SİYASET 18.05.2022 08:24:00 228 0
 • BIST 100

  2.418%0,43
 • DOLAR

  17,2425% 0,16
 • EURO

  17,5822% 0,19
 • GRAM ALTIN

  964,40% 0,18
 • Ç. ALTIN

  1591,26% 0,18
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

Bakan Yanık, "Devlet Korumasında Yetişen 1121 Genç Kamuya Atandı"

Bakanımız Derya Yanık’ın atama töreninde gençlere  “Devlet ve hükümet olarak en önemli gündemlerimizden birisi gençlerimize yaptığımız yatırım." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kuruluşlarında yetişen 1121 genç  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Bakan Derya Yanık’ın da katıldığı törenle kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolara atandı.

Bakan Yanık, törende yaptığı konuşmada, gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek, toplumsal hayatın her alanına etkin katılımlarını sağlamak için çalıştıklarını belirterek, "Aidiyet ve vatandaşlık bilincini geliştirmek, bizim geleceğe yapacağımız en iyi yatırım. Bu anlamda devlet ve hükümet olarak en önemli gündemlerimizden birisi gençlerimize yaptığımız yatırım. Gençlerin kendi potansiyellerini keşfedip gerçekleştirmeleri için imkanlar sunmak, işveren kurum ve kuruluşlarla gençlerimiz arasında köprüler kurmak geleceğimize yapacağımız ve yaptığımız en önemli katkıdır." diye konuştu.

Geçen yıl kuruluşlarda yetişen 18 öğrencinin, 2021-LGS'de yüzde 15'lik dilime girdiğini bildiren Yanık, geçen yıl çocuklardan 241'inin üniversite sınavlarında başarı gösterdiğini ve bir yükseköğretim programına yerleştiğini ifade etti.

Hala 774 kişinin üniversitede eğitim gördüğünü aktaran Yanık, "Sadece okulda değil sanat, kültür, spor ve her alanda başarı gösteren kardeşlerimizi destekliyoruz ve başarılarıyla gurur duyuyoruz. Hemen hemen ayda bir madalya almış arkadaşlarımız geliyor ve o sevinci bizimle paylaşıyor. Gerçekten inanılmaz mutlu oluyoruz." diye konuştu. 

"14 milli, 2 bin 394 lisanslı ve 2 bin 293 lisanssız sporcu çocuğumuz bulunuyor"

Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocukların ilgi ve yeteneklerine göre spor ya da sanat dalıyla uğraşmalarını sağladıklarını vurgulayan Bakan Yanık, bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yeni bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Korunma ve bakım altında bulunan toplam 4 bin 687 çocuğun en az bir spor branşıyla uğraştığını dile getiren Yanık, şöyle devam etti:

"14 milli, 2 bin 394 lisanslı ve 2 bin 293 lisanssız sporcu çocuğumuz mevcut. Sporcu çocuklarımız hem ulusal hem de uluslararası müsabakalarda başarılar elde ediyor. 1223 çocuğumuz birçok branşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunuyor, çeşitli müzik aletlerini çalıyor. Sosyal hizmet modellerimizden yararlanan ve yükseköğrenim programlarına yerleşen gençlerimizi eğitim hayatlarında da yalnız bırakmıyoruz. Hem sahip oldukları hakların farkında olmaları hem de karşılaşabilecekleri zorluklara yönelik bilgilendirilmeleri için bir rehber hazırladık ve bunu onlarla paylaşıyoruz. Sosyal Hizmet Modellerinden Yararlanan Gençlere Yönelik Yükseköğrenim Rehberi ile bir nevi gençlerimize oryantasyon desteği sağlamış oluyoruz."

Koruma altındaki gençleri iş ve meslek danışmanlarıyla çalışma hayatına hazırladıklarını belirten Yanık, çocukların bakım sonrası yaşama uyum sağlamalarına destek olmak için de "Yaşam Becerileri" ile "Çalışma Hayatı ve Hukuk" eğitimlerini sürdürdüklerini söyledi.

Bakan Yanık, "Bugün bu atama töreninde devlet korumasından yararlanmış 1121 gencimizin atamasını inşallah birlikte yapacağız. Bu kardeşlerimiz artık çalışma arkadaşlarımız olarak bizimle birlikte olacak. Başta söylediğim gibi, hayatın her aşamasında sizin yanınızdayız." dedi. 

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


Fethi Açıkel: "Saray Rejiminde; Sağlıkta, Kadına ve Sokakta Şiddet Yaygınlaşmaktadır"

CHP'li İlgezdi: "İktidarın Eline Hekim Kanı Bulaştı"

CHP'Lİ NUHUT, "AMERİKA'DAN MİLLİ TAKIM'A VİZE AYIBI"

CHP'li Özel,"Köprüleri milletin köprüleri yapacağız"

ERDOĞAN AKP'Lİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI İLE BULUŞTU

Kılıçdaroğlu, E. Tümamiral Deniz Kutluk’u Ziyaret Etti

HDP'Lİ Sürücü,"Hanefiş Kilisesini tarihten siliyorlar

İYİ PARTİLİ ÖRS,"ÇAYKUR, AKP DÖNEMİNDE ÇOK KÖTÜ YÖNETİLDİ"

CHP'li Özel,"Dodurga'ya bakıp sevinmeye devam etsinler"    

“Türkiye’nin AB için ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur”

"Eczaneler İflasın Eşiğinde"

"OKULLARDA TATİL BAŞLADI TEMİZLİK BİTTİ"

CHP’nin 4 milletvekili, krizden çıkış yollarını anlatıyor

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan"5'li Çete"ye Uyarı: Haber Yollamayı Bırakın

SÜMER,”ELEKTRİK FATURALARINDA MUHTARLIK BİNALARINA İKTİDAR KISKACI”

MERSİN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ:  “KABOTAJ YASASI LİMANLARIMIZDA TAM OLARAK UYGULANIYOR MU?”

Binali Yıldırım: "Bizim işimiz hizmet, gücümüz millettir"

Altılı masa beşinci kez bir araya geldi

"İKTİDAR TÜİK ELİYLE MİLYONLARCA ÇALIŞANIN MAAŞINI ÇALIYOR"

CHP Parti Okulunda 45. Gençlik Kampı Tamamlandı

Karabıyık:" Kredi Yurtlar Kurumu Zamları Geri Çekmelidir"