CHP'li SARIBAL,"ÇİFTÇİ KUZUSUNU 4 AYLIKKEN KESİMNE GÖNDERİYOR"

MHP'Lİ KAŞIKÇI,KENDİSİNİN DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASINI İSTEDİ

CHP'Lİ AĞBABA, ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

AKP'li Çelik, "FETÖ yöneticileri tıpkı PKK gibi insanlık düşmanı ve Türkiye düşmanıdır"

ALTAY: “DEMOKRASİNİN ÖNÜNDEKİ ENGEL ERDOĞAN’IN KAFASIDIR”

ERDOĞAN,"BU FELAKETİ KÜRESEL DAYANIŞMAYLA AŞARIZ"

Bedri Baykam, CHP için 3 D tüzük taslağı hazırladı

Şevkin, “Her muhalif hain, her karşı gelen terörist değil”

Erdoğan, muhalefeti 40 yamalı bohçaya benzetti

ÖZDAĞ, İSTİFA EDERKEN,"İYİ PARTİ'Yİ CHP'NİN UYDUSU YAPTILAR"

"İKTİDARLA EKONOMİ UZUN ZAMANDIR HASTA" 

"BİR DOZ AŞI DMO’YA NE KADARA FATURA EDİLDİ?"

"İLAÇTA KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLSÜN"

MAHKEME KARARIYLA GERİ DÖNEN ÜMİT ÖZDAĞ,İYİP'TEN İSTİFA EDECEK

 “HİLAFET, MUSTAFA KEMAL’İN HEDEFLEDİĞİ DÖNÜŞÜM YOLUNDA ENGELDİ”

CHP'li Kaya, "Öğretmen açığı devam ediyor"

Akşener, "Bugün, Türkiye’nin üzerinde 28 Şubat’ın hayaleti dolaşıyor"    

"Hükümet, büyüyen bütçe açığını vatandaşın sırtına yüklememeli"

"Kronik hastalar aşıdan mahrum bırakılmamalı"

"6 AY ÖNCE DOĞALGAZ BULUNDU AMA ZAMLAR DURMUYOR"

"Bu yangını seyretmeyin, çare üretin!"

CHP'Lİ AĞBABA,"İŞSİZLİK FONU AMACI DIŞINDA KULLANILDI"

AĞBABA, 2020 YILI İŞSİZLİK FONU DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNARAK, "İŞVERENLER, İŞSİZLERDEN DE ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARTILANLARDAN DA DAHA FAZLA PARA ALDI"DEDİ.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İşsizlik Sigorta Fonu’nun geçtiğimiz Aralık ayında 28 milyar TL azaldığını ve Fonun 2020 yılında amacı dışında kullanıldığını ifade etti.
CHP’li Ağbaba yaptığı açıklamada ücretsiz izne çıkarılan 2 milyon 291 bin kişiye toplamda 7,2 milyar TL para verilirken, işverenlere 18 milyar TL yani yaklaşık 2,5 kat daha fazla fondan teşvik verildiğini söyledi.
Ağbaba’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
İşverenler nakdi ücret desteğinin 2,5 katı daha fazla para aldı
“2020 yılında işverenlere nakdi ücret desteğinin 2,5 katı kadar ödeme yapıldı. Nisan Aralık ayları arasında ücretsiz izne çıkartılan 2 milyon 291 bin kişiye toplamda 7,2 milyar TL para verilirken, işverenlere 18 Milyar TL fondan teşvik verildi. 8,3 Milyar TL işsizlik ödeneği ve 7 Milyar TL nakdi ücret desteği düşünüldüğünde, işverenler 18 Milyar TL yani işsize verilenden toplam 3 milyar TL daha fazla fondan para almış oldu. AKP iktidarı döneminde yıllardır İşsizlik Sigortası Fonundan işverenlere yüksek miktarda teşvikler verildi. Verilen teşvikler kamuoyuna istihdamı korumak ve arttırmak için destek olarak dile getirilse de verilen teşviklerin istihdamı arttırmadığı görülmektedir. 2020 Ocak-Aralık döneminde fondan işverenlere 18 milyar TL teşvik ve destek ödemesi aktarılmasına rağmen istihdam artmadığı gibi aksine geçen yıla göre 896 bin kişi azaldı.”
İşverene desteğe rağmen istihdam 896 bin kişi azaldı!
“2020 yılı Nisan ve Aralık ayları arasında ücretsiz izne çıkarılan 2 milyon 291 bin kişiye toplamda 7,2 milyar TL para verilirken, işverenlere 18 milyar TL yani yaklaşık 2,5 kat daha fazla fondan teşvik verildi. 2020 Ocak-Aralık döneminde fondan işverenlere daha fazla kaynak ayrılmasına rağmen ne istihdam arttı, ne de işsizlik azaldı; aksine istihdam geçen yıla göre 896 bin kişi azaldı. Ayrıca resmi olarak işsizlerin sadece yüzde 5’i Fonun işsizlik ödeneğinden yararlanabildi.”
İşsizlik Fonunun gelir-gider dengesi 2020 yılında bozuldu
“Fonun gelir-gider yapısı bozuldu; giderler gelirlerin 1,7 katı oldu. 2018’de 34,6 milyar TL gelire karşılık 23,7 milyar TL gider, işsizliğin zirve yaptığı 2019’da ise 40,3 milyar TL gelire karşı 36,4 milyar gideri olan Fonun gelir gider dengesi 2020’de bozuldu. İşçi ve işveren primleri, devlet katkısı ile faiz geliri olarak 2020 Aralık ayında fonun toplam geliri 38,7 milyar olurken fonun gideri ise 66,6 milyar liraya ulaştı.”
Fonun maddi varlığı küçülüyor
“Fonda biriken tutarın Covid-19 salgını nedeniyle azaldığını görüyoruz. 2018 yılında 127,6 milyar TL, 2019’da 131,5 milyar TL bulunan fonun temmuz ayı sonundaki büyüklüğü 103,2 milyar TL’ye kadar geriledi. İktidarın ucuz borçlanma aracı olarak kullandığı fondaki devlet tahvillerinin oranı hala büyüklüğünü koruyor. Fonun maddi ve mali varlığının yüzde 78.52 tahvil, yüzde 21.48’i ise mevduattan oluşuyor.”
Fondan işsizlerin sadece yüzde 5’i yararlanabildi
“Resmi işsiz sayısının bile 4 milyonun üzerinde bulunduğu Türkiye’de, birikimi İktidar tarafından hoyratça kullanılan İşsizlik Sigortası Fonundan geçen yıl aralık ayında işsizlik ödeneği alan işsizlerin sayısı 207 bin 263 kişi olarak gerçekleşti. Resmi olarak işsizlerin sadece % 5’i işsizlik ödeneğinden yararlanabildi. Fonun işsize cimri davrandığını görüyoruz. Fondan işsizlik ödeneği olarak Aralık 2020 itibariyle işsizlere ise sadece 8,3 milyar TL verildi.”

(VŞ)