EKONOMİ 24.01.2023 09:26:00 388 0

AOSB AR-GE/ TASARIM MERKEZLERİ İSTİŞARE KURULU ATÜ'DE TOPLANDI

AOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Ar-Ge/ Tasarım Merkezleri İstişare Kurulu’nun 8’inci toplantısı Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, işletmelerin karlılıklarını koruyarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve rekabet üstünlüğü elde edebilmeleri için önemli bir gereklilik olan AR-GE ve Tasarım Kültürünün yaygınlaşmasına öncülük ederken, bölge üniversiteleriyle işbirliği sürdürüyor. Bu kapsamda, AOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Ar-Ge/ Tasarım Merkezleri İstişare Kurulu’nun 8’inci toplantısı Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

ATÜ Rektörlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, AOSB PDO Sorumlusu Özkan Özbek, AOSB Proje Destek Ofisi Proje Uzmanı Ali Can Özdoğan ve AOSB Proje Destek Ofisi Proje Uzman Yardımcısı Gamze Gülen ile bölgede faaliyet gösteren ve AR-GE ve Tasarım Merkezleri bulunan firmalar katıldı.

ATÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Kurtaran, Prof. Dr. Serkan Tokgöz, Prof. Dr. Serdar Yıldırım, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gözde Baydemir Peşint, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Beycioğlu, ATÜ TTO Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahim Dal ve ATÜSEM Müdürü Doç. Dr. Hasan Bilgehan Yavuz’un katılımı ve ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, AGTM firmalarından BOSSA, Ulusoy Tekstil, Temsa, Makinsan, Beta Trafo, Çukurova Silo, Barış Teknolojik, Beta Gıda, Tezkim, Abdioğulları ARGE, Kimtex Tekstil, Koluman Otomotiv, Petka Kalıp ve Zahit Alüminyum’dan katılım sağlayan   34 firma yetkilisi  ile istişarede bulunuldu.

TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL, TOPLANTIYA ONLİNE OLARAK KATILDI

Toplantıya online olarak katılım sağlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek,  AOSB AGTM firmalarına TÜBİTAK Destekleri hakkında bilgi vererek, süreçler konusunda firmalardan geri bildirimler konusunda istişarede bulundu. Toplantı davetinden dolayı AOSB yönetimine teşekkürlerini ileten Selek, her zaman desteğe açık olduklarını belirtti. Aynı zamanda Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan Koordinatör Murat Torun’un da katılım sağladığı toplantıda 2023 Çukurova Kalkınma Ajansı destekleri sunumu gerçekleştirildi.

NELER KONUŞULDU?

Yeni fikirlerin ortaya çıkması, Üniversite Sanayi İş birlikleri konusunda fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda, merkezler arası iş birliğinin güçlenmesi, yeni kurulacak olan merkezlere öncülük edilmesi, mevcut merkezlerin niteliğinin üniversite akademisyenleri destekleri ile geliştirilmesi, firma çalışanlarının Lisansüstü eğitimlerinin ve bölgeden çıkan katma değerli ürün sayısının arttırılması konuları üzerinde duruldu.

Oldukça verimli geçen toplantı sonrasında AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay’a ev sahipliklerinden dolayı teşekkür ederek, AOSB-ATÜ İşbirliklerinin artırılmasına hazır olduklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Tümay ise AOSB AGTM İstişare Kurulu toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirerek, AOSB Bölge Müdürlüğü ve bölgede yer alan sanayiciler ile her türlü iş birliği çalışmalarına açık olduklarını dile getirdi.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

"3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılan memurlar mağdur"

Dış ticaret açığı 109,5 milyar dolara yükseldi

Egeli madencilerin 2023 hedefi 1 milyar 400 milyon dolar ihracat

Türkiye’nin Metropolleri 2022’de Göç Verdi

Yatırımcılar iklimle ilgili aksiyonlara öncelik veriyor

Ekonomik güven endeksi 99,3 oldu

GİRİŞİMCİLİK AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

İhracatçılar, Uzakdoğu ve Güney Asya’ya Malezya’dan açılacak

DÜNYANIN EN BÜYÜK TURİZM FUARI

Yarının Köyleri Projesi’nin ilk dijital merkezleri Adana Kürkçüler, Diyarbakır Bağıvar ve İzmir Ulamış’ta kurulacak

MERKEZ BANKASI’NIN YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ % 22.3

GRAM ALTIN 1,178 TL İLE REKOR KIRDI

Kumru:“Türkiye, Dünyanın Cam Üretim Üssü Oldu”

Petrol-İş,“SASA’da değişen bir şey yok”

"TÜRKİYE’DE 54 GİGAVAT DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR SANTRALİ KURULUMU MÜMKÜN"

ADANA, “BAU SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK BULUŞMALARINA” EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Türk Su ürünleri ve hayvansal mamullerine Las Vegas’ta yoğun ilgi

Çukurova’nın ilk ve tek hazır giyim fuarı 1 Şubat’ta kapılarını açıyor

ALKİN, “ENERJİDE ‘ESAS KRİZ’ 2023'TE”

AOSB AR-GE/ TASARIM MERKEZLERİ İSTİŞARE KURULU ATÜ'DE TOPLANDI

Hazırgiyim sektörü 2023’ün ikinci yarısından umutlu

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün