“YOKSULLUKLA MÜCADELEDE HİÇBİR ENGEL TANIMAYACAĞIZ”

KAHVALTI YAPMAK NEDEN ÖNEMLİ ?

LÖSEV’DEN KANSER HASTALARINA KIRMIZI ET

Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Yurt içinde ikamet eden yaklaşık 17 milyon 300 bin kişi seyahate çıktı

2020 Yılında Öne Çıkan Siyasi Konular ve İsimler

ADANA BAROSU’NDA SAVUNMAYA TAZE KAN

Çocuklar tatilde ödevlere ara vermeli

Büyükşehir karla mücadelede görev başında  

ARILARIN HAYRANLIK UYANDIRAN DÜNYASI

“Sağlık çalışanları pandemide fedakarca mücadele ediyor”

KAPAUM İlk Kurum İçi Protokolünü İletişim Fakültesi ile İmzaladı  

"Yerel yönetimler TMMOB’ye bağlı odalarla iş birliğinin sağlamalı"

Çukurova Üniversitesinde Dekan Devir Teslim Töreni

LÖSEV: “Saç ve Peruk Bağışı Kabul Etmiyoruz!”

Büyükşehir, kira bedeli yüksek araçları satın alıyor ve kurumun malı yapıyor

İş Dünyasında Dijital Dönüşüm

2020 şimdiye kadarki en sıcak yıl oldu

Hayvanlarla konuşmayı ne zaman öğreneceğiz?

Nesli tükenmekte olan gelinciklere COVID-19 aşısı yapıldı

7 ROTARY KULÜBÜNDEN FARKINDALIK

Palandöken: “Su tasarrufunun önemi her geçen gün artıyor”

TESK Genel Başkanı Palandöken, “Su fakiri bir ülke haline gelmemiz an meselesi” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz tatlı su bakımından maalesef yeterli değil. Son zamanlarda yaşanan iklim değişikliği ve bunun oluşturduğu etkiler, ileri yıllarda su kaynaklarımızı etkileyebilir. Yağışlar azalıp kuraklık artınca su kaynaklarımız önemli ölçüde azalabilir. Bu yüzden su tasarrufu için acilen harekete geçmeliyiz” dedi.
Türkiye’deki suyun yüzde 73’ünün tarımda kullanıldığını ve iklim değişikliği ile beraber ileride tarımsal sulama ihtiyacının artabileceğini aktaran Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynakları dahilinde toplam 112 milyar metreküp kullanılabilir su alanı var. Ülkemizdeki suyun yüzde 73’ü tarımda, yüzde 16’sı konutlarda, yüzde 11’i ise sanayide kullanılıyor. Yaşanan iklim değişikliği ile beraber ileriki yıllarda tarımsal su ihtiyacının yüzde 30 artması bekleniyor. Yani ileriki yıllarda suyun verimli kullanılması bugünden çok daha önemli olacak. Bunun için iyi bir su yönetimine ihtiyacımız var” diye konuştu.

“Kişi başı su tüketiminde Avrupa’yı ikiye katladık”
Kişi başı su tüketiminde Türkiye’nin Avrupa’yı ikiye katladığını anlatan Palandöken, “Ülkemizin aldığı yağış miktarı dünya ortalamasının oldukça altında. Avrupa’daki ve dünyadaki diğer ülkelere göre kişi başına kullanılabilir su miktarı bakımından su sıkıntısı çeken ülkeler arasındayız. Ancak buna rağmen kişi başı günlük su tüketiminde dünya ortalamasının oldukça üzerindeyiz. Dünyada kişi başı günlük 80 litre su tüketilirken Türkiye’de bunun iki katından bile fazla 190 litre su tüketiliyor. Eğer böyle giderse çok yakın bir gelecekte ülkemiz su fakiri bir ülke haline gelebilir. Hem ülkemizin geleceği hem de çocuklarımızın geleceği için su tüketimi alışkanlıklarımızı bir an önce değiştirmeliyiz” dedi.

“Küçük çaplı tasarruflar ileride hayat kurtaracak”
Su tasarrufu konusunda toplumsal duyarlılık geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Diş fırçalamadan tutun da bulaşık yıkamaya kadar hayatımızın her alanında su israfını önlemek için harekete geçilmeli. Su kaynaklarımız tükendiğinde zengin fakir demeden herkes bundan etkilenecek. Suyun adeta milli servetimiz olduğu ve israf edilmemesi gerektiğini unutmamalıyız. Küçük çaplı tasarruflar bile ileride su kaynaklarımız için hayati önem taşıyor. Çocuklarımızı bir damla suyun kıymetini bilerek yetiştirmeliyiz. Okullarda su tasarrufu konusunda eğitimler ve konferanslar vererek su duyarlılığı oluşturup geleceğe yatırım yapmalıyız” ifadelerini kullandı. (Öİ)


Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı