“YOKSULLUKLA MÜCADELEDE HİÇBİR ENGEL TANIMAYACAĞIZ”

KAHVALTI YAPMAK NEDEN ÖNEMLİ ?

LÖSEV’DEN KANSER HASTALARINA KIRMIZI ET

Şanslı sokak köpeği yaşama tutundu

Yurt içinde ikamet eden yaklaşık 17 milyon 300 bin kişi seyahate çıktı

2020 Yılında Öne Çıkan Siyasi Konular ve İsimler

ADANA BAROSU’NDA SAVUNMAYA TAZE KAN

Çocuklar tatilde ödevlere ara vermeli

Büyükşehir karla mücadelede görev başında  

ARILARIN HAYRANLIK UYANDIRAN DÜNYASI

“Sağlık çalışanları pandemide fedakarca mücadele ediyor”

KAPAUM İlk Kurum İçi Protokolünü İletişim Fakültesi ile İmzaladı  

"Yerel yönetimler TMMOB’ye bağlı odalarla iş birliğinin sağlamalı"

Çukurova Üniversitesinde Dekan Devir Teslim Töreni

LÖSEV: “Saç ve Peruk Bağışı Kabul Etmiyoruz!”

Büyükşehir, kira bedeli yüksek araçları satın alıyor ve kurumun malı yapıyor

İş Dünyasında Dijital Dönüşüm

2020 şimdiye kadarki en sıcak yıl oldu

Hayvanlarla konuşmayı ne zaman öğreneceğiz?

Nesli tükenmekte olan gelinciklere COVID-19 aşısı yapıldı

7 ROTARY KULÜBÜNDEN FARKINDALIK

BARO BAŞKANI KÜÇÜK; "CUMHURİYET AYDINLANMADIR, ÖZGÜRLÜKTÜR"

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük açıklamasında görüş, düşünce ve duygularını paylaştı.

“30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi imzalandıktan bir gün sonra Adana’ya gelerek Yıldırım Orduları Komutanlığı’nı devralan Gâzi Mustafa Kemal Atatürk: “Savaş müttefikler için bitmiş olabilir; ama bizi ilgilendiren savaş, istikbalimizin savaşı ancak şimdi başlıyor.”, sözleri ile “Milli Mücadele” döneminin başladığını ilan etmiştir.

"EMPERYALİST DEVLETLER EMELLERİNDEN VAZGEÇMEMİŞTİR"

Günümüzde de, emperyalist devletler menfur emellerinden vazgeçmemişlerdir. Bölgemizi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek isteyen emperyalist güçler, etnik ya da dini motiflerle terör örgütlerini kullanmaktadırlar.

Cumhuriyet Bayramı’nda emperyalistlere verilecek en güzel cevap; ulus olma bilinci ve ruhunu tekrar tazeleyerek, insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve adalet paydasında kucaklaşmak, birlik ve beraberliğimizi korumaktadır.

Anayasa’nın “Cumhuriyetin nitelikleri” başlıklı 2.maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu açıklanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümünü büyük bir gururla ve kıvançla kutlamaktayız..

Bu nedenle milletimiz kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacak, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman ve her konumda sahip çıkacaktır.

Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içindeyiz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine her zamankinden de çok önem vermekteyiz.

"CUMHURİYET DEMOKRASİ İLE ANLAM KAZANIR"

Sonuç olarak; bireyin, temel hak ve özgürlüklerinin genişletilerek devlet karşısında güçlü ve güvende kılındığı, keyfiliğin ve siyasi iktidar güç ve nüfuzunun hukuk devleti ile sınırlandırıldığı, devletin kutsanması yerine yurttaşın ön plana çıktığı, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün genişletildiği, evrensel normların uygulanma alanı bulduğu insan odaklı bir Cumhuriyetin demokrasi ile anlam kazanacağına olan inancımla Adana Barosu olarak; millet egemenliğini ve hukukun üstünlüğünü esas alan, demokratik hukuk devleti ve bireysel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyetimizi koruma ve yaşatma kararlılığı ile, tüm meslektaşlarımın, hemşehrilerimin ve tüm yurttaşlarımın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

"SAYGIYLA ANIYORUM"

Bu duygu ve düşüncelerle, emperyalist işgalcilere karşı kazanılan İstiklal Mücadelesi, 29 Ekim 1923 tarihinde, bireyin özgürlüğünü esas alan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır. Cumhuriyet’in ilanının 96. yılında, bulunduğumuz coğrafyada, demokrasi ve cumhuriyet birikimi olmamasına rağmen, milletimizi önce bağımsızlığa ve özgürlüğe, ardından da Cumhuriyete taşıyan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman eylem arkadaşlarını ve tüm aziz şehit ve gâzilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” (Öİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ