Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) tanıtılacak

“Salgın dönemini yalnızca ekonomik krizi değil, cinsiyet eşitsizliğini de derinleştirdi”

Çetin: Öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz

CEYHAN'DA ÇOCUK OYUN PARKLARI DEZENFEKTE EDİLİYOR

CHP’Lİ BULUT GÜNDEME GETİRDİ, SAĞLIK BAKANLIĞI FAHİŞ PCR TESTİ ÜCRETLERİNE DUR DEDİ.

Fedakar öğretmenlerimize minnettarız.

KOCAİSPİR: “HERKESİN HAYALLERİNE IŞIK TUTAN BİR ÖĞRETMENİ VARDIR”

“60 bin öğretmen derhal atanmalıdır”

CHP'li Bulut, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü  kutladı.

ORHAN SÜMER’İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLMASI

ÖĞRETMENLERİMİZ KUTSAL VAZİFELERİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEKTEDİRLER

KESK, "OYALAMA İŞKENCESİNE SON VERİLMELİ"

KIZILAY İLE ADANA’DAN İZMİR’E GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Bir sağlık emekçisi daha Covid-19'dan yaşamını yitirdi

“DEMOKRASİYİ, CAN VE HUKUK GÜVENLİĞİNİ TEHDİDE DERHAL ETKİLİ YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR”

CEYHAN ASKERİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI

Irak'ta 2 Türk askeri yaşamını yitirdi

BASIN İLANLARINA %20 ZAM

Yumurtalıkta bir sokak karantina altına alındı

Türkiye'de 103 ölüm, 3 bin 819 yeni hasta

ÇKA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MERSİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YAZARLAR

 • BIST 100

  1.325%0,34
 • DOLAR

  7,9191% -1,08
 • EURO

  9,4396% -0,89
 • GRAM ALTIN

  459,48% -1,23
 • Ç. ALTIN

  758,142% -1,23
 • Çarşamba 24 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 21 ° / 7 ° Bulutlu

"Nükleer santrallara aktarılan kaynaklar sağlık ve yoksullukla mücadelede kullanılmalı"

Adana Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)  Adana Şube Başkanı Mehmet Mak,” Çernobil`i unutmadık, nükleer santral değil, sağlıklı yaşamak istiyoruz!” dedi.

Çernobil Nükleer Güç Santrali’nde meydana gelen kazanın 34.yıldönümü dolayısı ile bir açıklama yapan MKP Sekreteryası sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, “Çernobil’in yıldönümünde; ölüm getiren teknolojiler yerine, sağlıklı bir yaşamı savunuyor, nükleer santrallara aktarılan kaynakların sağlık ve yoksullukla mücadelede kullanılmasını talep ediyoruz” diyerek şu görüşlere yer verdi:

“Çernobil Nükleer Güç Santralı`nda 34 yıl önce yaşanan nükleer facia unutulmadı. Enerji ve silah çılgınlığı rekabetinin, insanlığın başına neler getirebileceği en acı sonuçları ile Çernobil Nükleer Santralı`nda yaşanan kaza sonrasında yaşanmıştır. Arada geçen onca yıla rağmen felaketin boyutlarının katlanarak arttığı, nükleer santrallerin sadece ölüm getirdiği görülmüştür.

Ukrayna`da bulunan Çernobil Nükleer Güç Santralı`nda, 26 Nisan 1986`da insanlık tarihinde görülmemiş bir facia yaşanmıştır. Yüz binlerce insan yaşamını yitirmiş, yüz binlerce insan evini terk etmek zorunda kalmış ve kilometrelerce alana yayılan radyoaktif maddeler kanser vakalarında artışa neden olmuştur. Kitlesel bir cinayete neden olan kaza sonrasında bölge, yüzyıllarca açılmamak üzere kapatılmış,  milyarlarca dolarlık kayıp oluşmuştur.    

Çernobil kazasının ardından Fukuşima`da yaşanan kaza ile tehlike çanları tekrar çalarken,diğer nükleer santrallerden sızan radyoaktif maddeler ve nükleer atıklardan kaynaklı sorunların ise üstü örtülmüştür.

Çernobil bölgesinde, 4 Nisan 2020 tarihinde çıkan orman yangını ile de yeni bir felaketin eşiğine gelinmiş, günler sonra kontrol altına alınan yangın sonrasında bölgede radyasyon seviyesi 16 kat artmıştır.  Alınan onca önleme rağmen insanlığın olası bir yangın ya da küçük bir hata ile ne kadar vahim sonuçlarla karşı karşıya kalacağı bir kez daha hatırlanmıştır.

Ülkemizde ise Çernobil ve Fukuşima facialarına yarattığı yıkıma rağmen; Mersin-Akkuyu, Sinop- İnceburun`da halkın itiraz çığlıklarına inat, büyük risk taşıyan bu projelerin uygulamaya konulması için harekete geçilmiştir. Uyarılar dikkate alınmamaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiği bu zorlu dönemde, önemli risk alanlarından birini oluşturan inşaatların biran önce durdurulması ve çalışanların ücretli izinli sayılması çağrılarına kulaklar tıkanmış, Akkuyu Nükleer Güç Santralı`nda inşaat çalışmalarına devam edilmiştir. Yaklaşık 6 bin işçinin hayatı, hırs uğruna gözden çıkarılmış, sermayeden yana tercih kullanılmıştır.

Virüs salgınında zirve yapan Rusya`dan santralda görevlendirmek üzere çok sayıda işçinin Ülkemize geldiği iddiaları ise salgının yayılmasını arttıracağı gerekçesi ile büyük tedirginliğe neden olmuştur.(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ