TANRIKULU'NDAN TÜRKİYE'DE KADIN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU

ÖZTRAK: “EKONOMİDE ŞANZIMAN GİTTİ, MOTOR YANDI, KAPORTA DAĞILDI”

Şubat Ayında En Çok Yeni Anayasa Konuşuldu

HAKAN ATİLLA BORSA İSTANBUL’DAN İSTİFA ETTİ

AKP'Lİ KARAASLAN,"KADINLAR DAİMA BAŞ ÜSTÜNDE TAŞINACAK DEĞERDİR"

CHP'li Kadınlar, "Halkın iktidarını da bizler kuracağız"

Hatimoğulları’dan  Perihan Tutak için soru önergesi

TBMM Başkanı Şentop'tan fezleke açıklaması

ATAY, “AYRIMCI VE CİNSİYETÇİ POLİTİKALARDAN VAZGEÇİLMELİ”

Şevkin, “Adana normalleşti, tren seferleri normalleşmedi"

CHP'li Bulut, 'sessiz ölümleri' Meclis gündemine taşıdı

AKP'li Dağ, "Vatandaş seçimi zamanında istiyor"

CHP'Lİ SALICI: “CHP’NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE KULAK TIKAYANLAR VAR”

AKP İletişim Merkezi (AKİM) 18 yaşında

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK, "CHP İKTİDARA HAZIR"

ÇULHAOĞLU, “TÜRKİYE TARIMDA EN BÜYÜK İTHALATÇI KONUMUNA GETİRİLDİ"

CHP'Lİ BULUT: “İKTİDAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BİR AN ÖNCE UYGULAMALIDIR”

Şevkin, “Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde sınıfta kaldı"

DSP Adana İl Başkanlığına Erhan Saltuk atandı

MHP Adana, “Liderimiz Devlet Bahçeli’nin emrindeyiz"

Ayhan Barut'tan "8 Mart resmi tatil olsun" önerisi

Ayhan Barut'tan Hal Yasası'nın değiştirilmesi için yasa teklifi

CHP'li Barut, üretici ve tüketicileri mağdur eden, esnafın da büyük zorluklar yaşamasına neden olan Hal Yasası’nın değiştirilmesi için yasa değişikliği istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, üretici ve tüketicileri mağdur eden, esnafın da büyük zorluklar yaşamasına neden olan Hal Yasası’nın değiştirilmesi için yasa değişikliği istedi.

"ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI"

Üreticinin elinden tarla ve bahçede yok pahasına alınan tarımsal ürünlerin kent merkezleri, pazarlar ve marketlerde fahiş fiyatla tüketiciye satıldığını belirten Ayhan Barut, "Tarımsal üretimde maliyet yükü çiftçinin belini büküyor. Elektrikten mazota, gübreden tohuma kadar tüm girdiler fahiş oranda artarken çiftçinin ürünü para etmiyor. Üreten çiftçi kazanamıyor, tüketici de pahalıya almak zorunda kalıyor ama arada birileri kazançlı çıkıyor. Buna neden olan sistemi değiştirmek şart. Acilen Hal Yasası değişmeli, üretici ve tüketici ile mağdur esnafın sorunlarına çözüm bulunmalı" dedi.

"VERGİ KAYBI DA ENGELLENİR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na yasa değişikliği teklifi sunan, mevcut yasal düzenlemeden kaynaklı esnafların yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkındaki Yönetmeliğin 'İşyerlerinin devri' başlıklı maddesi çerçevesinde, halde bulunan işyerlerinin kira yoluyla devredebilmelerinin önü kapalıdır. İlgili kanuna göre mülk sahipleri ölüm ve ağır hastalık sebepleri dışında işyerlerini sadece satış yolu ile devir edebilmektedirler. Özel ve belediye halleri için geçerli olan bu kanun hem mülk sahibini hem de bu işi yapmak isteyen esnafı son derece olumsuz etkilemektedir. Bu işi yapmak istemeyen, yapamayan mülk sahiplerinin işyerleri kapalı kalırken, bu işi yapmak isteyenlerde satış yolu ile devir almadan çalıştıramamaktadır. Aynı zamanda bu durum işlem hacminin düşmesine ve vergi kaybına neden olmaktadır. Kanun teklifimizle birlikte hal esnafı için büyük mağduriyet oluşturan işyerinin devri kısmını değiştirerek hem hal esnafı için yaşanılan bu mağduriyeti gidermek hem de işlem hacmini yükselterek devletin vergi kaybı yaşamasını engellemek istiyoruz."

TEKLİFTE NELER VAR?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Meclis'e sunduğu 'Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde şu düzenlemeler yer alıyor:
"MADDE 1- 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 11 inci maddesinin altıncı fıkrasının (ı) ve (i) bentleri yürürlükten kaldırılmış, maddenin dokuzuncu fıkrasında yer alan "(b), (h) ve (i) bentleri ibaresi "(b) ve (h) bentleri" şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
'(10) Toptancı hallerindeki işyeri malikleri, belediye meclislerince belirlenecek kira tutarına bağlı kalınması ve işyerinde faaliyet gösterenlerde aranılacak şartların sağlanması kaydıyla işyerlerini kiralayabilirler.
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür."

(vş)