Yıldız'a KKTC'de önemli görev

Filipinler'de helikopter kazasında 7 kişi öldü

İran: "ABD diplomatlarımızı hedef alıyor"

Üç büyük Avrupa ülkesi İran'a karşı

Paris'te protesto

Filistin yaza seçimlere hazırlanıyor

BM tarafları anlaştırdı: Libya’da geçiş hükümeti oluşturuluyor

Hindistan-ABD ilişkileri S-400 alımı nedeniyle geriliyor

“BİDEN YÖNETİMİNDE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN İYİMSER OLMAK OLASI DEĞİL"

WhatsApp geri adım attı

3 bin göçmen ABD yollarında

KKTC’de COVID-19 Aşısı Yaptırmak İsteyenlerin Oranı Yüzde 46

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem: En az 10 ölü

Akar'dan ABD'ye: "Biz şimdi hasım mı olduk?"

Fransa'da L’Equipe gazetesi 7 gündür çıkmıyor

Trump'tan 'sonu gelmeyen savaşları bitirme' açıklaması

Yunanistan Meclisi, Fransız savaş uçaklarının satın alınmasını onayladı

ABD Ticaret Bakanlığı 6 ülkeyi düşman kabul etti

TRUMP HAKKINDAKİ AZİL SÜRECİ SENATO’DA SÜRECEK

DSÖ ekibi Wuhan'da çalışmalara başladı

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan'ın imzaladığı 'İslamabad Deklarasyonu'nun hedefi ne?

Küba’nın ABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı

Küba Dışişleri Bakanı Rodríguez Parrilla, 30 Nisan sabaha karşı saat 02.00’de Küba’nın ABD’deki büyükelçiliğine kimliği belirsiz bir kişi tarafından tüfekle ateş açıldığını söyledi. Saldırıda yaralanan ya da ölen olmadı,

Washington’daki büyükelçilik binasına saldırıyla ilgili yerel polisin bir şüpheliyi gözaltına aldığı bildirildi. Ancak saldırıya ilişkin ABD makamlarından resmi bir açıklama yapılmadı, dün öğle saatleri itibariyle gözaltına alınan şüphelinin kimliğine dair Küba’ya bilgi verilmedi.

Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada personelin durumunun iyi olduğu, Washington D.C.’deki büyükelçilik binasının tehditlere yanıt verecek koruma ve güvenlik sistemine sahip olduğu ve ABD’li yetkililerden yürütülen soruşturmaya dair bilgi vermelerinin beklendiği belirtildi. Küba Dışişleri Bakanlığı saldırganın motivasyonunun, kimliğinin ve olayın gerçekleşmesine yol açan diğer koşulların açıklanmasını istedi.

Sosyal medyada yer alan bir fotoğrafta bölge polisinin ve ABD gizli servisinin büyükelçilik binası önünde park halindeki bir araçta inceleme yaptıkları görüldü.

ABD'nin düşmanca politikaları cesaretlendirdi
Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla, dün öğle saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, saldırıya ABD’nin Küba’ya karşı yürüttüğü düşmanca politikalarının zemin hazırladığını söyledi.

Rodríguez Parrilla “Küba Büyükelçiliği’ne bu saldırı, her halükarda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, onun Batı Yarıküreyle ilişkilerde görevli üst düzey yetkililerinin ve hatta Havana’daki ABD Büyükelçiliği’nin açık ve sistematik olarak dahil olduğu ülkemize karşı giderek artan düşmanca söylemler tarafından cesaretlendirilmiştir” dedi.

Küba Dışişleri Bakanı Rodríguez Parrilla, 30 Nisan sabaha karşı saat 02.00’de Küba’nın ABD’deki büyükelçiliğine kimliği belirsiz bir kişi tarafından tüfekle ateş açıldığını söyledi.

ABD maslahatgüzarı bakanlığa çağrıldı
ABD polisince gözaltına alınan saldırganın kimliğinin Küba’ya bildirilmediğini belirten Bakan Rodríguez Parrilla, ABD’nin Havana’daki büyükelçilik maslahatgüzarı Mara Tekach’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını ve Küba Büyükelçiliği’ne karşı yapılan bu terörist saldırıyı sert bir biçimde kınadığını bildirdiğini kaydetti.

ABD maslahatgüzarı Tekach’a ABD’nin Küba’daki diplomatlarına yönelik sözde “akustik saldırı” yapıldığı iddialarının ardından attığı haksız adımları ve tehditlerini hatırlatan Küba Dışişleri Bakanı, “ABD hükümeti herhangi bir büyükelçiliğine bu tür bir saldırı yapılsaydı nasıl karşılık verirdi?” diye sordu.

Viyana Sözleşmesi'nin gereğini yerine getirmeli
Her devletin Viyana Sözleşmesi uyarınca ülkesindeki diplomatik misyonları korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan Rodríguez Parrilla, bu tür bir saldırının tekrar etmemesini güvenceye almak için ABD yetkililerinin Küba ile en üst düzeyde işbirliği yapmasını talep ettiğini dile getirdi.

ABD hükümetinin Küba’ya yönelik düşmanca politikaları, söylemleri, eylemleri ve ABD’nin Küba’ya yönelik ablukası ile bu saldırı arasında bağlantı kurmamanın imkânsız olduğunu vurgulayan Kübalı bakan, bazı ABD’li yetkililerin son olarak üçüncü ülkelerdeki Kübalı sağlık personeline karşı şiddet eylemlerini kışkırttığını da hatırlattı.

ABD’li maslahatgüzara geçmişte ABD’deki Kübalı diplomatlara yönelik terörist eylemler dahil saldırıları hatırlattığını belirten Rodríguez Parrilla ayrıca daha önce Küba’daki terörist eylemlerde bulunmuş suçluların ABD topraklarında yetkililerin bilgisi dahilinde bir dokunulmazlıkla faaliyetlerini sürdürdüğünü de dile getirdi.

15 saat geçmesine karşın ABD'den açıklama yok
Küba Dışişleri Bakanı, “Saldırının üstünden 15 saat geçmesine karşın ne bir ABD yetkilisi ne de Dışişleri Bakanlığı bizimle iletişime geçti. Herhangi bir resmî açıklama yok, twit bile atılmadı ki Küba söz konusu olduğunda ABD yetkilileri ya da büyükelçiliği bunu sıklıkla yapar” dedi.

Rodríguez Parrilla ABD Dışişleri Bakanlığı’nı Washington D.C.’deki Küba Büyükelçiliği’ni ve New York’taki Birleşmiş Milletler Küba Daimi Misyonu’nu, burada çalışan personelin ve ailelerinin güvenliğini sağlamak üzere Viyana Sözleşmesi uyarınca ivedi olarak sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Küba Dışişleri Bakanı ayrıca saldırıyla ilgili soruşturmanın düzgün bir biçimde yapılması için işbirliği önerisinde bulundu.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ