BM, yedi ülkenin oy hakkını askıya aldı

İtalya'da hükümet krizi

ABD Somali'deki askerlerini çekti ama,komşu ülkelere kaydırdı

Navalnıy hakkında 30 gün tutuklama kararı

DSÖ Genel Direktörü: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde

AB TÜRKİYE TRAFİĞİ ARTTI

Rus muhalif lider Navalnıy, Moskova'da gözaltına alındı

Çin ekonomisi yüzde 2,3 büyüdü

Biden'ın ilk kararnameleri hazır

Yıldız'a KKTC'de önemli görev

Filipinler'de helikopter kazasında 7 kişi öldü

İran: "ABD diplomatlarımızı hedef alıyor"

Üç büyük Avrupa ülkesi İran'a karşı

Paris'te protesto

Filistin yaza seçimlere hazırlanıyor

BM tarafları anlaştırdı: Libya’da geçiş hükümeti oluşturuluyor

Hindistan-ABD ilişkileri S-400 alımı nedeniyle geriliyor

“BİDEN YÖNETİMİNDE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN İYİMSER OLMAK OLASI DEĞİL"

WhatsApp geri adım attı

3 bin göçmen ABD yollarında

KKTC’de COVID-19 Aşısı Yaptırmak İsteyenlerin Oranı Yüzde 46

Çin ayda uzay üssü kurmayı planlıyor

Çin’in Ay’a astronot gönderme ve kalıcı bir uzay istasyonu kurma planı çerçevesinde, başarıyla yeni bir roket ve uzay gemisi prototipi fırlattığı açıklandı.

Çin’in yeni taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-5B’nin Salı günü ilk uçuşunu gerçekleştirdiği ve Çin’in yeni jenerasyon insan taşıyan uzay gemisinin deneme versiyonunu ve bir kargo dönüş kapsülünü uzaya götürdüğü duyuruldu. 

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) tarafından yapılan açıklamada, başarıyla gerçekleştirilen fırlatmanın Çin’in bir uzay istasyonunun kurulmasını hedefleyen insanlı uzay programının ‘‘üçüncü adımı’’nı başlattığı belirtildi.

Roket, Güney Çin’de bulunan Hainan adasındaki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden Salı günü Pekin saatiyle 18.00’de fırlatıldı. Deneysel insanlı uzay aracı ile geri dönüş kapsülünün test versiyonunun 488 saniye sonra roketten ayrıldığı ve planlanan yörüngesine girdiği bildirildi.

Uzun Yürüyüş-5B roketinin, Çin’in uzay faaliyetlerinin genişletilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

ÇKP: ‘İyi bir başlangıç’
CMSA direktör yardımcı Ci Qiming, ‘‘Çin’in ilk uydusunun uzaya fırlatılmasından 50 yıl sonra Uzun Yürüyüş-5B’nin havalanmasına tanıklık etmekten heyecan duyduklarını’’ belirtirken, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi, Devlet Konseyi ve Merkezi Askeri Komisyon tarafından gönderilen kutlama mesajıyla, fırlatış ‘‘ülkenin uzay istasyonu programı için iyi bir başlangıç’’ olarak selamlandı.

Alçak yörünge görevleri ve derin uzay incelemeleri yapmak üzere tasarlanan uzay gemisi ve kapsülün Cuma günü dünyaya geri dönmesi planlanıyor.

Hedef kalıcı uzay istasyonu
Çin’in uzaylı insan programı on yıl içinde Ay’a bir astronot gönderilmesini ve burada bir uzay üssü kurulmasını içeriyor. Beijing’in bir sonraki önemli uzay görevi olan Mars’a bir sondaj aracının indirilmesinin ise bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Çin insanlı uzay programını 1992 yılında üç adımdan oluşan bir strateji çerçevesinde başlatmıştı. Birinci adım çerçevesinde Yang Liwei uzaya çıkıp dünyaya geri dönen ilk Çinli astronot olurken, ikinci adım çerçevesinde ileri uzay uçuş teknikleri ve teknolojileri geliştirildi. Bu iki adım kapsamında 11 insanlı uzay gemisi, bir kargo gemisi, Tiangong-1 ve Tiangong-2 platformları ve 11 astronot uzaya gönderildi. 

Salı günü gerçekleştirilen fırlatma ile başlayan üçüncü adımda ise uzayda kalıcı bir insanlı uzay istasyonu kurulması planlanıyor.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ