KÜLTÜR SANAT 10.11.2021 13:09:00 459 0
 • BIST 100

  2.750%0,98
 • DOLAR

  17,9196% 0,06
 • EURO

  18,2749% -0,54
 • GRAM ALTIN

  1.022,5% -0,88
 • Ç. ALTIN

  1687,125% -0,88
 • Pazar 35.7 ° / 24.4 ° Bulutlar
 • Pazartesi 35.1 ° / 23.6 ° Dağınık bulutlar
 • Salı 34.9 ° / 23.9 ° Bulutlar

“Kozanlı Dört Kahramanın Şeref Öyküsü- Kozan’dan Sivas’a 1919” kitabı yayınlandı

Yusuf Delikoca,-“Gelecek nesillere Milli Mücadele’yi, vatan ve bayrak uğruna can veren şehitlerimizi ve her zaman saygı ve minnetle anacağımız gazilerimizin anılarını ve hatırlarını gelecek nesillere aktarmak bizim için görevdir"

Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına, Gazi Mustafa Kemal Paşa ile Sivas’a giderek görüşen ve 1 Kasım 1919 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nda Adana Cephesi’nin açılmasını sağlayan ve savaşın başlamasına vesile olan Kozanlı dört kahramanın mücadelesi ve şeref öyküsü, işgal günlerinde yaşanan acı olaylar ve atalarımızın kahramanlık destanı  “Kozan’dan Sivas’a 1919” adlı kitapta belgesel roman olarak yazıldı. 
Araştırmacı Yazar- Yusuf Delikoca tarafından kaleme alınan kitabın, İstiklal Madalyalı Milli Kahraman Halil Topaloğlu’nun torunu Eczacı Okan Topaloğlu’nun danışmanlığında ve ana sponsorluğunda Kozan’daki okullara ve resmi kurumların kütüphanelerine armağan edileceği bildirildi.
Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi’nde Yazar Yusuf Delikoca kitabın tanıtımını yaptıktan sonra katılanlara kitabı imzalayarak takdim etti.
Araştırmacı Yazar Yusuf Delikoca; katkılarından dolayı Okan Topaloğlu’na teşekkür ederek, kitap hakkında şu şekilde bilgileri verdi;
“Kozan’dan Sivas’a 1919 kitabımız Kozanlı hemşerilerimizin gurur kaynağı olacak bir eserdir. Adana, Kozan, Feke, Develi, Ankara, Sivas ve İstanbul’da yapmış olduğumuz geniş bir araştırmanın yanında, Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivleri uzmanı – tarihçi yazar Kozanlı hemşerimiz Ahmet ERGÜN Bey’in danışmanlığında, Adana - Kozanlılar Derneği adına Avukat Yusuf Özer Bey’in editörlüğünde yazmış olduğum bu eser, belgesel roman tadında tamamen akademik bir çalışmadır.
Bu eserin oluşmasında çok önemli iki ilham kaynağımız olmuştur.  İlki Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’nın “Vatan Kozan’sız olmaz!” diyerek başlayan o muhteşem şiiridir. Onun bu dizeleri Kozan’ı vatan topraklarından sökmek ve bir sömürge yapmak için işgal etmiş olan Fransızlara vurulan tarihi bir şamarın vücut bulmuş sözleridir. Her Kozanlı okumalı ve o sözleri ruhunda hissetmelidir. 
Diğer ilham kaynağımız Halil Topaloğlu’nun İşgal ve Kurtuluş Savaşı günlerinde bizzat kaleme aldığı günlükleri olmuştur. Bu eseri kaleme alırken, Kuvayı Milliye Komutanı Osman Tufan Paşa’nın hatıraları ana kaynaklarımızın başında gelmektedir. Topaloğlu Halil Efendi’nin kızı Zeliha Hanım tarafından derlenen ve unutulmayan Zilfi Hatun’un işgal günlerinde söylemiş olduğu ağıtlar bizi duygulandırmıştır. 7 yaşında iken Ermeni zulmüne uğrayan Topaloğlu Halil Efendi’nin oğlu Ahmet Muhtar Topaloğlu’nun hikayesi burada aktarılmıştır. 
Bunun yanında kitabımızın kahramanlarından Sehlikoğlu Hasan Efendi’nin anısına torunları Cemal ve Kemal Selekoğlu tarafından yapılan müze bize heyecan vermiştir. Kurtoğlu Hulusi Efendi’nin kızı Nebihe Erdoğan hanımın ve Emmi Mustafa Faik Üstün’ün torunu Yaşar Üstün’ün katkıları mutlu etmiştir. Topaloğlu Halil Efendi’nin oğlu Mansur Topaloğlu ve torunlarının duyduğu heyecan ve bizlere evlerinin kapılarını açmaları güçlü bir destek olmuştur. 
Çukurova ve Kozan’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal edilerek atalarımızın Ermeni çeteleri tarafından büyük bir yağma ve katliamlara uğraması, ay yıldızlı al bayrağımızın asılmasını bırakın sandıklarda saklanmasının dahi yasaklanması karşısında vermiş oldukları kutsal mücadele hiçbir zaman unutulmamalıdır. 
Bizim bu kitaptaki en büyük amacımız ve gayemiz budur. Gelecek nesillere Milli Mücadele’yi, vatan ve bayrak uğruna can veren şehitlerimizi ve her zaman saygı ve minnetle anacağımız gazilerimizin anılarını ve hatırlarını gelecek nesillere aktarmak bizim için milli bir görevdir.” Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Başkanı İrfan Söker ve Eczacı Okan Topaloğlu da birer konuşma yaparak, Delikoca’ya teşekkür etti.
Toplantıya Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Başkanı İrfan Söker, Adana İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Recep Kurtoğlu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, üyeler, ve Gazilerin torunları katıldı.
(Vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

İpek üzerine tükenmez kalemle yapılan sıra dışı resimler Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde

İstiklal Kütüphanesi kapılarını açtı

ALTIN KOZA’DA ONUR ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

DÜNYAYI KENDİ İÇİNDE BULMA SERÜVENİ

“ESENLER KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ” BAŞVURULARI BAŞLADI

AYVALIK ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ, 16 EYLÜL'DE AÇILACAK

RESSAM SEMRA ULUSOY 4’ÜNCÜ KİŞİSEL SERGİSİNİ AÇTI 

ARATOS FELSEFE DERGİSİNİN  112. SAYISI ÇIKTI

GÜZEL KONUŞMAK İSTEYENLERİN BAŞ UCU KİTABI RAFLARDA

RESSAM SEMRA ULUSOY KARMA KUŞ EVİ VE RÖLYEF ÇALIŞMALARINI SERGİLEYECEK

“BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ”AFİŞİ YAYINLANDI

Arter Çocuk Festivali, "Önüm Arkam Sağım Solum Sanat" Ağustos'ta Gerçekleşecek

10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NİN YARIŞMA BAŞVURULARI AÇILDI  

Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Filmleri Festivali’nde tema ödülünün sahibi oldu

FİLM FESTİVALİ”NDE İLK KEZ YAPAY ZEK TARAFINDAN TASARLANAN AFİŞ KULLANILACAK

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ “KISA FİLM YARIŞMASI” BAŞVURULARI SONA ERDİ

Yılın komedi filmi "Filme Gel" Çanakkale' de motor dedi

KÜÇÜKÇİFTLİK'TE SANAT ETKİNLİKLERİ

3. ULUSLARARASI KAPADOKYA BALON FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

KÜÇÜKÇİFTLİK BAHÇE SİNEMASI, 26 TEMMUZ'DA ELVIS FİLMİ İLE BAŞLIYOR!

ALTIN KOZA HEYECANI BAŞLADI