“PANDEMİDE ESNAF DÜKKANINI KAPATIYORSA SOSYAL DEVLETİN  YARDIM ETMESİ GEREK”

“YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTİYORUZ”

BABACAN: ‘SALGININ BU NOKTAYA GELMESİNİN SORUMLUSU SARAY YÖNETİMİDİR’

“Sattıklarınız şahsi malınız değil, Cumhuriyet’in birikimleri”

CHP'Lİ BÜLBÜL: "İSRAF YÖNETİM TARZI OLDU"

Babacan:‘100 milyon doz aşı lazım ama daha grip aşısını bile yaptıramadık’

"EĞİTİMDE CEMAATLER DEĞİL DEVLET ETKİLİ OLMALI"

“Krizi çıkaran, AKP iktidarlarının uyguladığı ekonomi politikaları”

KILIÇDAROĞLU ADANA’DA

İMAMOĞLU: “KANAL İSTANBUL, SONU GELMİŞ BİR PROJEDİR”

 “15 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN SİCİL AFFI ÇIKARILMALI”

TÜSİAD: “EKONOMİ VE HUKUK ALANINDA ÇÖZÜMLERİN İSTİŞARE ORTAMINDA ELE ALINMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK”

BERAT ALBAYRAK VARLIK FONU YÖNETİMİNDEN DE İSTİFA ETTİ

İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

CHP'li Ünsal,"Salgında Avrupa'yı solladık"    

"DEVLET YATIRIM DESTEKLERİNDE ADANA YOK"

CHP'li Özkoç,"50 bin sağlık çalışanı kovid 19'a yakalandı"

CHP'li Barut, "Bölgenin yeni havaalanı ihtiyacı yok"

CHP'li Şevkin: “500 bin insan derhal tahliye edilmelidir”

KILIÇDAROĞLU TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

"Hasta ile sağlıklı mahkumlar bir arada"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi cezaevlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi “Açık cezaevlerinde koronavirus izinleri nedeniyle mahkum sayıları azaldı. Bu yüzden cezaevinde çalışan mahkumlar, Covid pozitif bile olsa işleri yetiştirmek için günde 16-17 saat çalıştırılıyor. Bu resmen angaryadır, derhal bu uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe Açık Cezaevinde Covid-19 pozitif mahkumlar ile sağlıklı mahkumların aynı yerde tutulduklarını ifade ederek, “Bakanlık her ne kadar karantina altına alıyoruz açıklamaları yapsa da, Maltepe’de hasta ve sağlıklı mahkumlar bir arada tutuluyor. Yaklaşık bin mahkumun 150 kadarı Covid-19 pozitif ve buna rağmen tüm mahkumlar bir arada. Mahkumların hastalar ile ayrı yerde kalma talepleri cezaevi yönetimi ve gardiyanlarca kabul edilmiyor. Hatta bazı mahkumlara gardiyanların ‘grip gibi bu hastalık geçer’ dediği iddiaları gündeme geliyor” diye konuştu.

İddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP’li Akkuş İlgezdi, “Sürekli mahkumlardan ve mahkum yakınlarından telefon alıyorum. Türkiye’nin bir çok yerinde aynı uygulamalardan şikayetler geliyor. Maltepe Açık Cezaevinde yaşananlara Bakanlığın acilen el koyması gerekmektedir. Hasta ve sağlıklı mahkumların bir arada olması kabul edilemez. Mahkum sayısındaki azalma nedeniyle kalan mahkumların günde 16-17 saat çalıştırılmaları her türlü kanuna ve vicdana aykırı. Covid-19 testi pozitif çıkan mahkumlar, hasta mahkumlar ve engelli mahkumlar bile çalıştırılıyor” açıklamasını yaptı.

MAHKUM TALEPLERİ REDDEDİLİYOR

Mahkumlardan sık sık telefon aldığını ifade eden Akkuş İlgezdi, “Covid-19 testi pozitif çıkan mahkumlar hastaneye ya da izinle evlerine gitmek istiyorlar ancak çalıştıkları gerekçesiyle bu talepleri kabul edilmiyor.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, cezaevlerinde koronavirüs vakaları hakkında 5 aydır resmi bilgilendirme yapılmadığını ifade ederek, “17 Haziran’dan beri bakanlık bir açıklama yapmıyor. Vefat ve vaka sayıları bilinmiyor, 5 aydır cezaevlerinde olup biten neden gizleniyor?” dedi.

Açık cezaevinde kalan mahkumlara Mart ayından itibaren verilen koronavirüs izinlerinin Temmuz 2021’e kadar uzatılabileceği kararını da hatırlatan Akkuş İlgezdi, “Sürekli uzatılan açık cezaevi izinleri koronavirüs konusunda cezaevlerindeki riski gözler önüne sermektedir” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e verdiği soru önergesinde,

 

“-17 Haziran’dan beri cezaevindeki güncel Covid-19 verileri neden açıklanmamaktadır? 5 aydır cezaevlerinde olup biten neden gizlenmektedir?

 

- Önergenin yanıtlandığı gün itibari ile cezaevlerinde kaç tutuklu, kaç hükümlü, kaç cezaevi çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?

- Önergenin yanıtlandığı gün itibari ile cezaevlerinde kaç tutuklu, kaç hükümlü, kaç cezaevi çalışanı Covid-19’a yakalanmıştır? Virüs bulaşanların kaçı hastanelerde tedavi altına alınmıştır?

- Maltepe Açık Cezaevinde Covid-19’a yakalanan mahkumlar ile sağlıklı mahkumlar hangi gerekçe ile aynı yerde tutulmaktadır?

- Tüm cezaevinin Covid-19’a yakalanması mı amaçlanmaktadır?

- Maltepe Açık Cezaevinde Covid-19 pozitif vaka vardır?

- Maltepe Cezaevinde izinler nedeniyle çalışan mahkumların 16-17 saat çalıştırılması hangi mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır?

- Cezaevindeki işler için azalan mahkum sayısı göz önüne alınarak bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

(CO)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ