İYİ Parti'li Poyraz, "Cumhur İttifakı yüzde 30+1'i bulamayacaklar"

"ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN, İŞLETMECİNİN, EMEKLİNİN CEBİNDEKİ DELİK BÜYÜYOR"

CHP'li Ünsal,"Salgında Avrupa'yı solladık"    

"DEVLET YATIRIM DESTEKLERİNDE ADANA YOK"

CHP'li Özkoç,"50 bin sağlık çalışanı kovid 19'a yakalandı"

CHP'li Barut, "Bölgenin yeni havaalanı ihtiyacı yok"

CHP'li Şevkin: “500 bin insan derhal tahliye edilmelidir”

KILIÇDAROĞLU TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

AKP'li Kurtulmuş, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı"

Katar Emiri Şeyh Temim Erdoğan'ı ziyaret etti

Kılıçdaroğlu: Bir kişi düşüncesini söylediği zaman hain ilan ediyorsunuz

ÇULHAOĞLU: “VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRİK BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR"

AKINCI ÜSSÜ DARBE GİRİŞİMİ DAVASI SONUÇLANDI

CHP’Lİ SÜMER, ADANA TESPİHÇİLER ÇARŞISINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP'Lİ İLGEZDİ: "HER 10 SALDIRGANDAN 7'Sİ SERBEST"

Erdoğan: "Dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar"

İYİ Parti'li Çelik, "60 milyon insan yoksullaştırıldı"    

CHP KADIN KOLLARI'NDAN EŞİTLİK VE SEVGİ MESAJI

CHP KADIN CİNAYETLERİNİ TEK TEK SIRALADI

CHP CAMİ İMAMLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

“Kadın dövenler serbest kalıyor”

CHP'Lİ GİRGİN, "İKTİDAR İŞÇİLERİ BİRÇOK HAK KAYBINA UĞRATACAK"    

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile ilgili eleştirilerde bulundu.CHP'li Girgin, AK Parti ve MHP'nin salgın döneminde işçilerin haklarını, "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" ile hedef haline getirdiğini iddia ederek, teklifin, kıdem tazminatı başta olmak üzere, birçok hak kaybına neden olacağını savundu.

Girgin, düzenlemenin, sendikaların ve muhalefetin tüm itirazlarına rağmen AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildiğini söyledi.
Kovid-19 salgınında emekçilerin çalışmaya devam ettiğini ve birçoğunun Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini savunan Girgin, "Marttan bu yana, salgın yönetiminde emekçiyi kollayan tek bir uygulama bulamazsınız." ifadesini kullandı.
Kanun teklifinde işçilerin lehine düzenleme bulunmadığını öne süren Girgin, "İşçiler için gelir vergisi indirimi, salgından etkilenenlere dönük nakit transferi yok. Dahası kaçak işçi çalıştırmış olan, bunu kabul ettiğinde günlük 44 lira destek verilerek ödüllendiriliyor. Buna karşın, kaçak çalıştırılan işçinin, kaçak çalıştırıldığı dönemdeki sigorta pirimlerinin ödenmesinin yolu kapatılıyor. Düzenlemenin amacı, istihdamı sadece kağıt üzerinde artmış gibi göstermektir." diye konuştu.
Süleyman Girgin, kanun teklifinde, "işçilerin kısmi süreli çalışmaya ikna edilmesine yönelik" madde bulunduğunu ve bunun hak gaspı yaratacağını iddia ederek, düzenlemenin yasalaşması halinde "emeklilikte yaşa takılanların, belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacağını, bu nedenle söz konusu yıllar için kıdem alamayacaklarını" ifade etti.
"Bu teklif, işçiyi kurban edip patronu koruyor." diyen Girgin, partisinin, Komisyonda olduğu gibi Genel Kurulda da teklife "ret" oyu vereceğini bildirdi.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ