AYM’NİN  HDP İDDİANAMESİ’Nİ İADE GEREKÇESİ AÇIKLANDI

"450 BİN KİŞİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MAHRUM"

"Mağdur gençlerimizi kaderine terk etmeyin"

CHP'Lİ MUHARREM ERKEK, "MUHALEFET YAPMAK SUÇ"

Kılıçdaroğlu'ndan fezleke açıklaması: Hodri meydan!

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı

CHP'li Bulut çek mağdurlarını Meclis gündemine taşıdı

"Zor durumdaki üreticilere çare bulunsun"

"GARANTİLİ’ YOLLARDA VATANDAŞA OGS VE HGS DARBESİ!"

CHP'li Karabıyık,"Eğitimde kargaşa yaşanıyor"

CHP binalarına asılan '128 milyar dolar' afişleri her yerde toplatıldı

CHP’li Çelebi,“Karalar'ın çalışmaları Cumhur İttifakı tarafından engellendi”

“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?” SORUSUNA AKP’NİN YANITI  TWİTTER’DAN GELDİ

“SALGININ ARTMASINDAN VATANDAŞI SUÇLAMAYA BAŞLAMIŞSAN SEN BU İŞİ BİLMİYORSUN DEMEKTİR”

CHP'li Şevkin'den gazilerin sorunları için kanun teklifi

EMEKLİ AMİRALLER SERBEST

CHP’Lİ KARAKAŞ,”İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

AĞBABA: “YURTTAŞLAR RAMAZAN SOFRASI KURAMIYOR”

CHP'Lİ AKIN: ‘ORTADA ÇOK AÇIK BİR RANT VARDIR"

TANRIKULU: "MART AYINDA 182 KİŞİNİN YAŞAM HAKKININ İHLAL EDİLDİ"

CHP'Lİ ÖZTUNÇ: "İSKENDERUN HALKI SAHİPSİZ DEĞİLDİR"

AĞBABA, ESNAF ANKETİNİN SONUÇLARINI AÇIKLADI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA, “ESNAF İKTİDARIN VERMİŞ OLDUĞU DESTEĞİ YETERLİ BULMUYOR, ÇÖZÜM CHP’NİN İKTİDARINDA” DEDİ.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 20 ilde 1000 esnaf ile yapılan anket sonuçlarını paylaştı.
Yapılan ankette esnaflar iktidarın pandemi sürecinde verdiği desteğin yetersiz olduğunu belirtirken, Cumhuriyet Halk Partisinin esnafa yönelik çözüm önerilerine daha çok destekledikleri sonucuna ulaşıldı.
Anket sonuçlarına göre; Esnafın %78’i açıklanan destek paketinin yetersiz olduğunu ifade ederken, esnafların %86’sı bu süreçte kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemediğini belirtti. Orta ve küçük ölçekli esnafın dahi bu süreçte 250 bin TL’yi aştı.
Esnaf açıklanan destek paketini yeterli bulmuyor
Anket sonuçlarına göre esnaf hükümetin açıklamış olduğu 3 aylık 1000 TL’lik gelir desteğini ve 500 ile 750 TL arasında değişen kira desteğini ve son olarak yeme içme sektörü için açıklanan 2.000 TL ile 40.000 TL destek paketini yeterli bulmuyor.
Anket sonuçlarına göre; Esnafın %78’i açıklanan destek paketinin yetersiz olduğunu belirtirken, %14’ü ise yardımların kısmen yeterli olduğunu belirtmektedir. Esnafın sadece %8’lik kısmı açıklanmış olan gelir desteğini yeterli olarak görüyor.
Esnaf hem çekilen kredilerin taksitlerini ödeyemedi hem de geçmiş birikiminden kaybetti
Anket sonuçlarına göre esnafın sadece %34’ü verilen düşük faizli kredilerden yararlanabildi. Bu duruma göre her 10 esnaftan sadece 3’ü kredi desteklerinden faydalanmış oldu.
Esnafların yüzde 81’i kredi taksitlerini ödeyemediklerini belirtirken, ayrıca faizle ertelenen bu kredileri ilerleyen dönemlerde de tekrar ödemekte zorluk çekeceklerini belirtti.
Kredi taksitlerini ödeyebilen esnaf ise ödemeleri iş yapmalarından kaynaklı olarak değil, başka yerlere borçlanarak ödeme yaptıklarını belirtti.
Esnafın %14’ü ise bu süreçte zorunlu ödemelerini karşılayabilirken, ödemelerini geçmiş birikimlerini kullanarak veya sahip olduğu diğer mal varlıklarını ( ev, araba vb) satarak karşıladığını belirtti.
Bir başka deyişle hem gelir kaybı yaşayan hem de borçlanan esnaf tüm bunlara ek olarak ayrıca elindeki birikimlerini de kaybetmiş oldu.
Gelir kaybı 250 bin TL’yi aştı
Covid-19 nedeniyle yaşanan kısıtlamalar veya hâlihazırda yaşanan ekonomik kriz neticesinde esnafın pandemi döneminde gelir ve ciro kaybı yüzde 70’leri aşmış durumda.
Küçük ve Orta ölçekli esnafların yüzde 28’si bu dönemde 50 ila 100 bin lira arası gelir kaybına uğradığını belirtirken, yüzde 34’ü gelir kayıplarının 100 ile 150 bin lira arasında olduğunu ifade etti.
Ankete katılan esnafların yüzde 38’si ise bu süreçte toplam gelir kayıplarının 250 bin TL ve üzeri olduğunu belirtti.
CHP’nin 17 maddelik destek önerisine esnaftan destek var
Esnaflar, Cumhuriyet Halk Partisinin pandemi süreci boyunca esnaflara yönelik açıklamış olduğu destek paketlerine yaşadığı gelir kaybına daha kapsamlı çözüm önerileri getirdiğini düşünmekte.
Ankete katılan esnafların %65’i Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıklamış olduğu ‘’17 Maddelik Esnaf Destek Paketi’ ’ve ‘’Esnaf Maaş Koruma’’ paketini yakından takip ediyor.
Cumhuriyet Halk Partisinin esnaf destek paketini takip eden esnafların %81’i Cumhuriyet Halk Partisinin destek paketlerini iktidarın açıklamış olduğu destek paketinden daha olumlu karşılamaktadır. 

(VŞ)