GÜNDEM 7.12.2021 10:33:00 170 0
 • BIST 100

  2.083%-0,11
 • DOLAR

  13,5126% 0,56
 • EURO

  15,4134% 0,52
 • GRAM ALTIN

  788,97% 0,36
 • Ç. ALTIN

  1301,8005% 0,36

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 21 15 1 5 23 50
2.Konyaspor 20 11 3 6 16 39
3.Hatayspor 21 11 8 2 4 35
4.Başakşehir FK 20 10 6 4 10 34
5.Adana Demirspor 21 9 5 7 6 34
6.Fenerbahçe 21 9 6 6 7 33
7.Beşiktaş 21 9 7 5 3 32
8.Alanyaspor 21 9 7 5 0 32
9.Gaziantep FK 21 9 8 4 -1 31
10.Sivasspor 21 7 5 9 7 30
11.Fatih Karagümrük 21 8 7 6 -1 30
12.Kayserispor 21 7 7 7 0 28
13.Galatasaray 21 7 8 6 -2 27
14.Giresunspor 21 7 10 4 -1 25
15.Antalyaspor 21 6 10 5 -10 23
16.Göztepe 21 5 10 6 -5 21
17.Kasımpaşa 21 5 10 6 -5 21
18.Altay 21 5 13 3 -12 18
19.Çaykur Rizespor 21 5 13 3 -19 18
20.Yeni Malatyaspor 21 4 14 3 -20 15
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Salı 10 ° / 3.7 ° Bulutlar
 • Çarşamba 7.5 ° / -0.3 ° kırık bulutlar
 • Perşembe 7.1 ° / 0.4 ° Bulutlar

İYİ PARTİ KADINLARI HEPBİRLİKTE 5 ARALIĞI KUTLADI

Kadınların karar alma mekanizmalarına katılımlarının artırılması talebini dile getirirken, meseleyi önce demokratik haklar çerçevesinde değerlendirmemiz gerekiyor.

 

 

IYI Parti Adana Kadın Politikaları il Başkanlığı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 87. yıl dönümünde, il başkanı Göktürk Boyvadaoğlu ve il Sekreteri Mehmet Başağalar ın da katılımıyla, GIK Üyesi Ümmü Gülsüm Paksoy, Çukurova Belediye Başkan yardımcısı ve meclis üyesi Azime Kocacık , Seyhan Belediye meclis üyesi Sultan Zeynep Erciyes, Yüreğir Belediye meclis üyesi Zeynep Çelik ve Aladağ Belediye meclis üyesi Solmaz Kayalı Durak ı "Seçilmeyi Başaran Kadınlar toplantısında konuk etti. İl Bşk yrd- Adana Kadın Politikaları Başkanı Çiğdem Akça' nın günün anlam ve önemine uygun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda sırasıyla söz alan seçilmiş kadınlar,  başta ulu önder Atatürk' ü sevgi ve saygıyla andılar. 

Sırasıyla özgeçmiş, siyasete girme nedenleri ve seçilme hikayelerini, hedeflerini anlattılar. Son olarak söz alan Il Başkanı Göktürk Boyvadaoglu, " Iyi Partimizi genel başkanımız Sayın Meral Akşener 'e verdiğimiz söz doğrultusunda Adana birinci parti yapacağız. Partimizin en çalışkan kesimi olan siz kadınlarımızla iktidar olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hepinize yaptığınız çalışmalar için  çok teşekkür ederim " dedi.

TÜRK KADINLARININ SEÇME SEÇİLME HAKLARINI ELDE ETMELERİNİN 87.YILINI KUTLUYORUZ

İl Başkan Yardımcısı ve Adana Kadın Politikaları Başkanı Çiğdem Akça yaptığı açıklamada" Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması, siyasette eşit oranda temsil edilememesi, her şeyden önce bir demokrasi meselesidir.
Bilindiği gibi, demokrasinin temel unsurlarından olan eşit temsil ve katılımın kadınlar açısından yaşama geçirilememesi, bir kadın erkek eşitsizliği sorunu olmasının ötesinde, aynı zamanda bir demokrasi sorunudur. Ancak, demokrasi tüm siyasal tartışmaların odak noktasını oluşturduğu halde, kadınların eksik temsili konusunda gözardı edilmekte, kadınsız demokrasi doğal karşılanmaktadır.
Günümüzde birçok alanda eğitim, meslek seçimi, çalışma koşulları açısından daha iyi konumda olsalar da, siyasal yaşam kadınlara kapalı bir arena olmaya devam etmektedir.
Bir ülkede karar alma süreçlerinde nüfusun yarısı temsil edilemiyorsa, o ülkede alınan kararların demokratik ve çoğulcu olduğundan söz edebilmek mümkün değildir. Bu bakımdan, hem demokratik yaşamın güçlendirilmesi hem de cinsiyete dayalı eşitsizliklerin kaldırılmasında daha etkin olunabilmesi için kadınların siyasette eşit oranda veya kritik eşik olarak kabul edilen en az % 30 oranında yer almaları gerekir. Her ne kadar eksik temsilin nedenlerini “kadınların siyasete ilgisizliği; toplumsal ve kültürel yapı; siyasal sistem ve partilerin yapısı; eğitim; ekonomik nedenler”  gibi belli başlıklar altında toplamak mümkünse de, bütün bunların temelini tarih boyunca süregelen erkek egemen bakış açısı oluşturmaktadır.


Peki neden kadınlar Siyasette Daha Fazla Yer Almalı

Kadınların karar alma mekanizmalarına katılımlarının artırılması talebini dile getirirken, meseleyi önce demokratik haklar çerçevesinde değerlendirmemiz gerekiyor. Ancak kadınların homojen bir grup olmadığının da altını çizmek gerek. Tüm dünyada demokrasiyi güçlendirmek için çalışan Amerika merkezli sivil toplum kuruluşu Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI), kadınların da erkekler gibi farklı öncelik ve ihtiyaçları olan farklı yaşam deneyimleri olduğunun altını çiziyor.

Göreve seçilen her kadınının demokratik kazanımları, kadın sorunlarını veya haklarını ön plana çıkarmayabileceğini de belirten Ulusal Demokrasi Enstitüsüne göre,

“kapsayıcı, duyarlı ve şeffaf demokrasilerin gelişimi için kadınların temsili tek değil ama kritik bir faktör.”*

Değişim İçin, Daha Çok Kadın Gerekiyor

NDI ’nın dünyadaki 100’den farklı ülkede 35 yıl süren çalışmaları neticesinde vardığı sonuca göre, kadınların siyasi katılımı, cinsiyet eşitliğini sağlama, vatandaşların ihtiyaçlarına daha fazla cevap verme, partiler ve temsil sorunu yaşayan farklı kimlikler arasında daha fazla işbirliği yapma ve daha sürdürülebilir bir geleceğin inşası gibi demokratik kazanımlar sağlıyor.

Bununla birlikte, kadınların siyasete katılımı, hem dikkate alınan siyasi ve toplumsal konuları, hem de önerilen çözüm türlerini de ciddi şekilde etkiliyor. Buna göre kadınlar,

 • Seçmen taleplerine daha duyarlı; ailelerin, kadınların, çocukların, gençlerin ve azınlıkların önceliklerini yansıtan bir siyaset anlayışı benimsemeye eğilimli oluyor.
 • İşte eşit ücret, cinsel haklar, kadına yönelik şiddet gibi kadına yönelik politikaların gelişiminde rol oynuyor.
 • Eğitim, altyapı ve sağlık gibi kalkınma göstergelerini önceleyen, demokrasiyi daha etkili hale getirmeye yönelik somut adımlar atıyor.
 • Yoksulluğun giderilmesine yönelik çalışmalar yürüterek ülkenin sosyo-ekonomik koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.
 • Toplumsal çatışma konularını çözmeye ve toplumsal barışı sağlamaya yönelik politikalar geliştiriyor.
 • İYİ PARTİ İKTİDARIYLA EŞİT TEMSİL GERÇEKLEŞECEK

Biz Kadın Genel Başkanı ile adeta Türkiye'nin kurtarıcısı haline gelmiş bir siyasi parti, İYİ Parti olarak, atacağımız adımlarla kadın-erkek eşitliğinin siyasi alanda güvencesi olmak durumundayız. 

Kadın Hakları alanında çalışan özellikle Ulusalda teşkilatlanan dernekler, sivil toplum örgütleri büyük bir dikkatle partimizi takip ediyor. 

Önümüzdeki ilk seçimde kadınlara vereceğimiz sıralar ile samimi olup olmadığımızı göstereceğiz. Siyasi alanda 2000 yılından bu yana emek veren bir kadın yönetici olarak, siyasette yer alan kadınların hedefi olan, taşın altına elini koymaya hazır, donanımlı, ülke sorunlarının farkında ve bilincinde olarak onların siyasete aktif katılımı anlamında çabamı arttırarak sürdüreceğim.

2 kez milletvekili ve bir kez meclis üyesi adayı olan bir kadın olarak yaşadığım tecrübe ve aldığım dersleri kadınlarımızla paylaşmaya devam edeceğim. Ulu önder Atatürk ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda, genel başkanım Sayın Meral Akşener in yanında yürümekten gurur duyuyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.(Fİ)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


“ANAVARZA YENİDEN DOĞUYOR” PROJESİNİN İMZALARI ATILDI

SOSYAL  AĞLARDAKİ  TROLLER OTOMATİK OLARAK SAPTANABİLECEK

YÜREĞİR BELEDİYESİ DÜNYANIN EN BÜYÜK ROBOTİK YARIŞMASINI ADANALILARLA BULUŞTURDU

Başkan Akay, “ satranç sporu çok önemli bir branş”

Şevkin “Yandaşa ihalesiz, yeni bir gelir kaynağı!”

AB'den Türkiye/Ermenistan normalleşme sürecine destek

TATAR, “YAPI DENETİMİNDE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ DE YER ALMALI”

Yüreklere dokundular

TGF : “16 Ocak Basın Onur Günü kutlu olsun”

Çukurova’da sosyal denge sevinci

ŞÖNİM ve Kadın Konukevi Personeline, Pozitif Psiko-Terapi Eğitimi

BAŞKAN KOCAİSPİR 8 YILLIK İMAR SORUNUNU ÇÖZDÜ

TÖRENLE AVUKATLIK RUHSATLARINI ALDILAR

UÇUK,“ADANA DEĞERLERİNİ BİR BİR YİTİRİYOR”

Bakan Yanık: “Doğal Gaz Yardımında ödemeler Mart ayında başlayacak”

BAŞKAN ULUDAĞ ADANA MEDYASI İLE YEMEKTE BULUŞTU

Özdağ “Vatandaşlığa geçen yabancıların 10 yıl süreyle oy kullanamaması”nı teklif etti.

Tarım Öğretiminin 176. Yılı Çukurova Üniversitesinde Kutlandı

BAŞKAN KOCAİSPİR KIŞLA’DA GÖNÜLLERE DOKUNDU

"Bulaşıcı varyanttan korunmanın tek silahı maske"

“DÜNYA SAHNELERİNDEN GENÇ TÜRKLER -2-!”