİLİLİĞİ % 83,5”

Koronavirüse karşı Sinovac tarafından geliştirilen aşının Türkiye'deki Faz 3 çalışmaların sonuçları açıklandı. Buna göre, aşının Covid-19'a karşı etkililiği yüzde 83,5 olarak belirlendi.

Çin menşeli Sinovac tarafından geliştirilen aşının  Türkiye'de yapılan Faz 3 çalışmalarının sonuçları açıklandı.

 Deutsche Welle Türkçe internet sitesinde yer alan habere göre, Hacettepe Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre, semptomatik ve test ile doğrulanmış Covid-19 vakası karşısında aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak tespit edildi. Sinovac aşısının hastane yatışını engelleme oranı ise yüzde 100 olarak belirlendi. Çalışmada, ölüm vakasına ise rastlanmadığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, Faz 3 çalışmaların amacının Covid-19'a karşı geliştirilen "CoronaVac aşısının güvenilirliğini ve RT-PCR ile doğrulanmış semptomatik Covid-19 hastalığına karşı koruyuculuğunu" değerlendirmek olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, 14 Eylül'de klinik çalışmalara 18-59 yaş arası sağlık sorunları olmayan gönüllüler katıldı. Çalışmada, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı diğer bölümüne ise plasebo verildi. Aşı ekibine de gönüllülere de hangi aşının yapıldığına dair bilgi aktarılmadı.

10 bin civarında gönüllü katıldı

Klinik çalışma kapsamında, toplam 24 merkezde 10 bin 216 kişiye bir doz gerçek aşı veya plasebo uygulaması yapıldı. Bu gönüllülerden 6 bin 648'ine gerçek aşı, 3 bin 568'ine ise plasebo uygulandı.

Açıklamada, plasebo uygulanan gönüllülere de daha sonra gerçek aşı verilmesi ile toplam 25 bin 937 doz aşı yapıldığı kaydedildi.

Çalışmaya katılanların yüzde 57,8'inin erkek, yüzde 42,2'sinin de kadın olduğu belirtildi. Gönüllüler arasında sağlık çalışanlarının da bulunduğu kaydedildi. 12 Şubat tarihinde aşıların "körlüğü" kırılarak, kime gerçek aşı, kime plasebo yapıldığı belli oldu.

Yan etkileri

Açıklamaya göre, çalışmada aşının yan etkileri de saptandı. Buna göre, gönüllülerin yüzde 9,8'inde yorgunluk, yüzde 7,6'sında baş ağrısı, yüzde 3,8'inde kas ağrısı, yüzde 2,5'inde ateş, yüzde 2,4'ünde titreme ve yüzde 1,6'sında enjeksiyon yerinde ağrı görüldü.

Sinovac aşısı Türkiye'de uygulanmaya başlamadan önce etkililik derecesine ilişkin çeşitli çalışmalar mevcut olsa da Faz 3 çalışmaların sonuçları kamuoyuna açıklanmadığı için eleştiriliyordu.