ERDOĞAN, “BİZE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DERSİ VERENLER, ÜÇ MAYMUNU OYNADI”

AKP'li Şahin, "Kılıçdaroğlu, o bataklıklarında çırpınacak"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "CHP ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Soner Çetin’den Kılıçdaroğlu’na teşekkür

TİP Genel Başkanı Baş, "Türkiye, salgının en kötü yönetildiği ülkedir"

 "İktidar, Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkarmış!"

TBMM KİT KOMİSYONU TOPLANDI    

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU TOPLANDI    

Akar'dan 'ordu satılmıştır' sözüne yanıt

" Varlık Fonu adeta şeffaflıktan uzak bir kara deliğe dönüşmektedir"

Ağbaba: "Esnaf devren kiralık!"

ÇULHAOĞLU, “ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRALIM”

CHP’Lİ TANAL, MECLİS ARAÇLARININ MARKASINI SORDU

KILIÇDAROĞLU’NDAN  ERDOĞAN’IN PARTİSİNE VE KENDİSİNE ORDU KONUSUNDAKİ İSNATLARINA TEPKİ

SÜMER –“ ÖĞRENCİLERDEN KDV ALINMASIN”

“PANDEMİ SÜRECİNDE İKTİDARI SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİNİ DİNLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

“PANDEMİNİN İKİNCİ DALGASI TÜRKİYE’YE PAHALIYA MAL OLDU”

“HİÇ BİR DENETİMİN OLMADIĞI DİJİTALLEŞMENİN BİZİ GÖTÜRECEĞİ YER FAŞİZMDİR”

KILIÇDAROĞLU: “DEMEK Kİ BİZ ONUN KORKULU RÜYASIYIZ!”

CHP'Lİ KUŞOĞLU, "E CETVELİ"NE DİKKAT ÇEKTİ: "İKİNCİ BİR HAZİNE YARATILMIŞ"

TBMM'DE BU HAFTA    

"Sağlıkçı atamaları yönetmeliğe uygun yapılmıyor"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı atamalarının Personel Dağılım Cetveli’ne göre yapılmamasına tepki gösterdi.

Salgınla mücadele kapsamında alınması planlan 18 bin sağlıkçı arasında sadece 11 evde hasta bakım teknikeri olduğunu kaydeden Bulut, “Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunuluyor. Evde Sağlık Yönetmeliği’nin ‘her ekipte en az 1 evde hasta bakım teknikeri bulunmalıdır’ ibaresi hiçe sayılıyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele kapsamında 18 bin kişilik personel alımına çıktığını hatırlattı. 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ile birlikte “siz evde kalın, biz size gelelim” kampanyası başlatıldığını belirten Bulut, özellikle bugünlerde evde bakım hizmetlerinin çok daha önem kazandığını vurguladı.

PERSONEL ALIMINDA PLANSIZLIK

Sağlık emekçilerinin canı pahasına hizmet verdiğini kaydeden Bulut, belirsiz olan bu süreçte sağlık personeline olan ihtiyacın daha da artacağına dikkat çekti. Personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek için Sağlık Bakanlığı’nın almayı planladığı 18 bin sağlıkçının içinde sadece 11 evde hasta bakım teknikeri olduğunu kaydeden Bulut, personel alımında plansızlık olduğunu ifade etti.

 

PDC’YE UYGUN ATAMA YAPILMALI

Bulut, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunuluyor. Ancak açılan kadrolara baktığımızda 27 Şubat 2015'te çıkarılan Evde Sağlık Hizmet Sunumuna dair yönetmeliğin ‘her ekipte en az 1 evde hasta bakım teknikeri bulunmalıdır’ ibaresi hiçe sayılıyor. Evde Sağlık Birimlerinde personel ihtiyacı olmasına rağmen atamalar yapılmıyor. 723 olarak belirlenen evde hasta bakım teknikerleri Personel Dağılım Cetveli olması gerektiği gibi baz alınmalı ve bundan sonraki personel alımları bu yönde yapılmalıdır” dedi.

MESLEK TANIMLARI YOK

CHP’li Bulut, ayrıca sayıları 7 bini bulan evde hasta bakım teknikerlerinin sağlık meslekleri arasında sayılmayıp diğer meslekler arasına dahil edildiğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. Bulut, “En büyük problem diğer sağlık meslek gruplarında da olduğu gibi bir meslek tanımlarının olmaması. Evde hasta bakım teknikerlerini kapsayan bir meslek tanımının bir an önce hazırlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.(CO)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ