Gürer: “Bayram sevinci  sorunlarla karıştı”

"Sevinci ve acıyı birlikte yaşıyoruz"

CHP’DEN ELEKTRİKTE 3’LÜ İNDİRİM TEKLİFİ

Kurtulmuş,"İsrail vahşeti durdurulmalıdır"

CHP'Lİ AÇIKEL: “AKP’NİN İFLAS EDEN SURİYE VE GÖÇMEN POLİTİKASI 10. YILINDA”

AKP'li Çelik, Süper Lig'e yükselen Adana Demirspor'u kutladı

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: "CUMHUR İTTİFAKI, CÜRÜM İTTİFAKI OLMUŞ"

Meclis'teki 5 partiden İsrail'e ortak kınama

CHP HATAY'DAN ADANA DEMİRSPOR'A DESTEK

Ayhan Barut'tan şampiyonluk kutlaması

Gürer:  “Ürün fidelerinin dağıtımında sorun yaşanıyor”

Şevkin,“Şampiyon Adana Demirspor’u yürekten kutlarım”

SOYLU:  “MİLLETİMİZDEN BİR FEDAKARLIK DAHA BEKLİYOIRUZ”

  İYİP’Lİ ÇULHAOĞLU, “TURİZMCİ DESTEK BEKLİYOR”

AKP’Lİ DOĞRU,“İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR”

CHP'Lİ TORUN: “C1 VİZESİ İLE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPILDI MI?”

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarını dinledi

Gürer: “Buğdayda tehlike çanları çalıyor”

ÖZTUNÇ: "ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI HALKI VE DEVLETİ KANDIRIYOR"

CHP'Lİ İLGEZDİ: "İŞİTME ENGELLİLER SESSİZLİĞE MAHKUM OLACAK"

Erdoğan'dan Filistin'e destek

ÇULHAOĞLU, “ÇİFTÇİMİZ BORÇ BATAĞINDA TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ FAİZ PEŞİNDE”

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu,” Çiftçimiz borç sarmalında boğulurken iktidar, ithalat lobilerine teslim olmuş, hatta esir olmuş durumda. Bu iktidar Türkiye’de Tarım bitsin diye elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti.;

“Ak Parti Türkiye Büyük Millet Meclisine yeni bir torba yasa getirdi. İçine çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları için de bir madde eklemişler. Eklemişler eklemesine ama, tam bir kurnaz tilki hikâyesi “Borç yapılandırıyoruz” diye kamufle edip, faizi de yüzde 11’den yüzde 18’e çıkartmak istiyorlar.

Ayrıca nedense bu torba teklifte, bankalara olan borçlar yok. Bankalara olan takipteki 5,5 milyarlık borç ne olacak peki? Bankalar traktörlere, ineklere, tarlalara el koymaya devam mı edecek? Böyle çiftçi desteklenebilir mi? Çiftçimiz bu borçları ödeyemez. Bu kafayla gidilirse ya ürün azalır ya da üretimden çıkmak zorunda kalır çiftçimiz. Her iki durumda da ülkemiz açısından felaket olur.

Toprağı işleyip karnımızı doyuran çiftçimiz borç batağında. Üç yıldır her yerde anlatıyoruz; “Çiftçilerimiz borç batağına sürükleniyor, ödeyemez hale geliyor” Ne ekim-dikim yapacak parası var, ne de hayvanına verecek yemi var. Yem, mazot, ilaç, gübre, elektrik, tohum, besilik dana, düve fiyatları tavan yaparken, çiftçinin bunlara verecek parası yok. Kendi kaynağıyla işletmesini çevirecek parası yok. Yıllardır işlerini borçla döndürüyor. Çiftçimiz borç sarmalında boğulurken iktidar, ithalat lobilerine teslim olmuş, hatta esir olmuş durumda. Bu iktidar Türkiye’de Tarım bitsin diye elinden gelen her şeyi yapıyor. Çiftçilerimizin sadece bankalara olan borcu Ocak ayı itibariyle 143 milyar lira. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne de 12 milyar lira borçları var. Buna piyasaya olan, yani bayilere ve esnafa olan en az 50 milyar lira borcu da ekleyin, Çiftçimizin toplam borcu 200 milyar lirayı aşıyor. Bizim çiftçimiz böyle bir beceriksizliği, böyle bir iş bilmezliği hak etmiyor. Tarımla alakası olmayan böyle vasıfsız bir yönetim anlayışını hak etmiyor. Ayıptır, günahtır.

Bu nedenle Ak Partinin getirdiği bu Yasa Teklifi derhal geri çekilmelidir. Çekmiyorlar mı? İYİ Parti olarak biz ilk önce Meclis’te bankaların takibindeki çiftçi borçlarının da torba yasaya dahil edilmesi için mücadele edeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. İlk seçimde milletimiz yetkiyi bize verdiğinde ise İlk iş olarak çiftçilerin banka ve kredi kuruluşlarında takibe düşen borçlarını ilk aldıkları koşullar içinde, sübvansiyon haklarını kaybetmeden tasfiye edeceğiz. Faizlerini, dosya ve takip giderlerini sileceğiz. İlk şartları ne ise o şartlarla bir yıl ödemesiz, ertesi yıl faiz ödemeli 5 yıl eşit taksitler halinde tahsil edeceğiz.

Tek şartımız olacak; o da bu süre zarfında üretime devam edilmesi.

Çiftçilerimizin sadece takipteki borçlarının değil, yaklaşık 35 milyar liralık işletme sermayesi borçlarının da tasfiyesini kısa vadede gerçekleştireceğiz. Bunun için, “Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu” üzerinden üstleneceğimiz “Dengeleyici Piyasa Aktörlüğü” rolümüzü tercihen borçlu çiftçilerden ürün alarak yerine getireceğiz.

Böylelikle çiftçilerimizin kısa vadeli borçlarını 5 ila 7 yıl içerisinde sürdürülebilir bir seviyeye çekmelerini sağlayacağız.

 Bunları yapacağız. Çünkü biz İyi Parti olarak tarafız. Çünkü biz, tarımı bir milli güvenlik meselesi ve kalkınmanın lokomotifi olarak gördüğümüz içinçiftçimizden yana tarafız. Çünkü biz, ucuz ve kaliteli gıdaya erişimin en doğal hakkı olması gereken vatandaşımızdan yana tarafız. Çünkü biz haktan yana, haklıdan yana tarafız.

Yapılacak ilk seçimlerle birlikte bunların nasıl yapıldığını da herkese göstereceğiz.”

(vş)