KILIÇDAROĞLU ADANA’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL, SONU GELMİŞ BİR PROJEDİR”

 “15 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN SİCİL AFFI ÇIKARILMALI”

TÜSİAD: “EKONOMİ VE HUKUK ALANINDA ÇÖZÜMLERİN İSTİŞARE ORTAMINDA ELE ALINMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK”

BERAT ALBAYRAK VARLIK FONU YÖNETİMİNDEN DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

CHP'li Ünsal,"Salgında Avrupa'yı solladık"    

"DEVLET YATIRIM DESTEKLERİNDE ADANA YOK"

CHP'li Özkoç,"50 bin sağlık çalışanı kovid 19'a yakalandı"

CHP'li Barut, "Bölgenin yeni havaalanı ihtiyacı yok"

CHP'li Şevkin: “500 bin insan derhal tahliye edilmelidir”

KILIÇDAROĞLU TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

AKP'li Kurtulmuş, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı"

Katar Emiri Şeyh Temim Erdoğan'ı ziyaret etti

Kılıçdaroğlu: Bir kişi düşüncesini söylediği zaman hain ilan ediyorsunuz

ÇULHAOĞLU: “VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRİK BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR"

AKINCI ÜSSÜ DARBE GİRİŞİMİ DAVASI SONUÇLANDI

CHP’Lİ SÜMER, ADANA TESPİHÇİLER ÇARŞISINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP'Lİ İLGEZDİ: "HER 10 SALDIRGANDAN 7'Sİ SERBEST"

Erdoğan: "Dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar"

HDP'den iskenderun saldırısına kınama

HDP Eş Başkanı Sancar,,"Bütün İskenderun halkına, tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve saldırıyı kınıyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
HDP Eş Başkanı Sancar, konuşmasında Hatay'ın İskenderun ilçesindeki terör eylemine değinerek, İskenderun'da dün akşam acı bir olay yaşandığını söyledi.
Tesellilerinin, çok fazla zararın ortaya çıkmaması ve can kaybının yaşanmaması olduğunu ifade eden Sancar, "Canlı bomba saldırısı olduğu söyleniliyor. Bunu en sert şekilde kınıyoruz ancak iktidarın da bu konularda halkı gecikmeden aydınlatma sorumluluğu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Neyin, nasıl yaşandığını bilmek halkın hakkıdır. Bunu anlatmak iktidarın sorumluluğudur. Bütün İskenderun halkına, tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve saldırıyı kınıyorum." diye konuştu.
Bu sabah çeşitli illerde çalışanlarına yönelik operasyonlar düzenlendiğini ve gözaltıların yaşandığını söyleyen Sancar, "İktidarın sistematik, tutarlı davrandığı tek konu neredeyse HDP'ye baskıdır. Başka hiçbir konuda böyle bir tutarlılık, hırs, heves yok. Bu çabanın, hırsın boşuna olduğunu anlatıyoruz, anlamıyorlar ama bunu anlatmanın etkili yollarını da biliyoruz. Mücadeleyi büyütmek ve bu iktidarı göndermek." dedi.
Sancar, 2021 yılı bütçesinin, "halk için olmadığını, iktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı beslediğini" iddia ederek, "İnayetle çay fırlatarak, askıya ekmek asarak bu ayıplarının, günahlarının üstünü örtemezler, halkı kandıramazlar. Askıda ekmek, yoksulların, ezilenlerin kendi aralarında geliştirdikleri bir dayanışma yöntemiydi. Dayanışma, yukarıdan dayatmayla olmaz. Aşağıdan gönül birliğiyle olur. Dayanışma, yoksulların, ezilenlerin asaletidir, zarafetidir. Bunu muktedirler anlayamazlar. Bununla oynamasınlar, halk bunun farkındadır. Sefalet değil, adalet istiyoruz. İnayet değil, sosyal hak istiyoruz. Bunun için de bütün yoksulların birlikte mücadelesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
Gündemdeki bir başka konunun da Fransa ile yaşanan gerginlik olduğunu anımsatan Sancar, burada samimi ve dürüst davranma zorunluluğunun bulunduğunu belirtti.
HDP'nin, her türlü inanca aynı derecede saygı gösterme anlayışı üzerine kurulduğunu, inançların saygınlığını ve eşitliğini savunduğunu anlatan Sancar, bu nedenle HDP'nin, herhangi bir inancın aşağılanmasına yönelik saldırıları veya açıklamaları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmeyeceğini ancak bir dinin, saldırgan politikalara alet edilmesini de asla kabul etmeyeceğini kaydetti.
Bu konuda tutarlı olabilmek için hem inançlara saldırılara hem de inançların istismarına karşı çıkmak gerektiğini vurgulayan Sancar, şöyle devam etti:
"16 Ekim'de Fransa'da ortaokul öğretmeni Samuel Paty vahşice katledildi. Gerekçe, kutsal değerlere hakaret etmesiydi. Elbette bu saldırıyı en net ve sert şekilde kınamak lazım. Bu saldırıyı, vahşi cinayeti bahane ederek İslam'a yönelik aşağılayıcı tavırlara giren Fransız hükümetinin tavrını da en net şekilde kınamak lazım. Bizler, İslam dinine ve bütün dinlere yönelik her türlü saldırıya ve rencide edici tutuma karşı çok net bir duruş sergiliyoruz. Aynı şekilde İslam'ı bahane ederek, istismar ederek vahşet siyasetinin önünü açan anlayışlara da karşı çıkıyoruz. Birini görüp diğerini görmemek inançlar arası eşitliği ve barışı samimiyetle savunmamak demektir. Samuel Paty'nin vahşice öldürülmesini teşvik eden ve kınamayanlara da bu vahşeti bahane ederek saldırgan ve provokatif bir tavır sergileyen Fransız hükümetine de en net tavrımızı sergiliyor, her iki tutumu da açıklıkla kınadığımızı belirtiyoruz. En sağlam duruş budur."
Sancar, iki gün sonra Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıl dönümünün kutlanacağını anımsatarak, Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan beri en temel sorunun, Cumhuriyet'in bir türlü demokrasiyle buluşamaması olduğunu savundu.
Cumhuriyeti demokrasiyle buluşturmak istediklerini dile getiren Sancar, "Eğer Cumhuriyet demokrasi ile buluşamazsa geriye ne Cumhuriyet ne demokrasi kalır. Her ikisini korumanın tek yolu ikisini buluşturmak ve bir arada savunmaktır." ifadesini kullandı.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ