Rusya'dan Almanya'ya 'gazetecileri rahat bırakın' çağrısı

Yeni Zelanda'da 8,1 büyüklüğünde deprem

ABD’DEN MYANMAR’A YENİ YAPTIRIMLAR

Batılı Güçler IAEA'nın İran'ı Kınama Planını Rafa Kaldırdı"

ABD'DEN ''İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNE BAĞLIYIZ'' MESAJI

BM: ‘‘Gıdaların Yüzde 17’si İsraf Oluyor’’

Irak'taki Askeri Üsse Roketli Saldırı

Macron Fransa'nın Cezayirli Avukatı Öldürdüğünü Kabul Etti

ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak 

İsveç'te kişi yaralandı

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin oturumu iptal edildi

Erdoğan ve Macron Eylül’den Bu Yana İlk Kez Görüştü

ABD'den Rusya'ya Navalny Yaptırımları

Dünya'nın manyetik alan değişikliği küresel ısınmanın sebebi mi?

Biden yönetiminden anti damping yaptırımı

Biden'den Çin'e karşı önlemler

Nijerya'daki çeteler fidye için okul çocuklarını kaçırıyor

Ürdün’de iki bakan görevden alındı

Sarkozy, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Paşinyan'dan erken seçim açıklaması

Japonya eski başbakanı Kan, "Utanıyorum"

Biden Putin'le görüştü

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden, Putin ile telefon görüşmesinde Navalnıy konusu, seçimlere müdahale iddiası gibi konuları gündeme getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlaması sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk telefon görüşmesini dün gerçekleştirdi.

İkilinin Şubat ayında süresi sona erecek olan ABD ile Rusya arasındaki yürürlükteki son nükleer anlaşma Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (YENİ START) uzatılması konusunu ele aldıkları belirtildi. Putin görüşmenin ardından Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'ya anlaşmanın 5 yıllığına uzatılması kararını sundu.

Kremlin: Putin Biden'ı tebrik etti
Görüşmeyle ilgili Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in Biden'ı ABD Başkanı olarak göreve başlaması dolayısıyla tebrik ettiği, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin tüm dünyanın çıkarına olduğunu söylediği belirtildi.

Görüşmede Yeni START'ın uzatılması konusunun ele alındığını duyuran Kremlin, önümüzdeki haftalarda tarafların nükleer füze cephaneliklerinin karşılıklı olarak sınırlandırılmasına yönelik anlaşmanın devam etmesi için gerekli prosedürleri tamamlayacağını açıkladı.

Açık Semalar ve İran'la nükleer anlaşma
Kremlin'den yapılan açıklamada Putin ile Biden'ın ayrıca "ABD’nin Açık Semalar Antlaşması'ndan tek taraflı çekilmesi, İran nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planının korunması sorunu, Ukrayna krizinin çözümü ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri nezdinde zirve yapılmasına yönelik girişimi" gibi konuları görüştüğü de belirtildi.

Kremlin görüşmenin “sağduyulu ve açık sözlü bir atmosferde” geçtiğini kaydetti.

Beyaz Saray: Biden endişe duyulan konuları dile getirdi
Görüşmeye dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Biden'ın Putin'le görüşmesinde Navalnıy konusunu ve ABD seçimlerine Rusya müdahalesi iddialarıyla ilgili "endişelerini" dile getirdiği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki düzenlediği basın toplantısında, Biden ile Putin arasındaki görüşmenin ana konusunun ABD'nin Yeni START anlaşmasını 5 yıllığına uzatma niyetini bildirmek olduğunu kaydetti.

Psaki, görüşmenin içeriğine ilişkin, "Biden, Rusya'nın devam eden agresifliği karşısında Ukrayna'nın egemenliğine güçlü bir şekilde destek verdiğini belirtti ve Solar Winds siber saldırısı, Rusya'nın ABD askerlerini öldürmesi için Taliban'a para teklif ettiği iddiaları, 2020 seçimlerine Rus müdahalesi, Aleksey Navalnıy konusu ve Rus güvenlik güçlerinin barışçıl protestoculara müdahalesi gibi endişe duyulan konuları dile getirdi" ifadesini kullandı.

Sözcü Psaki, Biden'ın telefon görüşmesinde "Rusya'nın kötü niyetli eylemlerinin karşılığında ABD'nin ulusal çıkarlarını savunacağını" belirttiğini aktardı.

Kuzey Akım 2 açıklaması
Basın toplantısında Biden'ın Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı projesi konusundaki görüşünün sorulması üzerine, Psaki "Biden, bu projenin Avrupa için kötü olduğunu düşünüyor. Bizden önceki yönetim, Savunma Bütçesi kapsamında bu petrol boru hattına yeni kısıtlamalar getirdi, biz bu kısıtlamaları gözden geçireceğiz. Biden da bu konuyu Avrupalı ortaklarımızla görüşecektir" dedi.
(vş)