CHP'Lİ BULUT: “İKTİDAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BİR AN ÖNCE UYGULAMALIDIR”

Şevkin, “Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde sınıfta kaldı"

DSP Adana İl Başkanlığına Erhan Saltuk atandı

MHP Adana, “Liderimiz Devlet Bahçeli’nin emrindeyiz"

Ayhan Barut'tan "8 Mart resmi tatil olsun" önerisi

NACİ AĞBAL: “DEZENFLASYON SÜRECİNE GENEL KAMUOYUNUN VERECEĞİ DESTEK ÖNEMLİ”

"Kadınlarımızın, erkek egemen çarkları içerisinde ezilmesine müsade etmeyeceğiz"

CHP'li SARIBAL,"ÇİFTÇİ KUZUSUNU 4 AYLIKKEN KESİMNE GÖNDERİYOR"

MHP'Lİ KAŞIKÇI,KENDİSİNİN DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASINI İSTEDİ

CHP'Lİ AĞBABA, ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

AKP'li Çelik, "FETÖ yöneticileri tıpkı PKK gibi insanlık düşmanı ve Türkiye düşmanıdır"

"ANAYASA'YA UYULSA EYLEM PLANINA GEREK KALMAZ"

ERDOĞAN,"BU FELAKETİ KÜRESEL DAYANIŞMAYLA AŞARIZ"

Bedri Baykam, CHP için 3 D tüzük taslağı hazırladı

Şevkin, “Her muhalif hain, her karşı gelen terörist değil”

Erdoğan, muhalefeti 40 yamalı bohçaya benzetti

ÖZDAĞ, İSTİFA EDERKEN,"İYİ PARTİ'Yİ CHP'NİN UYDUSU YAPTILAR"

"İKTİDARLA EKONOMİ UZUN ZAMANDIR HASTA" 

"BİR DOZ AŞI DMO’YA NE KADARA FATURA EDİLDİ?"

"İLAÇTA KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLSÜN"

MAHKEME KARARIYLA GERİ DÖNEN ÜMİT ÖZDAĞ,İYİP'TEN İSTİFA EDECEK

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: “NÜKLEER SANTRAL HER ZAMAN BİR RİSKTİR”

Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol açma çalışması sırasında yaşanan patlamayla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın endişeleri giderici bir açıklama yapmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye’nin enerji verimliliği potansiyelinin çok yüksek olmasına ve tüm dünyanın yeşil enerjiye geçmesine karşın, iktidarın nükleerde ısrar etmesinin akıl tutulması olduğunu dile getirdi.
Enerji ve Altyapı Yatırımlarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşaatında meydana gelen ve yurttaşların endişelerini artıran patlamayla ilgili açıklama yaptı. Türkiye’de neredeyse bütün ilgili paydaşların itirazlarına karşın iktidarın ısrar ettiği nükleer politikası kapsamında Akkuyu’da inşaatı devam eden çalışmanın endişelere neden olduğuna işaret eden CHP’li Akın; şunları dile getirdi:
‘KAZA İHTİMALİ UYKULARIMIZI KAÇIRIYOR’
“Bütün sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve yurttaşlarımızın itirazına karşın iktidarın inatla yapımını sürdürdüğü Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşaatında meydana gelen büyük patlama endişeleri arttırmıştır. Resmi makamlar tarafından patlamanın kontrollü yapıldığı belirtilirken; çevredeki yerleşim yerlerinin zarar gördüğü belirlenmiştir. Henüz inşaat halindeyken yol açma çalışmaları sırasında meydana geldiği belirtilen söz konusu kazanın; santralın faaliyette olduğu bir durumda yaşanması ihtimalini düşünmek bile uykularımızı kaçırmaktadır.”
‘NÜKLEERDE ISRARCI OLMAK AKIL TUTULMASIDIR’
Türkiye’nin yüzde 30 oranında enerji verimliliği potansiyeli ortadayken, nükleer santral gibi her zaman bir risk oluşturacak politikanın belirlenmesi mantıklı değildir. Tüm dünyada yeşil enerjiye geçiş için adımlar atılırken; Türkiye’de inşaatından, yakıt ihtiyacına işletmesinden atık yönetimine kadar Rusya tarafından yapılacak bir nükleer santral için ısrarcı olmak akıl tutulmasıdır.
‘VATANDAŞIN FATURASINA DA OLUMSUZ YANSIYACAK’
Öte yandan iktidarın plansız ve programsız yürüttüğü enerji politikaları vatandaşın faturasını olumsuz yansımaktadır. Akkuyu’da üretilecek elektriğin yarısı için devletin 15 yıl boyunca garanti ettiği alım fiyatının 12,35 dolar olması ise kaza riskinin yanı sıra nükleer santralın ekonomik olarak da kara deliğe dönüşeceğini göstermektedir.
‘BAKANLIK ENDİŞELERİ GİDERİCİ AÇIKLAMA YAPMALI’
Mersin başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızı kaygılandıran bu gelişmeyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın tüm yurttaşların endişelerini giderecek bir açıklama yapması gerekmektedir.

(vş)