AB Yüksek Temsilcisi Borell'den Türkiye'ye eleştiri

Lenin Kızıl Meydan'daki Mozolesi başında anıldı

Moldova Rusça'yı resmi dillerden çıkarttı

Biden: Covid-19'dan ölümler gelecek ay 500 bini geçebilir

AB sınırları kapatmıyor

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'ndan Demirtaş kararı

Taliban’dan Biden’a ABD güçlerini Afganistan’dan çekme çağrısı

Türkiye, PKK’ya karşı Irak ile ‘mutabakata’ vardı

AB, Beyaz Saray'ın yeni liderini 'memnuniyetle' karşıladı

Joe Biden, ilk gününde 17 kararname imzaladı

Viyana Filarmoni Orkestrası'ndan seyircisiz konser

Akdeniz'de sığınmacı teknesi battı: En az 43 ölü

Dışişleri Bakanlığı'ından '12 mil kararı' açıklaması

TRUMP: “BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ”

BİDEN YEMİN EDEREK ABD BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI

WHO: "İngiltere’de görülen mutant koronavirüs 60 ülkede tespit edildi"

İran, Trump ve ABD’li bazı üst düzey yetkilileri kara listeye aldı

İtalya'da yeni bir Conte dönemi

"İran bölgede istikrarı bozan bir faktör"

Suudi Arabistan'dan Yemen, Suriye ve Libya’daki siyasi çözümlere destek 

Almanya'da 'Güvenli Bölge' çatlağı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalar Almanya'da tartışmalara neden oldu.

Dışişleri Bakanı Maas'ın cumartesi günü gerçekleştirdiği Ankara ziyaretindeki basın toplantısında Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in Suriye'nin kuzeyinde uluslararası bir güvenli bölge önermesine ilişkin, "Güvenli bölge konusu görüşmemizde çok fazla zaman teşkil etmedi. Aslında bu yeterince anlamlı diye düşünüyorum. Gerçekçi bir öneri olmadığı söylendi. Biz de bu nedenle şu anda oradaki insanlar için önemli konulara önem verdik." ifadelerini
kullanması Hristiyan Demokrat Birlik Partililerin (CDU) sert tepkisini çekti.

"HER POLİTİKACI BİLİR"

CDU'lu Eğitim Bakanı Anja Karliczek, Maas'ın sözlerine ilişkin, "İnsanlar koalisyon ortaklarının bir araya gelmesini bekliyor ve bu Almanya'da gerekli olduğu gibi özellikle yurt dışı meselelerinde de gerekli" değerlendirmesinde bulundu.

CDU'lu Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier da Twitter hesabından, "Her politikacı yıllardır yurt dışında hem hükümet hem de muhalefetteki diğer siyasetçilerin eleştirilmediğini bilir" paylaşımında bulunarak Maas'ı eleştirdi.

Maas'a en sert eleştiri ise Federal Meclis Dışişleri Komisyon Başkanı CDU'lu Norbert Röttgen'den geldi. Röttgen Maas'ın Ankara'da kullandığı ifadeleri "Almanya'nın dış siyaseti açısından utanç verici" olarak niteledi.

Sol Parti dış politika sözcüsü Stefan Liebig de Maas'ı eleştirerek, "Federal Hükümet kendisini gülünç duruma düştü ve böylece çözüm konusunda hiç bir rol oynayamayacak" dedi.

SPD'li Nils Schmid ise Dışişleri Bakanı Maas'ı savundu. Schmid Maas'ın Ankara'ya yaptığı ziyareti siyasi çözüm noktasında diplomatik çaba olarak gördüğünü belirterek, "Biz uzlaşma isteniyorsa doğrudan görüşme en iyi seçenektir" diye konuştu.

KISA MESAJ BİLDİRİMİ

CDU lideri ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in geçen hafta Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge teklifini SPD'li Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a
telefondan kısa mesaj ile bildirmesi ve hiç bir detaya girmemesi Maas'ın da tepkisini çekmişti.

Heiko Maas kendisine telefondan kısa mesaj ile bilgi verilmesine tepki göstermiş, "Partnerlerimizde belirli bir şaşkınlık ve rahatsızlık var. Böyle bir öneri hakkında karar vermek için ayrıntıları bilmek lazım. Ancak ayrıntılar yok. Müttefiklerimizde var olan sorular bizde de mevcut. Bunu Savunma Bakanlığındaki meslektaşıma da ilettim" diyerek Savunma Bakanı Karrenbauer'i eleştirmişti.

Tüm bu yaşananların ardından CDU lideri ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer ile Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın baş başa görüşmesi bekleniyor.  (Öİ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ