ERDOĞAN, “BİZE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DERSİ VERENLER, ÜÇ MAYMUNU OYNADI”

AKP'li Şahin, "Kılıçdaroğlu, o bataklıklarında çırpınacak"

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU, "CHP ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Soner Çetin’den Kılıçdaroğlu’na teşekkür

TİP Genel Başkanı Baş, "Türkiye, salgının en kötü yönetildiği ülkedir"

 "İktidar, Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkarmış!"

TBMM KİT KOMİSYONU TOPLANDI    

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU TOPLANDI    

Akar'dan 'ordu satılmıştır' sözüne yanıt

" Varlık Fonu adeta şeffaflıktan uzak bir kara deliğe dönüşmektedir"

Ağbaba: "Esnaf devren kiralık!"

ÇULHAOĞLU, “ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRALIM”

CHP’Lİ TANAL, MECLİS ARAÇLARININ MARKASINI SORDU

KILIÇDAROĞLU’NDAN  ERDOĞAN’IN PARTİSİNE VE KENDİSİNE ORDU KONUSUNDAKİ İSNATLARINA TEPKİ

SÜMER –“ ÖĞRENCİLERDEN KDV ALINMASIN”

“PANDEMİ SÜRECİNDE İKTİDARI SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİNİ DİNLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

“PANDEMİNİN İKİNCİ DALGASI TÜRKİYE’YE PAHALIYA MAL OLDU”

“HİÇ BİR DENETİMİN OLMADIĞI DİJİTALLEŞMENİN BİZİ GÖTÜRECEĞİ YER FAŞİZMDİR”

KILIÇDAROĞLU: “DEMEK Kİ BİZ ONUN KORKULU RÜYASIYIZ!”

CHP'Lİ KUŞOĞLU, "E CETVELİ"NE DİKKAT ÇEKTİ: "İKİNCİ BİR HAZİNE YARATILMIŞ"

TBMM'DE BU HAFTA    

Adana Milletvekili Peköz’den mevsimlik soğan işçileri için soru önergesi

HDP'li Kemal Peköz, mevsimlik tarım işçilerinin Urfa’dan soğan hasadı yapmak için Adana’nın Yüreğir ilçesine geldiğini belirterek, “Çadır yerleşim alanları salgına uygun hale getirilmemiş ve hijyenin sağlanması için gerekli önlemler alınmamıştır” dedi.

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, mevsimlik tarım işçilerinin Urfa’dan soğan hasadı yapmak için Adana’nın Yüreğir ilçesine geldiğini belirterek, “Mevsimlik Tarım İşcileri Koordinasyon Kurulu oluşturulmasına rağmen çadır yerleşim alanları salgına uygun hale getirilmemiş ve hijyenin sağlanması için gerekli önlemler alınmamıştır” dedi.

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oltay’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Peköz, “Mevsimlik tarım işçileri Urfa’dan soğan hasadı yapmak için Adana’nın Yüreğir ilçesine gelmiştir. Basında yer alan haberlere göre tarım işçileri salgın önlemleri kapsamında seyahat kısıtlaması sebebiyle hasada geç başlamış, salgın önlemleri için iki kat fazla otobüs tutmak zorunda kalmıştır. Bunlara ek olarak da Mevsimlik işçiler için salgın sürecinde valiliklerin kontrolünde Mevsimlik Tarım İşcileri Koordinasyon Kurulu oluşturulmasına rağmen çadır yerleşim alanları salgına uygun hale getirilmemiş ve hijyenin sağlanması için gerekli önlemler alınmamıştır” dedi.

 

Peköz şunları sordu:

 1. Yüreğir’de soğan hasadı yapan mevsimlik tarım işçilerinin barınma ve çalışma koşulları hakkında çıkan haberler doğru mudur?
 2. Salgın önlemleri kapsamında hasada geç başlayan ve seyahat için daha fazla masraf yapmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçileri için bir destek programınız olacak mıdır?
 3. Mevsimlik tarım işçisi olarak aileleriyle seyahat etmek zorunda kalan çocukların eğitim hayatlarının aksamaması için bir planlamanız var mıdır?
 4. Mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları illerdeki sosyal ve ekonomik yardımlardan faydalanabilmesi için bir düzenleme yapılacak mıdır?
 5. Mevsimlik tarım işçiliği yapanların genellikle kalabalık bir şekilde çadırlarda kaldığı bilinmektedir. Sosyal mesafe kuralları gereği, çadırlara alternatif barınma alanları sağlamak veya çadır sayısını artırmak gibi planlamalar yapılmakta mıdır? Bu gibi planları kimin icra etmesi, masrafları kimin karşılaması beklenmektedir?
 6. Bir çadır yerleşkesinde Kovid-19 vakası çıkması durumunda alınacak tedbirler nelerdir? Böyle bir durumda tüm çalışanlara karantina uygulanırsa, bu kişilere ödemelerin devam etmesi için bir tedbir alınmış mıdır?
 7. İşçiler ve aileleri arasında bulaşı riskini azaltmak amacıyla ateş ölçümü dışında düzenli tarama tedbiri almayı, örneğin bu kişilerin tümüne test yapmayı planlıyor musunuz?
 8. İşçilerin ve ailelerinin yaşam ve çalışma alanlarında yeterli kişisel koruma malzemelerine ulaşmasında sorun yaşanmaması için alınan tedbirler nelerdir? Bu malzemelere işçiler nasıl ve nereden ulaşmaktadır?
 9. Yeterli sayıda seyyar tuvaletin kurulması, yeterli su, sabun ve benzeri hijyen malzemesinin tedariki nasıl, kim tarafından sağlanacaktır? Masrafları kimin karşılaması beklenmektedir?
 10. İşçilerin çalışma alanlarına güvenli ulaşımı için nasıl tedbirler alınmıştır?
 11. Aileleriyle birlikte göç eden çocukların çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla ailelere ekonomik destek sağlamayı düşünüyor musunuz?

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ