Ayhan Barut, diyaliz teknikerlerini Meclis gündemine taşıdı

Gürer: “Yoksulluk çocuk işçi sayısının artmasına neden oluyor”

CHP'Lİ İLGEZDİ: "AŞILAMADA KAOS KAPIDA"

CHP 5 İLDE JES SORUNUNU KONUŞACAK

AKP'li Usta, “Salgın döneminde yardım ettiğimiz 156 ülke var”

AKIN: "SÜT ÜRETİCİSİNDE BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

Erdoğan, kar altında yürüdüğü fotoğrafını paylaştı

KILIÇDAROĞLU, 72 EV KADINI İLE GÖRÜŞTÜ

“TÜRKİYE’YE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BAŞARILI 18 YILINI YAŞATTIK”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: “50 İLDE DEVLETİ YILDA 3 MİLYAR ZARARA UĞRATAN VERGİ KAÇAKÇILIĞI ORTAYA ÇIKARILDI”

"Daha çok psikolog, psikiyatr ve sosyal çalışmacı ataması yapılmalıdır"

İMAMOĞLU: “HEDEF YILDA 20 KM METROYU İSTANBULLULARA KAZANDIRMAK”

CHP'Lİ NAZLIAKA, ZÜBEYDE HANIM’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

CHP'Lİ ÜNSAL,"TÜRKİYE'DE 70 MİLYON KİŞİYE AŞI YAPILMALDIR"    

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: "GERÇEK ENFLASYON TEZGAHTA"

"Bunlar çözüm üretmese de ilk seçimde gidecekler ve biz EYT çilesine son vereceğiz"

Erdoğan koronavirüs aşısı yaptırdı

AĞBABA, “GÜVENCESİZ SOKAK EMEKÇİLERİ TÜKENMİŞ DURUMDA”

VERGİ CENNETİNDEKİ ŞİRKETE VERİLEN 1,6 MİLYAR DOLAR KREDİ MECLİS’E TAŞINDI

“CUMHURBAŞKANIMIZ YEMİNİNE SADIKTIR”

CHP'Lİ TORUN’DAN “MENEMEN” AÇIKLAMASI

Gürer: “Belediye işçileri gerçek kadro istiyor”

​​​​​​​ Gürer, korona virüsle mücadele kapsamında sağlık çalışanlarından sonra en faal olan kesimlerin başında gelen belediye işçilerinin büyük bölümünün halen gerçek belediye kadrosu değil belediye şirket kadrosunda olduğunu ve  daimi kadroya alınmadığın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören kanun hükmünde kararnamenin (KHK) 2017 yılı sonunda yayımlandığını ancak çok sayıda kurumda halen binlerce  taşeron işçinin çalıştırıldığını belirtti. 

Bazı kamu kurumlarında  sınırlı taşeron işçilerin daimi kadroya alındığını ancak başta belediyeler olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşunda, taşeron işçilerin gerçek manada kadroya alınmadığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “696 sayılı KHK ile daimi kadroya alındıkları ilan edilen bir kısım belediye çalışanlarının aslında kadroya alınmadığı, belediye iktisadi teşebbüslerinde (BİT) ve belediyelerin kendi kurdukları ve Personel AŞ adı verilen şirketlere aktarıldığı anlaşıldı” dedi. 

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında sağlıkçılardan sonra en çok faal olan kesimlerin başında gelen belediye çalışanlarının çoğunun halen belediye şirketlerinde görev yaptığını anımsatan Gürer, “Bu süreçte, zabıta, çöp, temizlik işleri, güvenlik gibi belediye birimlerinde çalışan işçiler personel A.Ş kapsamından gerçek manada kadroya alınmalıdır.  4D Devlet kadrosu verilmeyen belediye şirket işçisi  ne hakkı verildi onu dahi bilmemektedir. Çöp işinde çalışanlar, temizlik, güvenlik, zabıta itfaiyeci  gibi taşerondan  şirkete gelenler  asıl kadro haklarının verilmesini istemektedir.” dedi. Gürer 5ay 29 gün çalışan belediye ve il özel idare çalışanlarının da daimi kadroya alınmasını istedi. 

PTT ÇALIŞANLARI DAHİ TAŞERON 

 Bunun yanında KİT çalışanları taşeron firmada kalırken Kamuda kiralık araç şoförleri, Karayolları, Demiryolları, Orman, Milli Park, DSİ çalışanları taşeron firmada kaldığını belirterek PTT’de, hastanelerin bilgi işlem servislerinde halen taşeron çalışanlar da daimi kadro statüsüne geçirilmelidir” diye konuştu. Virüs salgınında PTT çalışanlarının öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Gürer AKP iktidarı PTT çalışanlarını dahi taşeron da bıraktı. Mağdur durumdalar, devlet kadrosuna alınsınlar” diye konuştu.

TOPLUM  YARARI PROJESİ

 CHP Niğde Milletvekili Gürer, yaptığı açıklamada Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okulların güvenlik işlerinde çalışan geçici personelin taleplerine de değindi. Gürer, korona virüs salgını nedeniyle bu  dönem TYP çalışanlarının da mağduriyet artığına dikkat çekerek “Çoğunluğu yılda 6 veya  10 ay çalışarak evine ekmek götürmeye gayret gösteren TYP çalışanları, okul güvenlik görevlileri, daimi kadroya alınmalıdır” dedi. 

(VŞ)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ