TARIM 4.04.2021 09:45:00 4057 0
 • BIST 100

  2.858%-0,38
 • DOLAR

  17,9489% 0,06
 • EURO

  18,4031% -0,70
 • GRAM ALTIN

  1.034,0% 0,13
 • Ç. ALTIN

  1706,1% 0,13
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar
 • Cumartesi 34.3 ° / 25.4 ° Bulutlar
 • Pazar 34.4 ° / 24.1 ° kırık bulutlar

ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ’NDE BAŞKAN YENİDEN MUTLU DOĞRU

Yeni yönetim kurulu Prof. Dr. Bülent Özekici, H. Avni Özşahin, Sinem Özkan Başlamışlı, Mehmet Yücel Ener, Mehmet Özler, Cabbar Sekman, Ali Homurlu, Ahmet Yasin Milli, Caner Özkan ve A. Niyazi Aksoy’dan oluştu.

Türkiye’nin ilk çiftçi örgütü olarak kurulduğu 1930 yılından beri çiftçinin sesi olan Adana Çiftçiler Birliği’nin 45. Olağan Genel Kurul Toplantısında, Başkanlığa yeniden Mutlu Doğru seçildi. Birlik arşivinden 30 yıl önce tarımın gündeminde olan sorunları derleyerek genel kurula sunan Başkan Doğru, bu sorunların çözümünde gelinen aşamaya dikkati çekti.
Birlik toplantı salonunda gerçekleştirilen ve Divan Başkanlığını Behçet Homurlu’nun üstlendiği genel kurulun açılışında, genel kurul üyelerine hitap eden Başkan Mutlu Doğru, pandemi sürecinin çiftçiye yansımalarını değerlendirerek başladığı konuşmasında, bu süreçte tarımın ve sürdürülebilir gıda temininin öneminin daha iyi anlaşıldığını, mesleğin itibar kazandığını ancak, bu mesleğin sorunlarına da aynı hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini bildirdi.
OLUMLU İŞLER VAR ANCAK SORUNLAR BİTMEDİ
Başta gübre ve zirai ilaç olmak üzere tarım girdilerindeki maliyetlerin yüzde 80 ile yüzde 100 artışına dikkati çeken Başkan Mutlu Doğru, “Son yılarda Tarım Kanunu’nun çıkması, tarımda Sigorta Kanunu’nun yerleşmesi, lisanslı depoculuk , destekleme kararnamelerinin her yıl düzenli açıklanması, her sene destek ödenecek olması gibi   bazı olumlu işler var ancak, sorunlarımız bitmiş değil” dedi.
30 YILDIR TARTIŞILAN SORUNLAR
30 yıl önce dile getirilen sorunları birlik arşivinden derleyerek, genel kurul üyelerine sunan Başkan Mutlu Doğru, “Hasat zamanı yapılan ithalat, her 30 yılda 4’e bölünen tarım arazileri, gübre ve zirai ilacın piyasada Tarım Krediden daha düşük fiyatla satılması, tarla ile market fiyatları arasındaki fark, desteklemelerin geç ödenmesi, don pervanelerinde KDV oranının düşürülmemesi, TMO'nun açıkladığı taban fiyatın piyasa fiyatlarının altında kalması nedeniyle depolarının boş olması gibi birçok sorunumuzu 30 yıl önce de söylüyormuşuz bugün de  güncelliğini koruyor. Bunları artık tartışmamalıyız” diye konuştu.
2050’YE HAZIRLANMALIYIZ
Başkan Mutlu Doğru, tarımda gelecek yılı değil 2050 yılını planlamak gerektiğini belirterek, “İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Bu yıl ciddi bir kuraklık yaşadık. Bu kuraklık düşük rekolte, yüksek maliyet olarak tüketiciye yansıyacak. 2050 yılında iklim değişikliği ile tarımı nasıl sürdürülebilir yapacağız? bunları konuşmamız ve taşın altında eli olan çiftçi kesiminin sözlerinin dinlenmesi lazım” dedi.
Doğru’nun konuşmasının ardından tek liste ile gidilen seçimde, faaliyet raporlarının okunması ve denetleme kurulu raporunun ibrazının ardından yapılan oylama sonunda Mutlu Doğru Başkanlığındaki yeni yönetim kurulu Prof. Dr. Bülent Özekici, H. Avni Özşahin, Sinem Özkan Başlamışlı, Mehmet Yücel Ener, Mehmet Özler, Cabbar Sekman, Ali Homurlu, Ahmet Yasin Milli, Caner Özkan ve A. Niyazi Aksoy’dan oluştu. Denetleme Kuruluna ise Fırat Özkan, Turgut Taşa ve Murat Töle seçildi.
Bu dönem yönetim kurulunda yer almayan Genel Sekreter Oano Çorat’a ise Başkan Mutlu Doğru tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. Çorat ise yaptığı teşekkür konuşmasında, Çiftçiler Birliği gibi köklü bir geçmişe sahip olan bir kurumda görev yapmaktan duyduğu gururu dile getirerek, bu imkanı kendisine sunan üyelere teşekkür etti. 

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Adana Çiftçiler Birliği'nden “Akdeniz Meyve Sineği” uyarısı

SAHTE VE KAÇAK BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ TARIMIN GELECEĞİNİ TEHDİT EDİYOR

443 Noktada Bandrolsüz Gübre Denetimi

Çiftçiler Birliği “Ayçiçeği taban fiyatı net 14 TL olmalı”

TZOB’dan çiftçilere Anız Yakmayın Uyarısı

TZOB, “Her gün 6 milyon ekmek çöpe gidiyor”

Yeni Sezon Yavru Sazan Balığı Üretimi Sağımla Başladı

Kaybedilen toprakların bayramı kutlanıyor

DİKEY TARIM ÖNERİSİ

DAMLA SULAMANIN GELECEĞİ KONUŞULDU

TZOB,"ÇİFTÇİMİZ ÜRETEMEZSE TÜRKİYE AÇ KALIR"

TZOB,“TÜRKİYE’DE NE KADAR KAZACAĞINI BİLMEYEN TEK MESLEK ÇİFTÇİLİKTİR”

ATB, “Tarımsal destekler 3 katına çıkarılmalı”

Yaş meyve sebze sektörü Z kuşağı perspektifinden geleceğe ışık tutuyor 

Tarım Platformu kuruldu

“2021 yılı doğal afetin en fazla yaşandığı yıl oldu”

DSİ’DEN TARIMSAL TOPLULAŞTIRMA PROJELERİ

SÜLEYMAN GİRMEN,” TARIM ALANLARININ AMAÇ DIŞI KULLANIMI KESİNLİKLE YASAKLANMALIDIR”

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNDE DOĞRU KULLANIM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

YASAYA UYGUN FAALİYETTE OLAN SULAMA BİRLİKLERİ BELİRLENDİ

2022’nin acil gündemi pestisitle mücadele