MTV'ye yüzde 9,11 zam

Türk doğal taşları Vietnam'a sanaldan ulaşacak

Akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor!

12.3 MİLYAR TL VE 5.7 MİLYAR DOLAR PİYASADAN  ÇEKİLECEK

Büyükşehir'e bağlı Ulaşım A.Ş'de TİS sevinci

DOLAR 8 LİRA SEVİYESİNİN ÜSTÜNDE İŞLEM GÖRÜYOR

Fitch: Mevduatların yarısından fazlası döviz cinsinden

"Dünya Türk mandalinasına hücum etti"

Araç muayene ücretlerine zam yolda

‘AB, TÜRK MAKARNASINA UYGULADIĞI KOTAYI GÖZDEN GEÇİRMELİ’

Kapanan işyeri sayısı artış    

Ege İhracatçı Birlikleri “Sıfır Atık Belgesi” alan ilk ihracatçı birlikleri oldu

İkinci el araç fiyatları kontrol edilemiyor

Kasım ayında tüketici güven endeksi azaldı

GÜZELLİK FUARI AÇILDI

"İhracat hedeflerine erkek-kadın girişimci sayımızı eşitlediğimiz gün ulaşacağız"

Bilgiç, “Cumhurbaşkanımıza Akdeniz bölgemizin sorun ve taleplerini ilettik”

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 4.5 PUAN ARTIRARAK % 15’E YÜKSELTTİ

AKİB, YAŞ MEYVE VE SEBZEDE ORTAK AKLI GÜÇLENDİRİYOR

SunExpress’ten bedeli karşılığında boş orta koltuk imkanı

AKİB, "KOBİ’LER 'PANDEMİDE İHRACAT PROJESİ' İLE GÜÇLENECEK"

Milyonlarca EYT'liye bir darbe daha!

EYT Derneği Başkanı Özüpak, çok sayıda arkadaşlarının koronavirüs salgını sürecinde işten çıkarıldığını belirterek, “Emekli edilmediğimiz gibi şimdi de işsiz kalıyoruz” diyor.

Covid-19 salgınına karşı açıklanan ekonomi paketi patronları korurken, geniş halk kesimleri virüsün yarattığı sosyal tahribata karşı savunmasız bırakıldı. Bu kesimin içerisinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar da (EYT) bulunuyor. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Yıllarca primlerimizi ödedik. Emekli edilmediğimiz gibi şimdi bir de işten çıkarmalarla karşı karşıyayız. Yaş itibariyle yeni bir iş bulmamız zaten zor. İşten çıkarmalar yasaklanmalı” dedi.

DERNEĞİN YÖNETİMİNDEN 2 KİŞİ İŞSİZ KALDI

Birgün gazetesinden Rıfat Kırcı'nın haberine göre yalnızca derneğin yönetim kurulunda bile 2 kişinin işten çıkarıldığını belirten Özüpak, şöyle konuştu: “Biz zaten yaşımızdan dolayı işsizlikle boğuşuyorduk. Şimdi de salgını fırsata çevirip yaşından dolayı arkadaşlarımızı işten çıkaranlar var. Biz yıllarca prim ödedik, emekli olamadığımız gibi bir de işsiz kaldık. Bu arkadaşlarımız 10 bin prim gününü doldurmuş, şimdi işsizler. Bizim sorunlarımızdan birisi de 45-50 yaş aralığındaki arkadaşlarımızın iş bulamaması, koronadan önce de böyle bir gündem vardı zaten. Şimdi hiç şansımız kalmadı maalesef. Sözün kısası korona öncesi de ekonomimiz zaten kötüydü, bu süreç ekonomimizi iyice vurdu. Her geçen gün de sayımız artıyor.”

 

BANKALAR FAİZDEN GERİ KALMIYOR

Borç içinde olduklarını vurgulayan Boran, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki arada bir derede kaldık. Ailemiz için çalışmak zorundayız. Bankalarda krediler ertelendi sözde; ama hangi bankada ertelendi? Ödeme güçlüğümüz aşikârken faiz işletmekten geri kalmıyorlar. Bizim için alınmış hiçbir önlem yok. ‘Kalan sağlar bizimdir’ anlayışı var.”

Boran, taleplerini ise şöyle ifade etti: “Salgın sürecinde işten çıkarılmalar kesinlikle yasaklanmalı, işsiz kalan arkadaşlarımızın bütün verileri zaten devletin elinde mevcut. İşsizlik fonundan işsiz kalan, mağdur durumdaki arkadaşlarımıza neden ulaşılmıyor? O arkadaşlarımızın tenceresinin kaynaması, faturalarının ödenmesi neden istenmiyor? Devlet biz vatandaşlarına, sosyal devletin gereği olarak ekonomik destek versin. Biz zaten her şeyi peşinen ödedik. Yıllarca verdiğimiz emeğin, maaşlarımızdan ödediğimiz primlerin karşılığını istiyoruz. Emeklilik hakkımızı istiyoruz.”(CO)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ