SİYASET 6.12.2021 10:50:00 231 0
 • BIST 100

  2.785%0,00
 • DOLAR

  17,8902% -0,05
 • EURO

  18,3480% 0,38
 • GRAM ALTIN

  1.033,6% 0,00
 • Ç. ALTIN

  1705,44% 0,00
 • Çarşamba 34.3 ° / 25.2 ° Bulutlar
 • Perşembe 33.6 ° / 24.6 ° kırık bulutlar
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar

Ayhan Barut'tan asgari ücret çağrısı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut,"Asgari değil insanca yaşam istiyoruz.Asgari ücret vergi yükünden arındırılsın. Saraydakiler sefa sürüyor, yurttaşlar sürünüyor" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, asgari ücretin vergi yükünden arındırılmasını ve insanca yaşam koşullarının sağlanmasını istedi. Saray ve çevresinin sefa sürerken halkın süründüğünü aktaran Barut, "Asgari değil insanca yaşam istiyoruz" dedi. Ekonomik krizin yaşamı çıkmaza sürüklediği Türkiye'de milyonlarca insanının asgari ücret kararını beklediğini anımsatan Barut, iktidarı halkın yaşadığı çileyi görmeye ve çözüm üretmeye çağırdı.

"AKP GASPEDİYOR"

Türkiye'de resmi olarak çalışan 15 milyonu aşkın sigortalının yüzde 52'sinin asgari ücret aldığını ifade eden Ayhan Barut, "Bu sayı 8 milyonu aşkındır. Hepimiz biliyoruz ki kayıt dışı çalışanlar birlikte asgari ücretli emekçi sayısı 10 milyonu geçmektedir. Taban ücret olması gereken asgari ücret maalesef ülkemizde olması gereken ücret gibi değerlendirilmekte ve emekçilerin yaşamı buna göre çıkmaza sürüklenmektedir. Halkı açlık ve yoksulluğa mahkum edenler, işsizlik ordusunu büyütürken ne acıdır ki insanlarımızı bu asgari ücrete mahkum etmektedir. Oysa insanca yaşam herkesin hakkıdır ve bu hak AKP eliyle emekçilerimizden gasp edilmektedir" diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRET ERİDİ"

Türkiye'de milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi sürecinin uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’da tanımlanan çalışma hakkına aykırı olduğunu bildiren Ayhan Barut, "Bu süreç ayrıca adaletli de değildir. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan uzaklaşmıştır. Bu asgari ücret 4 kişilik bir ailenin sadece asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan çok uzaktır. Sendikalarımızın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de açlık sınırı 4 bin liraya, yoksulluk sınırı ise 12 bin liraya ulaşmıştır ancak asgari ücretlinin eline bu tutarların çok altında ücret geçmektedir. Üstelik yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücretlinin maaşı son yılda 150 dolara yakın erimiştir" şeklinde konuştu.

"VERGİ YÜKÜ KALDIRILSIN"

"Asgari değil insanca yaşam istiyoruz" diyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Ayrıca asgari ücretin üstündeki vergi yükü büyük sorundur. Asgari ücret bu yükten arındırılmalıdır. Türkiye’yi uçuracağı söylenen tek adam rejimi yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi emekçilerin yaşamını çekilmez hale getirmiştir. Dünyada asgari ücret uygulanan ülkelerde asgari ücretliler korunurken Türkiye'de daha fazla sömürü çarkı işliyor. Öncelikle çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarının dikkate alındığı bir sistem yasayla kurulmalıdır" açıklamasında bulundu.

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

“KENDİ VATANDAŞIMIZ SOKAKTA KALIYOR SURİYELİLERE EV YAPIYORSUNUZ”

Erdoğan, Taşucu Limanı’nda sondaj Gemisi’ni uğurlama törenine katıldı

CHP'li Ayhan Barut, anız yangınına çare bulunmasını istedi

CHP SÖZCÜSÜNDEN AKKUYU NS KONUSUNDA ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

"EPDK, Yenilenebilir Enerji Sektörüne Darbe Vuracak Düzenleme Hazırlıyor"

Kılıçdaroğlu,“Yeniden Kurtuluşu Başlatmamız Lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem ayı iftarına katıldı

VP'li Bursalı, "“Atlantik Sisteminin sonuna gelmiş bulunuyoruz"

CHP'den Çocuk Yoksulluğu Raporu

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI YANIK, ADANA’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

CHP’Lİ SÜMER, MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİ TAKİPTE

BAKAN DERYA YANIK, BAŞKAN KOCAİSPİR’İ ZİYARET ETTİ

CHP'Lİ TUTDERE, ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİ DİNLEDİ

Ersoy,“Artan Kadın Cinayetleri Son Bulsun Meclis Göreve”

CHP'li Barut,"Süt krizi derinleşiyor"

ERDOĞAN,"CUMHUR İTTİFAKI OLARAK SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ"

CHP'li Salıcı: “Sayın Nebati Korumasız Gelsin, Üreticilerle Sohbet Etsin”

CHP'li Torun’dan Özhaseki’ye Yanıt: “O Devirler Kapandı”

Kılıçdaroğlu ODTÜ'lü Gençleri Kutladı

AKP'li Sarıeroğlu’ndan Ceyhan Cemevine ziyaret

AKP'li Özhaseki, "Bizim alnımız açık"