İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KISMİ KAPANMA GENELGESİ

Ç.Ü.  BALCALI HASTANESİ AOSB SAĞLIK TESİSİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

RAMAZAN’DA 2 HAFTA KISMİ KAPANMA

“BESLENME YETERSİZLİĞİ KANSER TEDAVİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

"Bir insanı tedavisiz bırakmak en pahalı tedavidir "

TAŞKIN, “PRATİSYEN HEKİMLERE YAPILAN ADALETSİZLİK SON BULSUN”

ADANA’DA RAMAZAN AYI KORONA TEDBİRLERİ   

‘RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?’ SORUSUNUN YANITI YARIN BELLİ OLACAK

PROF.DR.OTO, "COVID-19 SONRASI KALP KASI HASTALIKLARINA DİKKAT"

KALP SAĞLIĞI HAFTASI BAŞLADI

MEVSİMSEL DEPRESYONLAR NEGATİF İYONLAR İLE KONTROL ALTINDA

Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttı

Hızlı yemek yemenin 2 önemli zararı daha

11 Nisan, tüm dünyada Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Bel Ağrılarında Erken Müdehale Büyük Önem Taşıyor

KORONAVİRÜS SALGININDA ARTIŞ HIZ KESMİYOR

Tuncel,"Çukurova Üniversitesi Sağlık Alanında Bölgenin Öncüsü"

ADANA’DA CAVİ19 AŞISINDA RANDEVU VAR AŞI YOK!

Prof. Dr. Engin Ulukaya: ‘’Yerli Kanser İlacını Geliştirmek İçin Çalışıyoruz’’

ADANA İL UMUMİ HIFZISIHHA MECLİSİ’NİN KORONAVİRÜS KARARI AÇIKLANDI

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

Bel ya da boyun sorunlarınız varsa ev işlerine dikkat!

Ev işlerinden ütü yapmak, bulaşık makinesi doldurup boşaltmak, yer silmek, perde asmak, evi süpürmek, yemek yaparken saatlerce ayakta durmak omurgayı ve boyun kaslarını ciddi şekilde etkiliyor.

Her 10 ev kadınından 6’sının kas-iskelet istemi sorunları yüzünden ağrı yaşadığına dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Fizyoterapist Bünyamin Aydın, bu problemlere sahip kişilerin ev işleri sırasında dikkat etmesi gerekenleri anlatıyor.

 

Bazı kişilere göre meslekten sayılmasa da, şüphesiz içerdiği birçok güçlükle birlikte ev hanımlığı en zorlu işler arasında yer alıyor. Uzun süre ayakta kalmak, tekrarlayan zorlayıcı hareketler ve bunların neden olduğu zorlanmalar ile birlikte kadınlarda başta omurga olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde problemler meydana geliyor. Ağır ev işi yapan kadınların yüzde 60’ı her yıl çeşitli kas-iskelet sistemi sorunlarına bağlı olarak günlük yaşamın gerektirdiklerini yapamıyor ve vücutlarının çeşitli bölgelerinde ağrı problemi yaşıyor. Ortaya çıkan bu problemlerin büyük kısmına bel ve boyun fıtıklarının neden olduğunu söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Fizyoterapist Bünyamin Aydın, bel ve boyun fıtığı olan kişilerin ev işlerini yaparken omurgasını nasıl koruyacağına dair ipuçlarını paylaşıyor.

 

Yerden bir şeyler kaldırırken çömelip alın

Uzun süre ayakta aynı pozisyonda durmak, dizleri bükmeden yere eğilip bir şeyler almak, ağır yük taşımak gibi evde sıkça yapılan işlerin bel omurlarına binen yükü arttırdığını anlatan Fzt. Aydın, bele binen yükü azaltmak için şunları öneriyor: “Bulaşık makinesi boşaltılırken dizler hafif bükülerek aşağıya doğru eğilmeli, ev süpürürken süpürgenin borusu/sapı kişinin kendi boyuna göre ayarlanmalı. Yerden bir şeyler alıp kaldırılacağı zaman dizler bükülerek çömelip alınmalı. Ütü yapmak, yemek hazırlamak gibi uzun süre ayakta kalınmasını gerektiren işlerde mutlaka 20-30 dakikada bir ara verip biraz dinlendikten sonra yapılan işe devam edilmeli. Aşırı derecede öne doğru eğilerek ya da dizler üzerine çökerek yer silinmemeli, omurgayı olabildiğince dik tutabilecek uzun saplı yer silme aparatlarından faydalanılmalı” diyor.

 

Ütü yaparken yüksekliği ayarlanabilir ütü masası kullanın

Boynu aşırı derecede öne eğerek yapılan işler ve boyun kaslarını zorlayıcı ani hareketlerin yanı sıra uzun süre aynı pozisyonda kalınmasının boyun fıtıkları açısından büyük bir risk oluşturduğunun altını çizen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Fizyoterapist Bünyamin Aydın, boynunuzu korumak için yapabileceklerinizi ise şöyle sıralıyor: “Ütü yaparken boynunuzu aşırı derecede öne doğru eğmeyin, yüksekliği ayarlanabilir ütü masalarını kullanın. Yemek yaparken tezgâha ne çok yakın ne çok uzak durun ve yine başınızı öne doğru aşırı eğmekten kaçının. Ayrıca uzun süre aynı pozisyonda kalmayın, mutlaka belirli aralıklarla yaptığınız işe ara verip dinlendikten sonra devam edin. Raf düzenleme, perde asma gibi göz seviyesinin üzerindeki aktiviteler, boyun eklemleri ve omurlarını aşırı derecede arkaya doğru zorlar. Bu gibi işleri yaparken bir merdiven ya da basamak takviyesi kullanarak boyun kaslarınıza binen yükü azaltın.”(CO)