EKONOMİ 22.06.2022 09:30:00 201 0
 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7493% 0,30
 • EURO

  17,4918% -0,20
 • GRAM ALTIN

  973,27% 0,34
 • Ç. ALTIN

  1605,8955% 0,34

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0
2.Alanyaspor 0 0 0 0 0 0
3.Antalyaspor 0 0 0 0 0 0
4.Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0
5.Beşiktaş 0 0 0 0 0 0
6.Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0
7.Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0
8.Galatasaray 0 0 0 0 0 0
9.Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0
10.Giresunspor 0 0 0 0 0 0
11.Hatayspor 0 0 0 0 0 0
12.İstanbulspor 0 0 0 0 0 0
13.Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0
14.Kayserispor 0 0 0 0 0 0
15.Konyaspor 0 0 0 0 0 0
16.MKE Ankaragücü 0 0 0 0 0 0
17.Sivasspor 0 0 0 0 0 0
18.Trabzonspor 0 0 0 0 0 0
19.Ümraniyespor 0 0 0 0 0 0
20.Yeni Malatyaspor 38 5 28 5 -44 20
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Cumartesi 37.3 ° / 23.3 ° Açık hava
 • Pazar 38.3 ° / 22.4 ° Açık hava
 • Pazartesi 38.7 ° / 22.5 ° Açık hava

"DÜNYANIN GELECEĞİ YEŞİL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE"

DİJİTAL ANADOLU PROJESİ’NDE YEŞİL MUTABAKAT VE DİJİTALLEŞMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ETKİSİ KONUŞULDU

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’lerin işlerini geleceğe taşıyabilmelerine destek olma hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliği ile hayata geçirilenDijital Anadolu Projesi’nin bu yılki üçüncü canlı yayın etkinliği, “Yeşil Mutabakat ve Dijitalleşmenin Sürdürülebilirliğe Etkisi” temasıyla düzenlendi. Moderatörlüğünü Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun üstlendiği etkinliğe TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyon Başkanı Onur Ünlü, Sütaş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serpil Veral ve Türkiye İş Bankası KOBİ ve İşletme Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Vedat Karahanoğlu katılım gösterdi.

Onur Ünlü: KOBİ’ler yeşil dönüşümde risklere değil fırsatlara odaklanmalı

Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) sürecinin KOBİ’ler için barındırdığı avantajlara dikkat çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü, “KOBİ’ler bu dönüşümü, özellikle karbon vergisi nedeniyle bir risk olarak görmenin ötesine geçirip fırsatlara odaklanmalı. Çünkü AYM; daha az girdi ile daha çok üretim yapılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, yeni pazarlara erişim, mevcut pazarları büyütme ve eko-inovasyon gibi pek çok avantaj sağlayacak” diye konuştu. AYM’ye uyum stratejilerine her üç işletmeden birinin hazır olmadığını, yarısının ise kısmen hazır olduğunu hatırlatan Ünlü şöyle devam etti; “TÜRKONFED’in ‘Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm’ eksenli 3D vizyonunun bir parçası olan yeşil dönüşüme KOBİ’lerimizin adaptasyonunu sağlamak ve bu sayede rekabetçilik düzeylerini artırmak üzere Anadolu’nun farklı şehirlerinde ‘İş Dünyası İçin Yeşil Dönüşüm’ etkinlikleri düzenliyoruz. Ülkemizde yeşil ve dijital dönüşüme uzanan yeni bir ekosistemin oluşmasına katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Serpil Veral: “Sürdürülebilirliğe adım atmazsak dünya kendi yok oluşunu dizayn edecek”

Günümüz itibarıyla dünyanın en önemli iki konusunun dijitalleşme ve yeşil dönüşüm olduğunu söyleyen Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serpil Veral, “Sürdürülebilir bir geleceğe dönüş için bu konularda adım atmadığımız takdirde dünya kendi yok oluşunu dizayn edecek. Biz Sütaş olarak, Çiftlikten Sofralara entegre iş modelimizle yeşil dönüşümün gerçekleşmesine katkı sunmaya gayret ediyoruz. Bitkisel üretimden başlayarak gübre ve enerji üretimine kadar uzanan ve kullandığı doğal kaynakları geri dönüştürmeyi esas alan iş modelimiz; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla özgün bir sürdürülebilirlik modeli oluşturuyor. Bu model ile gıda zincirinin bütününde sürdürülebilirliğin sağlanmasını öngören “Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat–Çiftlikten Çatala” stratejisinin Türkiye’deki (en güçlü) örneğini oluşturuyoruz” dedi. Yeşil dönüşüm alanında yapılan yatırımların maliyet gibi görülebildiğini ancak sağlanan asıl geri dönüşün verimlilik olduğunu belirten Veral şunları söyledi; “Dünya insanı, ülke insanı olarak bizim en büyük sorumluluğumuz kaynaklarımızı verimli kullanmak. Bize emanet edilen topraklarımıza, hayvanlarımıza ne kadar iyi bakarsak o kadar fazla verim alırız. Kısacası mevcut kaynaklarımızla her konuda maksimum verim elde edebilmeye odaklanmalıyız. İşlerimizi bilimsel yöntemleri kullanarak yaptığımız takdirde kaynak yetersizliğinin önüne büyük ölçüde geçebilir, kısa vadeli projeler yerine sürdürülebilir stratejileri hayata geçirebiliriz.”

Vedat Karahanoğlu: “İklim değişikliğini bilgi birikimi ve ortak akıl ile çözebiliriz”

Dijitalleşmeyi sürdürülebilir kılmanın çevreye olan katkıyı uzun vadeye taşıyacağını ifade eden Türkiye İş Bankası KOBİ ve İşletme Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Vedat Karahanoğlu, “Dijitalleşmeyi sürdürülebilirliğin önemli ve ayrılmaz bir parçası şeklinde görmemiz gerekiyor. Öte yandan sektörler hala büyük ölçüde analog yapılara bağımlı durumda. Global karbon emisyonlarının ciddi bölümünün ulaşım sektöründen, endüstriyel süreçlerden ve binalardan kaynaklandığını biliyoruz. Bu yapılarda dijital sistemlerin etkinliğinin artması, çevresel sürdürülebilirlik açısından dünyamıza değer katacaktır” açıklamasında bulundu. Karahanoğlu sözlerini şöyle tamamladı, “Yeşil dönüşüm ile önlemeye çalıştığımız iklim değişikliğini; dijitalleşme ile ulaştığımız bilgi birikimi, Paris İklim Anlaşması’nda ortaya konan iş birliği iradesi ve ortak akıl ile çözebileceğimizi düşünüyorum. İş Bankası olarak gerek kurum içi faaliyetlerimiz gerekse de çevreci finansman ürünlerimizle bu konunun çözümü için çok daha fazlasını yapmak konusunda sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.”

 27 bin kişi dijital liderler ile buluştu

2018 yılında başlayan Dijital Anadolu Projesi ilk iki yılında dokuz ilde üç bin KOBİ ile buluştu. Devamındaki iki yılda pandemi nedeniyle çevrim içi ortamda devam eden etkinlikleri ise 21 bin kişi takip etti. Bu yılki iki etkinlik ile de üç bin kişiye ulaşıldı. Böylece bu zamana kadar toplam 27 bin kişiye ulaşan Dijital Anadolu Projesi hem sürdürülebilir dijital dönüşüm konusunda KOBİ’lerin bakış açısının gelişmesine hem de doğru araç ve uygulamalar ile donanmaları sürecine destek oluyor. Dijital dönüşümü bütünsel bir yaklaşımla ele alan proje, yeni döneminde de dijital liderler ile KOBİ’leri buluşturmaya devam edecek. 

DDM’denişletmelere ücretsiz dijitalleşme karnesi ve yol haritası

Dijital Anadolu Projesi’nin yanı sıra, TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliği, BANDWITT çözüm ortaklığında Türkiye'nin 23 şehrinden 125 firmaya dijitalleşme hizmetini ücretsiz olarak sunan Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (DDM) web sitesi www.ddm.org.tr üzerinden sisteme kaydolan KOBİ’lere, ücretsiz olarak dijitalleşme karnesi ve yol haritası sunulmasına yeni dönemde de devam ediliyor.

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor

Bayraktar,üretici ve market fiyatları farkını açıkladı

Merkez Bankası’nın kripto para yönetmeliği Anayasa’ya aykırı mı?

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 300 lirayı geçti

EDUCATHON TÜRKİYE EĞİTİM MARATONUNUN SONUÇLARI AÇIKLANDI

GIDA SEKTÖRÜNÜN BULUŞMA NOKTASI F İSTANBUL’A GERİ SAYIM BAŞLADI

"Çikolatada Favorimiz Sütlü!"

Türkiye’nin çam fıstığı ihracatı son 5 senede yüzde 68 arttı  

İPEK BÖCEĞİ İHRACAT ÖDÜLLERİ, BURSA’DA SAHİPLERİNİ BULDU

KOBİ’lerin Metaverse evrenini anlamasını kolaylaştıracak 7 bilgi

DİSK,"Başkanlık rejiminin dört yıllık bilançosu: Ülke ve Çalışanlar Kaybetti"

AKİB, UN GLOBAL COMPACT ÜYESİ OLDU

İlk 1000 ihracatçı listesinde 159 Egeli yer aldı

Finans Uzmanı Özsoy,"Düşüşe aldanmayın bu seviyeler alım fırsatı"

Pınar’dan Portekiz’de küresel iş birliği çağrısı

Aile bütçesi yönetirken sıkça yapılan 6 hata

"TİCARET BAKANLIĞI’NIN REKLAM DESTEĞİ E-İHRACAT SEKTÖRÜNÜ BESLİYOR"

Türk yazılım bilişim sektörü, Balkan çıkarmasını Sofya’dan başlattı

WFP İLE ADASO ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM PROJESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

TÜRKİYE’NİN GLOBAL MARKALARI F İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELİYOR

Merkez Bankası faizi 6.kez sabit tuttu