SAĞLIK 6.12.2021 10:17:00 566 0
 • BIST 100

  2.785%0,00
 • DOLAR

  17,9164% 0,10
 • EURO

  18,3489% 0,39
 • GRAM ALTIN

  1.032,2% -0,13
 • Ç. ALTIN

  1703,13% -0,13
 • Çarşamba 34.3 ° / 25.2 ° Bulutlar
 • Perşembe 33.6 ° / 24.6 ° kırık bulutlar
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar

"COVID-19 geçirenlerde şaşılık olabilir"

Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 geçirenlerde şaşılık görülebileceğini açıkladı

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüban Atilla, COVID-19 geçiren hastaların gözlerinde şaşılık olabileceğini, bununla ilgili çeşitli vakalara rastladıklarını belirterek, COVID-19 hastalığı geçiren kişilerin, gözlerinde de etkilenebileceğini ve şikayetleri olduğunda mutlaka göz muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi.
Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 ve şaşılık konusunda yeni ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirerek vatandaşlar için önemli açıklamalarda bulundu. Yeni tip koronavirüsün şaşılığa neden olabildiğini, servislerinde bu vakalarda artış görüldüğünü açıkladı.
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüban Atilla, hastaların koronavirüsü hafif veya ağır geçirmelerinden bağımsız olarak şaşılık ile ilgilli şikayetlerinin olabildiğine dikkat çekerek, “Hastalığı hafif geçirenlerde de şaşılığa rastlıyoruz. Bu sebeple hastalığı atlatanların göz muayenesi de yaptırmaları oldukça önemli" dedi. 

Vakalarda artış oldu

Koronavirüsün farklı göz sorunlarına da neden olabildiğine dikkati çeken Atilla, şunları kaydetti:
"Pandeminin İlk dönemlerinde özellikle 'pembe göz' dediğimiz çapaklanma, kızarıklık şikayetleri ön planda iken sonraki dönemlerde koronavirüsün şaşılığa da neden olduğu tespit edildi. Servislerimize başvurularda, gözü hareket ettiren kaslarda felç nedeniyle ortaya çıkan şaşılıklar görüyoruz. Bize gelen vakalarda artış oldu. Literatürde de artan sayıda olgular bildiriliyor. Önceleri 1-2 hasta ile ilgili yayınlar bildirilirken, artık seri şeklinde bildirilmeye başlandı. Koronavirüs sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Şaşılık ortaya çıkması için Koronavirüs enfeksiyonunun ağır olması gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz." 

Genellikle 2-3 ayda düzeliyor

Koronavirüs nedeniyle yaşanan şaşılığın yapılan tedavi sonrasında iki, üç ayda düzelebildiğini vurgulayan Atilla, Kovid-19'dan dolayı şu ana kadar şaşılık ile ilgili kalıcı bir hasarla karşılaşmadıklarını ancak dikkatli olmak gerektiğini söyledi. 

Gün ışığından faydalanmak gerek         
 Pandemi nedeniyle evde çalışma sürelerinin uzaması ve ekran karşısında geçen sürenin artması da gözde şikayetlere neden olmakta, Atilla özellikle çocuklarda miyopik kırma kusurunun bu dönemde artış göstermesi,  yönündeki endişelerle ilgili olarak, sağlıksız beslenme, gün ışığından az yararlanma, sporun az yapılmasının da kırma kusurlarında artışa neden olabildiğini vurgulayarak, "Göz sağlığını korumak için koronavirüsten korunmanın yanı sıra sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak, 20 dakikada bir mola vererek uzaklara bakmak ve gözleri kapatarak dinlendirmek gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Şaşılık oranı yüzde 2

Prof. Dr. Hüban Atilla, şaşılığın toplumda yüzde 1-3 oranında ve daha çok çocuklarda görüldüğünü, şaşılığın uzun dönemde göz tembelliğine neden olduğunu dile getirerek, "Hastalık iki gözün bir arada kullanılmasını engelliyor, göz tembelliğine neden oluyor. Erken teşhis ve tedavi ile göz tembelliğine (ambliyopi) bağlı görme kaybı engellenebilirken, geç kalındığında görme gelişim dönemi tamamlanmakta ve görme kaybı maalesef kalıcı olabilmektedir. Bu nedenle çocukluk döneminde yapılan göz ve görme sağlığı tarama programlarına büyük önem veriyoruz. Türkiye'de 5 yıldır, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı ile Türk Oftalmoloji Derneği’mizin de katkılarıyla tarama programı yürütülüyor." diye konuştu.
Taramalar sayesinde doğumsal problemler, sistemik hastalıklardaki göz problemleri, katarakt, göz tansiyonu, şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunların tespit edilebildiğini bildiren Atilla, üç yıldır da okul öncesine yönelik taramalar yaparak, miyopinin erken yaşta tespit edilebildiğini aktardı. Atilla, okul çağındaki çocukların görme kusurlarının düzeltilmesinin hem çocuğun okul başarısını etkilediğini hem de baş ağrısı, okula gitmekte ve okumakta isteksizlik gibi problemleri çözdüğünü ifade etti. 

Şaşılıkta erken tanı çok önemli  

 Şaşılığın çocukluk çağında, önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Atilla, "Erken tanıyla şaşılığı önleyebiliyoruz. Çocuklarda ortaya çıkan şaşılıkların büyük bir kısmı gözlükle düzeltilebiliyor ya da kayma miktarı azaltılabiliyor, gözlük ile düzelmeyen olgularda da cerrahi tedavi uygulanabiliyor ve cerrahi tedavi sonuçları oldukça başarılıdır. Amacımız bir an önce şaşılığı düzeltmek, çocukların iki gözüyle eşit görmesini ve gözlerini birlikte kullanmasını sağlamak ve göz tembelliğini engellemektir. Eğer çocukluk çağında şaşılığı düzeltemezsek, maalesef gelişim tamamlandıktan sonra iki gözü birlikte kullanmayı tekrar kazandırmamız veya göz tembelliğine bağlı görme kaybını düzeltmemiz mümkün olmuyor." ifadelerini kullandı.    

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Süt Dişi Travmalarına Dikkat !

Türk bilim insanları Maymun Çiçeği için PCR Tanı Kiti geliştirdi!

Ödemden Kurtulmak İçin 8 Doğal Yöntem! 

Atabay ,"İlerleyen Yaş Göz Kapaklarını Etkiliyor"

Büyüker,"Son elli yılda ilaç kullanımı arttı"

Adana Şehir Hastanesi’nde ‘beyin pili’yle hareket bozuklukları tedavi ediliyor

Belinizi Sağlıklı ve Güçlü Tutmak İçin 7 Öneri!

YAZ İSHALİ TEHLİKELİ OLABİLİR!

Kadınlar da Yumurta Dondurma İşlemine Dikkat! Bilmeniz Gereken Doğrular ve Yanlışlar!

Yaz hamilelerine 11 önemli tavsiye

"Bağışıklığımız, korona virüsüne karşı görünmez maskemiz"

Kadınlar da Yumurta Dondurma İşlemine Dikkat!

“ONKOLOJİDE ÇOCUK BESLENMESİ VE YEMEK TARİFLERİ”KİTABI YAYINLANDI

Ekiyor, "Glutatyon tedavisi ile bağışıklığınızı güçlendirin"

LAZER İLE PROSTAT AMELİYATI “HoLEP”

Sağlıksız Beslenme ve Kilo Kalp Spazmına Sebep Oluyor!

AŞIDA “HATIRLATMA DOZU”ÇALIŞAN KESİMİN NE KADAR GÜNDEMİNDE?

ROMATOİD ARTRİT HAKKINDA DOĞRU SANILAN 12 HATALI BİLGİ

"Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz?"

SICAK YAZ GÜNLERİNDE SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ VE YÖNTEMİ 

KEFİRİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR