TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "BAŞIMIZA NE GELDİYSE PARLAMENTER SİSTEMDEN GELDİ"

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, "1921 ANAYASASI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI SEMPOZYUMU"NA KATILDI

Gürer: “Rehber öğretmen ataması yapılmalıdır”

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU: "ERKEN SEÇİM FALAN YOK"

Bulut,"Eğlence sektörü 10 aydır işsiz"

AKP'li Demiröz,"Girdiğimiz her seçimden iktidar olarak çıktık"

KILIÇDAROĞLU İZMİT’TE

Erdoğan,"Sanatın evrensel yönünü gösterdik"

Ayhan Barut, sağlıkta atamaları Meclis gündemine taşıdı 

Şevkin,“Veresiye defterinde yer kalmadı”

"Kıdem tazminatı işçinin alın terinin, emeğinin karşılığıdır"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, siyasal iktidarın kıdem tazminatıyla ilgili yapmak istediği değişikliklerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

İŞÇİLERİN YARARINA OLAN HİÇBİR ŞEY YOK

Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın kıdem tazminatıyla ilgili yapmak istediği yasa değişikliğiyle kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istediğini vurguladı. İktidarın kapalı kapılar ardında, işçi sendikalarının ve emekçilerin bilgisi olmadan hazırladığı taslakta işçilerin yararına olan hiçbir düzenlemenin yer almadığını ifade eden Çelebi, “Basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna yansıyan taslak tamamen işçilerin kazanılmış haklarını tırpanlamaya, işçilerin haklarını ortadan kaldırmaya, kıdem tazminatını iktidarın kullanabileceği bir fona dönüştürmeye yöneliktir.  Asla kabul edilemez” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİDİR

Kıdem tazminatının işçiler için bir lütuf değil, bir hak olduğunun altını çizen Çelebi, “Ülkeyi yönetemeyen,  ekonomiyi batma noktasına getiren iktidar, bir kez daha gözünü kıdem tazminatlarına dikmiş görünüyor. Kamuoyuna yansıyan taslakta yer alan ‘tamamlayıcı emeklilik sigortası’na göre emekçiler 60 yaşından önce kıdem tazminatı alamayacak, 60 yaşında ise Tamamlayıcı emeklilik sigortasında biriken tazminatının sadece yüzde 25’ini alabilecek. Kalan yüzde 75’lik kısmını emekli aylığı olarak alacak. Bu ucube tasarının yasalaşması durumunda ekonominin yükü yine emekçinin sırtına yüklenmiş olacak. Emekleri açıkça gasp edilen emekçiler, emekli olduklarında alacakları maaşlarını da yine kendileri ödemiş olacak.  Kıdem tazminatı işçinin alın terinin, emeğinin karşılığıdır. Kırmızı çizgidir.  Yapılmak istenen işçi düşmanlığının bir ürünüdür” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİN İŞ GÜVENCESİNİ SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ UNSUR

Kıdem tazminatının işçilerin iş güvencesini sağlayan en önemli unsur olduğunun altını çizen Çelebi, bu hakkın ortadan kaldırılması durumunda işsizliğin ve yoksulluğun katlanarak artacağı uyarısını yaptı.

İKTİDAR GÖREVİNİ YAPMALI

Tüm dünyanın gündeminin Covid-19 salgını olduğunu dile getiren Çelebi, Türkiye’de ise siyasal iktidarın salgınla mücadele etmek yerine işçilerin kıdem tazminatıyla, TMMOB, Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipleri Birliği’nin yasalarını değiştirmek için uğraştığını kaydetti.  Çelebi, “İktidarın görevi, işçilerin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak değil,  çöken ekonomiyi ayağa kaldırmak, işsizliğe çözüm bulmak, yoksulluğu bitirmek, hukukun ve adaletin gerçek anlamda tesis edilmesini sağlamak, demokrasiyi ve özgürlükleri geliştirmektir. İşçi sınıfının mücadelesinin sonuna kadar yanındayız” ifadelerini kullandı.(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ