TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "BAŞIMIZA NE GELDİYSE PARLAMENTER SİSTEMDEN GELDİ"

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, "1921 ANAYASASI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI SEMPOZYUMU"NA KATILDI

Gürer: “Rehber öğretmen ataması yapılmalıdır”

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU: "ERKEN SEÇİM FALAN YOK"

Bulut,"Eğlence sektörü 10 aydır işsiz"

AKP'li Demiröz,"Girdiğimiz her seçimden iktidar olarak çıktık"

KILIÇDAROĞLU İZMİT’TE

Erdoğan,"Sanatın evrensel yönünü gösterdik"

Ayhan Barut, sağlıkta atamaları Meclis gündemine taşıdı 

Şevkin,“Veresiye defterinde yer kalmadı”

SARIBAL: "CANLI HAYVAN İTHALATI ARTARAK DEVAM EDİYOR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Canlı Hayvan İthalatı yapılmayacağı denmesine rağmen 2020 yılının ilk iki ayında 108 bin 305 büyükbaş hayvan ithalatına 104 milyon 920 bin dolar ödendi” dedi.

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Canlı Hayvan İthalatı yapılmayacağı denmesine rağmen 2020 yılının ilk iki ayında 108 bin 305 büyükbaş hayvan ithalatına 104 milyon 920 bin dolar ödendi” dedi.
Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs pandemesinin tarım sektörünü etkilediğini söyleyen Sarıbal, “Koronavirüs sağlıktan sonra bize ihtiyaç sıralamasında gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkartı. Gıda egemenliği ve gıda güvenliğinin ülke savunması kadar önemli olduğunu bu virüs bize gösterdi. Ama AKP, iktidar olduğu son 18 yılda ülkemizi ithalat bağımlısı yaptı. Ülkemiz tarımsal ürünlerde olduğu gibi hayvancılıkta da dışarı bağımlıdır. AKP döneminde 5 milyon 81 bin adet büyükbaş hayvan ithalatına 6 milyar 753 milyon dolar, 3 milyon 22 bin adet küçükbaş hayvan ithalatına 360 milyon dolar ödedik. Canlı hayvan ithalatına verilen 7 milyar 113 milyon doları besicilerimize verseydik bugün hayvan ithal eden değil ihraç eden ülke olurduk” diye konuştu.
Tarım ve Orman Bakanlığının Ekim ayının son haftasında yayınladığı ‘besilik sığır ithalatında yeni başvuru alınmamaktadır’ açıklamasının gerçekçi olmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, “Sayın Bakan Bekir Pakdemirli Kasım ayında Kahramanmaraş’ta ‘4-5 ay boyunca ithal etle ilgili problem görmüyorum’ dedi. Ancak bunun doğru olmadığı anlaşılıyor. Et ithalatı olmayabilir, ancak canlı hayvanları süs olsun diye kimse getirmiyor. Bu hayvanların kesiminden elde edilen etler bu ülkede insanların sofrasına konuyor” dedi.
Üretici Yem Maliyetleri Altıda Eziliyor
Besicilerin koronavirüs salgını sonrası artan yem fiyatları karşısında zor durumda kaldığını ifade eden Sarıbal, aynı dönemde hayvanlarını kesime veremediklerinden dolayı da üretim maliyetlerinin arttığını kaydetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, “Besicilerimiz yem ve bakım maliyetlerinden zor günler geçiriyor. Bakanlık ne yapıyor canlı hayvan ithalatına izin veriyor. Hayvanlarını kestirmek istese kestiremiyor. Et ve Süt Kurumunun depoları ağzına kadar et dolu. Bir yandan hayvanını kestiremeyen besici, bir yandan yandaşına para kazandırmak için ithalat izni veren bir iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız” dedi.


3 Bin Hayvan Bekliyor
Geçen sürede 2020 yılında yapılan canlı hayvan ithalatının 2019 yılından daha fazla olduğunu belirten Orhan Sarıbal, “Şu anda Tekirdağ limanında 3.000 hayvan giriş yapmak için bekliyor. Bir yandan yem ve diğer maliyetler karşısında ezilen ve ürettiğinden para kazanamayan ülke besicisi, bir yandan, şartlar ne olursa olsun ithalattan vazgeçmeyen bir iktidar. Besicilerin zor günler geçirdiği şu günlerde ithal hayvan etmek ülke tarımına ihanettir” dedi.
(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ