“ HAYIN, ZALİM BİDEN DİYORLARDI,  PAZARTESİ GÜNÜ ‘DOSTUM BİDEN’ OLUVERDİ”

CHP’DEN GENÇLİK RAPORU: GENÇLER İÇİN PROJELER AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ’NDE KARAMOLLAOĞLU’NA KARŞI HAREKET BAŞLATILDI

AĞBABA'DAN TASARRUF ÇAĞRISI

CHP'Lİ AKIN: 'KANALIN TEMELİ ATILACAKSA HAZİNE NİYE KEFİL OLMADI?’

Gürer: “Vekaleten görev yapan yönetici sayısı da gizlenmeye başlandı”

CHP'Lİ TANAL, "DOLMABAHÇE’NİN ALTIN VAZOLARI NEREDE?"

MUHALEFETTEN BİDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNE ELEŞTİRİ

TKP, "Ne Müttefik Ne Kurtarıcı: NATO Halka Düşmandır"

Kurtulmuş, "Erdoğan'ı açık ara Cumhurbaşkanı seçeceğiz"

CHP AR-GE BİLİM PLATFORMU,"GENÇLİK; ÖZGÜR, YARATICI VE ADİL BİR GELECEK İSTİYOR"

AKP'li İleri "Türkiye, savunma sanayisinde önemli bir sıçrama yaptı"

AĞBABA: "UTANMASALAR “ROMA’YI CHP YAKTI” DİYECEKLER"

MP Adana İl Başkanlığı yarın açılıyor

Dördüncü yargı paketinde hangi maddeler var?

“VATANDAŞIN DERDİ İLE İLGİLENMEYEN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

“BİZ TÜRKÇE SÖYLEDİK DİNLEMEDİLER, IMF İNGİLİZCE SÖYLEYİNCE KABUL ETTİLER”

Atay, "İlk seçimde iktidar olacağız"

TBMM YERLEŞKESİNİ, HER İKİ KOVİD-19 AŞISINI OLANLAR ZİYARET EDEBİLECEK    

TBMM'DE BU HAFTA    

CHP'Lİ SARIASLAN'DAN 3 HİLALLLİ YEŞİL BAYRAK ASILMASINA TEPKİ

CHP'Lİ KARABIYIK'TAN ZİYA SELÇUK'A VAKIF VE DERNEKLER İLE TOPLANTI SORUSU

Karabıyık, soru önergesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vakıf ve dernekler ile ilişkilerini ve Milli Eğitim Müdürlerinin bu vakıf ve dernekler ile yaptığı iddia edilen  çevrimiçi görüşmeleri sordu.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vakıf ve dernekler ile ilişkilerini ve Milli Eğitim Müdürlerinin bu vakıf ve dernekler ile yaptığı iddia edilen  çevrimiçi görüşmeleri sordu.
Önergesinde birçok il ve ilçe Milli Eğitim Müdürleri’nin vakıf ve dernek adı altında eğitim sistemimize sızan tarikatların temsilcileri ile yaptığı iddia edilen çevrimiçi toplantıları gündeme getiren Karabıyık, önerge gerekçesinde “Eğitimin ülkeyi geleceğe taşıyan bir köprüdür; yalnızca doğru şekillendirilirse ve yön doğru çizilirse köprü doğru yere taşır. Ancak 19 yıllık AKP iktidarında, temeli gençleri siyasi olarak şekillendirme amacı ile atılan eğitim köprüsü, vakıf ve derneklerin kontrolü altında çökmüştür. Eğitim politikamız çağdaş, bilimsel, laik, eğitim normlarından uzaklaşmıştır. Genellikle anlık reform diye başlatılan ama alt yapısı olmayan projeler ya da ideolojik dayatmalarla yapılan düzenlemeler eğitim sistemini daha kaotik bir yapıya sürüklemiştir. Bu anlayışla, ne yazık ki, vakıf, dernek ve cemaatler eğitim sisteminde etkin rol oynamaya başlamıştır. Bir süredir siyasiiktidar tarafından desteklenen vakıflar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilerini kullanmaya başlamışlardır” uyarısında bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi vakıf-derneklerle yaptığı protokollerle yetkilerinin bir kısmını bu kurumlara devrettiğini de vurgulayan Lale Karabıyık, 
“Son 19 yılda eğitim sitemi hemen her yönü ile tartışılsa da vakıf-derneklerle yapılan protokollerin siteme verdiği zarar, Bakanlığın konu ile ilgili yaptığı perdeleme nedeniyle makul bir zeminde tartışılamamıştır. Kapılarını kendisine yakın duran sendika dışındaki tüm eğitim sendikalarının görüşlerine kapatan Milli Eğitim Bakanlığı, iradesini teslim ettiği vakıf ve dernekler ile görüşmelerine, iddialara göre pandemi döneminde çevrimiçi toplantılar ile devam etmektedir. Birçok il ve ilçe Milli Eğitim Müdürleri’nin vakıf ve dernek adı altında eğitim sistemimize sızan tarikatların temsilcileri ile yapılan çevrimiçi toplantılar düzenlediği iddiaları ortaya çıkmıştır ve BU İDDİALARA AÇIKLIK GETİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR” dedi ve Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti:
“1. Bakanlığınızın eğitim politikaları ve stratejik planlarını, mevzuat ve programlar doğrultusunda yönetmek, yönlendirmek, denetlemek ve koordine ederek etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmek ile görevli ve sorumlu olan İl Milli Eğitim Müdürleri’nin, cemaat ve tarikatlerinarka bahçesi olan vakıf ve dernekler ile çevrimiçi toplantı ve görüşmeler düzenlediği iddiaları doğru mudur?
2. Bu toplantılar Bakanlık talebi ile mi gerçekleşmiştir?
3. Bakanlık talebi ile gerçekleşti ise, bu toplantılara davet edilen vakıf ve dernek temsilcileri hangi kıstaslara göre belirlenmiştir? 
4. Yapılan bu toplantıların gündemi ve amacı nedir?
5. Milli Eğitim Bakanlığı’nın vakıf ve dernekler ile düzenli bir iletişim halinde olmasının nedeni nedir?
6. Bakanlık, planlanan proje ve hizmetler için bu dernek ve vakıfların onay ya da görüşünü mü almaktadır? ”

(vş)