TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "BAŞIMIZA NE GELDİYSE PARLAMENTER SİSTEMDEN GELDİ"

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, "1921 ANAYASASI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILI SEMPOZYUMU"NA KATILDI

Gürer: “Rehber öğretmen ataması yapılmalıdır”

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU: "ERKEN SEÇİM FALAN YOK"

Bulut,"Eğlence sektörü 10 aydır işsiz"

AKP'li Demiröz,"Girdiğimiz her seçimden iktidar olarak çıktık"

KILIÇDAROĞLU İZMİT’TE

Erdoğan,"Sanatın evrensel yönünü gösterdik"

Ayhan Barut, sağlıkta atamaları Meclis gündemine taşıdı 

Şevkin,“Veresiye defterinde yer kalmadı”

CHP’Lİ SÜMER’DEN DOLAR UYARISI

“BU YÖNETİMLE DOLAR TAHMİN EDEMEYECEĞİMİZ RAKAMLARA ULAŞABİLİR”

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’nin büyük bir döviz krizine doğru gittiğini belirterek “Sorumlu bir siyasetçi olarak rakam söylemek istemem ama bu ekonomi yönetimiyle yılsonuna kadar dolar tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir” dedi.

Sümer, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye, hızla döviz krizine doğru gittiğini belirtti. 12 Şubat 2020’de tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmayı anımsatan Sümer, “Bölgesel belirsizlik ve kötü yönetimin kaçınılmaz bir sonucu olarak doların 6 TL’yi geçtiğini ve yılsonuna kadar 7.5 TL’ye çıkacağını söylemiştim. Önlem alınması için uyarmıştım” dedi.

PSİKOLOJİK SINIR AŞILDI

Sümer, doların şimdiden 7 TL’nin üzerine çıktığını anımsatarak uzun süredir doları 7 TL’nin altında tutmaya çalışan ekonomi yönetiminin her gün milyonlarca dolar sattığını ifade etti. Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervinde 17-24 Nisan haftasında toplam 1,5 milyar dolarlık azalma yaşandı bilgisini veren Sümer, Türkiye’de Covid 19 salgınının başlamasından bu yana Merkez Bankasının toplam rezerv kaybının 17,7 milyar doları, yılbaşından bu yana yaşanan azalmanın ise 19,8 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Sümer, bu kadar rezerv kaybına karşın doların, ‘psikolojik sınır’ olarak görülen 7 TL’nin üzerine çıktığını belirterek “Yanlış ekonomi politikalarının yanı sıra uluslararası piyasada artan dolar talebinden dolayı bu yükselişin hızla artacağını öngörmek zor değil” dedi.

TAHMİN BİLE EDEMEYİZ

Covid 19 salgınından dolayı turizm gelirlerinde ve ihracatta keskin düşüşleri de göz önüne alacak olursak dolar kısa süre içinde doların Ağustos 2018’deki tarihi zirve olan 7.24’ü aşacağını ifade eden CHP’li Sümer şöyle devam etti:

“Sorumlu bir siyasetçi olarak rakam söylemek istemem ama bu ekonomi yönetimiyle yılsonuna kadar dolar tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir.

Türkiye’nin acil dış kaynağa ihtiyacı var. İtibar kaybeden ekonomi yönetiminin olduğu bir ülkenin dış kaynak bulmasının güç olduğunu biliyoruz.

ORTAK AKILLA ÇÖZEBİLİRİZ

Öncelikle kamuda tasarrufa gidilmeli. Dövize endeksli hazine garantili ödemeler 1 yıl ertelenmeli. Kısa vadeli rahatlama sağlayacak bu önlemlerle birlikte kalıcı bir çözümler aranmalı. Gelmekte olan büyük bir krizi ancak ortak akılla çözebiliriz.”

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ