“GELENEKSEL TARSUS EVLERİ”  KİTABI YAYINLANDI

ALTINORAN'DA YENİ DÖNEM, YENİ SERGİLER, YENİ BİR GALERİ

ZOR YILLARIN GÜZEL ÇOCUKLARI’NIN 1. CİLDİ OKURLARIYLA BULUŞTU

Atık malzemelerden ‘Biz Her Yerdeyiz’ Sergisi açılacak

KADIN OYUNLARI FESTİVALİ  BAŞLADI

Ressam Sibel Çakar, ”Sanat,insanın ruhunu nakışlar"

Portakal Çiçeği Karnavalı 1-4 Nisan’da Online Düzenlenecek

Dört ressamdan "Yalanlar, Talanlar ve Mülteciler "sergisi

Türkiye Barolar Birliği'nden Avukat Atila Sav’ın adına iki ayrı yarışma

Hem kadınlar, hem tiyatrolar yaşasın!

YAĞDIRAN'I 65. SANAT YILINDA UNUTMADILAR

Ev konserlerine Adana da katkı verecek

AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir oldu

“Kıbrıs Türk Yazarları Büst Koleksiyonu” Büyümeye Devam Ediyor

Ünal,"Sanat ruhun ilacıdır"

 “KENT SOSYOLOJİSİ VE KENT TARİHLERİ” KİTABI YAYINLANDI

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Oyuncu Atilla Pekdemir yaşamını yitirdi

Çukurova Ödülü 2021 Dil Derneği’nin

Bedri Baykam'dan Kültür ve Turizm Bakanı'na açık mektup

Arkeolojik Mirasımız Kapılarını İnsanlık İçin Aralıyor

Ç.Ü.'de “Uluslararası Jürili Çevrimiçi Karma Sergi - 2020” Açıldı  

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) tarafından “Uluslararası Jürili Çevrimiçi Karma Sergi - 2020” açıldı.  K

Sergi, Düzenleme Kurulu Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Tire’nin sunuş, ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Deniz Abik ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’in açış konuşmaları ile başladı.

Konuşmasında, sanatın birleştirici gücünün, insanlar arasındaki farklılıkları ve çatışmaları bir yana bırakmaya, birlikte yaşayabilme becerisini geliştirmeye fırsat verdiğini dile getiren Prof. Dr. Abik, sanatın farklı araçlarla yarattığı yeni dil ile insanı insana anlatarak farklılıkları kabul etmeyi ve birbirini anlamayı geliştirdiğini söyledi. Prof. Dr. Abik, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, güzel sanatlardaki gurur verici kazanımların yolumuzu aydınlatmaya devam edeceğini ifade etti.

 

Rektör Prof. Dr. Tuncel ise, ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği bu ‘Uluslararası Çevrim İçi Karma Sergi’nin birçok yönü olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Tuncel bu yönleri, “Olumsuz koşullarda dahi sanattan vazgeçmemek, Cumhuriyetin güzel sanatlara kazandırdıklarının farkında olmak, Cumhuriyetimizin kuruluş ilkesi ‘Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür’ sözünü ve sanatın birleştirici gücünü unutmamak” şeklinde sıraladı. Konuşmasında sanatın tanımları üzerinde de duran Prof. Dr. Tuncel, Çevrimiçi Karma Sergi’nin hazırlanışında görev alan Düzenleme Kuruluna, Seçici Kurula, katılımcılara, görsel tasarımcılara ve Sergi sekreteryasına teşekkür etti.

 

Düzenleme Kurulu Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Tire de sunuş konuşmasında, ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin Uluslararası Jürili Çevrim İçi Karma Sergisinde 98 yerli/ulusal, 20 yabancı/uluslararası ve 2 davetli sanatçının çeşitli eserlerinin yer aldığını belirtti. Sergi Açılış töreni Öğr. Gör. Özgür Peker ve Gökhan Soygün’un, Oğur Sazı- Kanun Dinletisi ile tamamlandı.

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyet’e ve değerlerine, sanat eserleriyle katılım sağlayarak sahip çıkan pek çok sanatçının yer aldığı serginin Güney Kore, İtalya, Litvanya, Hindistan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna-Hersek ve Türkiye’den üyelerden oluşan

uluslararası sanat jürisinin değerlendirmesi sonucunda toplam 120 eser, çevrimiçi sergilenmek üzere seçildi. Sergi açılış programı cukurovagsf_ (instagram), cukurovagsf (youtube) sosyal medya hesaplarında ve sergi https://gsf.cu.edu.tr adresinde izlendi.(CO)