“Eski Müttefiklik İlişkisinin Ağırlığı Artık Yok”

Afganistan’da BM Merkezine Saldırı 

"Uzay İstasyonundaki Sapmanın Nedeni Yazılım Hatası" 

"Corona Virüsüyle Savaş Yön Değiştirdi"

Afganlar, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nda güvenlik görevi üstlenmesine ne diyor?

AFGAN HÜKÜMETİ ‘VAROLUŞ KRİZİYLE’ KARŞI KARŞIYA

Blinken: ‘‘İran’la Görüşmeler Sonsuza Dek Süremez’’ 

BM Güvenlik Konseyi’nden Kıbrıs Kararı

ABD Kongresinde Uygur Grubu Kuruldu 

Çin’in Nükleer Gücünü Arttırması Endişe Yaratıyor

"Rusya Şimdiden 2022 Seçimlerine Müdahale Ediyor" 

Avrupa Pandemi Sonrası Göç Dalgasına Hazırlanıyor

"11 Gün Süren Çatışmaların Bedeli Ağır Oldu"

ABD'den Türkiye’deki Aracıya Yaptırım 

UNICEF, "Pandemi Şiddet ve Genç Yaşta Hamileliği Arttırdı"

İran’da Hükümet Karşıtı Gösteriler Tahran’a Sıçradı

IŞİD Irak ve Suriye'de Varlığını Koruyor

Avusturya Başbakanı'nın Mülteci Yorumu Tepki Çekti

'Küçük Amal' Mülteciler İçin İlk Adımını Gaziantep'te Attı

"Afganistan'da Sivil Ölüm ve Yaralanmalar Yüzde 47 Arttı"

ABD'nin Irak'taki Muharip Misyonu Sona Eriyor

Belçika'da 400 'kağıtsız' göçmen iki aydır açlık grevinde: 'Ölüm riski var'

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kayıt dışı dört yüz göçmen, iki aydır açlık grevinde.Göçmenlerin bir kısmı son günlerde su içmeyi reddetmeye başladı; dokuzu hastaneye götürülmeyi kabul etti.

Dünya Doktorları adlı sivil toplum kuruluşundan Sarah Melsens, durumun "çok tehlikeli" noktaya geldiğini ve açlık grevine gidenlerin ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yasal ikamet belgesi alamayan göçmenler, 23 Mayıs'ta iki üniversitede ve bir kilisede açlık grevine gitti. Bazıları, on yıldır 11.5 milyonluk Avrupa ülkesinde yaşayıp çalıştıklarını söylüyor.

"İş dünyasına kazandırılabilirler"
Eski Belçikalı bakanı Dr Reginald Moreels, göçmenlerin iş dünyasına kazandırılabileceğini söyledi: "Bunların hepsi kayıt dışı ekonomide bir işi olan insanlar, ama eğer biri onları düzene sokup onlara gecekondularda kalmayacakları onurlu bir yaşam verirse, sosyal güvenliğimize katkıda bulunurlar. İşçi sıkıntısının olduğu alanlar doldurabilirler."

53 yaşındaki açlık grevcisi Ghalem, "Elektromekanik diplomam var ama burada yasa dışı olarak bulunduğum için o iş bulamıyorum ve orada burada ufak tefek işler yapamıyorum" dedi.

Açlık grevi yapanların 230 kadarı Brüksel’deki Saint-Jean-Baptiste au Beguinage Kilisesi’nde, kalanları ise ULB Üniversitesinin kampüsünde bulunuyor.

Ülkede 150 bin 'kağıtsız' var
Belçika'da "kağıtsız" olarak adlandırılan yaklaşık 150 bin kişi, yıllardır yasal oturum veya çalışma belgeleri olmadan ülkede yaşıyor. Birçoğunun oturum talepleri reddedilen "kağıtsızların” yaklaşık 400’ü, seslerini Belçika hükümetine duyurmak için 7 aydır başkent Brüksel’in merkezindeki bir kilise ile üniversite kampüsünün bir bölümünde yaşıyor.

Cezayir, Tunus, Afganistan, Pakistan ve birçok Afrika ülkesinden yıllar önce Belçika’ya gelen kağıtsızların durumu yıllardır ülkenin tartışma konularından biri. Daha önce 2000 ve 2009 yıllarında da açlık grevi yapan kağıtsızlar, o dönemde taleplerine karşılık bulmuş ve yasal olarak sisteme dahil edilmişlerdi.(Kaynak:Euronews)

(vş)