Meclis'teki 5 partiden İsrail'e ortak kınama

CHP HATAY'DAN ADANA DEMİRSPOR'A DESTEK

Ayhan Barut'tan şampiyonluk kutlaması

Gürer:  “Ürün fidelerinin dağıtımında sorun yaşanıyor”

Şevkin,“Şampiyon Adana Demirspor’u yürekten kutlarım”

SOYLU:  “MİLLETİMİZDEN BİR FEDAKARLIK DAHA BEKLİYOIRUZ”

  İYİP’Lİ ÇULHAOĞLU, “TURİZMCİ DESTEK BEKLİYOR”

AKP’Lİ DOĞRU,“İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR”

CHP'Lİ TORUN: “C1 VİZESİ İLE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPILDI MI?”

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarını dinledi

Gürer: “Buğdayda tehlike çanları çalıyor”

ÖZTUNÇ: "ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI HALKI VE DEVLETİ KANDIRIYOR"

CHP'Lİ İLGEZDİ: "İŞİTME ENGELLİLER SESSİZLİĞE MAHKUM OLACAK"

Erdoğan'dan Filistin'e destek

CEYHAN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI AYDAR İLE TÜM TUTUKLULARA TAHLİYE

Emek Partisi, “Yaygın 1 Mayıs kutlamaları umut verdi”

Dr. Şevkin,“Çevre Bakanı, çevreden bihaber!”

Gürer: “Yem fiyatı kontrol altına alınmalı”

“İNKÂRLA SORUN ÇÖZÜLMEZ”

Erdoğan'dan Mısır açıklaması

ENFLASYONU YÜKSEK GÖSTEREN ENAG HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

AKP'li Çelik'ten Kıbrıs açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,"Kıbrıs Türkü'nü yok sayan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yok sayan, Kıbrıs Türk davasını yok sayan bir yaklaşımla herhangi bir şekilde müzakere yapılması söz konusu değildir"dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Merkez'de,  Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs meselesi

Geçen haftanın önemli gündem maddelerinden birinin Cenevre'de 5 + Birleşmiş Milletler formatında gerçekleştirilen toplantı olduğunu hatırlatan Çelik, burada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) eşit egemenlik ve eşit uluslararası statü temelindeki tezinin masada kuvvetli biçimde dile getirildiğini, Türkiye'nin de aynı tezi, aynı şekilde desteklediğini ifade ettiğini bildirdi.

Masada uzlaşmaz tavırlar sergileyen Rum tarafının, uzlaşılamadığında da Avrupa ve dünyaya Türkiye ve KKTC'yi uzlaşmacı davranmadığı yönünde şikayet etme yaklaşımı sergilediğini anlatan Çelik, bunun bir kısır döngü olarak devam ettiğini ve sürekli aynı yere gelindiğini kaydetti.

Çelik, "Aslında Bürgenstock zirvesinde de Crans Montana zirvesinde de uzlaşmaz tarafın Rum Kesimi ve Yunan tarafı olduğu, maksimalist taleplerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerini yutmak istedikleri net bir biçimde görülürken, sürekli olarak tersini iddia eden bir yaklaşım içerisine girdiler. Artık bu formatın sürdürülemeyeceği, bir müzakere olacaksa bu müzakerenin parametrelerinin, yani müzakerenin neyin üzerine yapılacağının önceden belli olması gerektiği ifade edildi." değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerde herhangi bir müzakere zemininin bulunamadığının ortaya çıktığını söyleyen Çelik, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'in, Paskalya Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamanın, müzakere çerçevesini kimin tahrip ettiğini net şekilde ortaya koyduğu dile getirdi.

Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şöyle devam etti:

"Ne diyor Anastasiadis? Türkiye'ye dönük olarak, 'Osmanlı İmparatorluğu hayali peşinde koşan küstahlar' diyor. Şimdi iyi kötü, bir toplum lideri olmuş bir kişinin bu şekilde bozuk ağızla konuşması, zihniyetinin ne kadar bozuk olduğunu gösteriyor. Daha yakın zamana kadar binlerce Türk'ün elinde kanı olan EOKA terör örgütünün yıl dönümünü kutladı ve çoğu kez de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, Kıbrıs Türkü'ne karşı Avrupa'daki faşistlerin diliyle konuşan bir kişi olduğunu net bir şekilde yaptığı beyanlardan görüyoruz Anastasiadis'in. Yapmaya çalıştıkları şeyin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yok etmek, hak ve menfaatlerini gasbetmek ve orada kendilerini bir egemen devlet olarak, Türk kesimini ise o egemen devlete yamanmış bir toplum parçası olarak bir kurgu peşinde olduklarını da biliyoruz."

Anastasiadis'in bu konuşmaları, KKTC'nin, meşru hakkı olan eşit uluslararası statüyü ve eşit egemenlik hakkını talep etmesi nedeniyle "büyük bir çılgınlık içerisinde" yaptığını aktaran Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı, milletimize karşı yaptığı bu saygısızlığı aynen iade ediyoruz. Kıbrıs'ın geçmişinde de Anastasiadis'in savunduğu kurumların ve siyasetin geçmişinde de nasıl kanlı tabloların olduğunu hep beraber görüyoruz." diye konuştu.

"Bu mekanizma ve bu söylem artık sıkmıştır"

Çelik, Anastasiadis'in yakında yapılacak bir zirvede, Türkiye'yi ve KKTC'yi Avrupalı liderlere şikayet edeceğinden bahsettiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğrusunu söylemek gerekirse bu mekanizma ve bu söylem artık sıkmıştır. Rum kesiminin, Avrupa Birliğini kendi oyuncağı haline getirmesi, Avrupa Birliği tarafından kabul görülen bir mesele ise bu onlara hayırlı olsun. İkide bir 'ne olursa olsun Rum Kesimi haklıdır, o istediği kadar uzlaşmaz davransın, istediği kadar saygısız davransın, istediği kadar maksimalist davransın, biz bir mahalle dayanışması çerçevesinde Avrupa Birliğinin arkasındayız' diyenler varsa bu onlara hayırlı olsun. Ama bizim, bu şekilde Avrupa Birliğinin bize karşı bir tehdit, bir şantaj mekanizması olarak kullanılmasını kabul etmeyeceğimiz açıktır."

Avrupa Birliğinin bu mesele üzerine mekanizmalarını, karar alma süreçlerini ve siyasi söylemlerini yenilemesi gerektiğini belirten Çelik, "Bir tane ülke çıkıyor, tamamen maksimalist taleplerle hareket ediyor, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türk milletine hakaret ifadeleri kullanıyor, ondan sonra da Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, Avrupa liderlerine şikayet edeceğini söylüyor. Bu şekilde bir şikayet mekanizmasının çalışması, koskoca Avrupa Birliğinin, bir Rum Kesiminin elinde oyuncak haline gelmesi Avrupa'nın geleceği açısından da kaygı vericidir, bu zaten sürdürülebilir bir ilişki de değildir." dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, "İlk defa tarihimizde Türkiye ile olan ikili sorunlarımızı Avrupa Birliği-Türkiye sorunları haline getirdik" dediğini hatırlatan Çelik, "Bu Miçotakis'in başarısı değildir, bu Avrupa Birliğinin vizyonsuzluk neticesinde Miçotakis'e hediye ettiği bir mekanizmadır. Bunu yıllar boyunca Avrupa Birliğinin basiretli liderleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin değerini bilen, bir aday ülke olarak Türkiye'nin kıymetini bilen liderleri, bu şekilde bir istismara hiçbir şekilde müsaade etmemişlerdi, hiçbir şekilde buna yol açmamışlardı." görüşünü paylaştı.

Bu yaklaşımın, baştan aşağı vizyonsuz olduğunu dile getiren Çelik, "Kuşkusuz Anastasiadis'in ifadeleri, bu hakaretleri kendisine aynen iade edilecektir, buradan da kendisine aynen iade ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Müzakereden ve uzlaşmadan kaçan tarafın, Rum tarafı olduğunu ve Yunanistan tarafından desteklendiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Yıllarca oynanan oyunun devam etmesine, zaman kaybı olmasına hiç kimsenin tahammülü yoktur. Gerçekçi bir müzakere yapacaksak müzakere masasında olmaya devam edeceğiz. Gerçekçi müzakereden kastımız nedir? Adadaki gerçeklere uygun bir müzakerenin yapılması. Adadaki gerçekleri yok sayan, Kıbrıs Türkü'nü yok sayan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yok sayan, Kıbrıs Türk davasını yok sayan bir yaklaşımla herhangi bir şekilde müzakere yapılması söz konusu değildir. Anastasiadis'in en önce bunu ciddi bir şekilde anlaması gerekiyor.", çabaların ve gayretlerin devam ettiğini söyleyen Çelik, "Doğrusu da budur. Artık Rum tarafının kaprisleri, Rum tarafının Avrupa Birliği'ni bir şantaj ve tehdit aracı olarak kullanması gibi bir siyaset sona ermiştir. Bundan sonra, eşit-egemen bir devlet olarak uluslararası eşit vizyona, statüye sahip bir devlet olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tabii ki tanınmalıdır." diye konuştu.

(vş)