BAZI 'YAP-İŞLET-DEVRET PROJELERİ' NE BORÇ GARANTİSİ GİRİŞİMİ

“İKTİDAR İNSAN HAKLARINI YENİ KEŞFETMİŞ GİBİ DAVRANIYOR”

ERDOĞAN İNSAN HAKLARI EYLEM PLANINI TANITTI

Sancar:"Kapatma çabaları bizleri daha da büyütecektir"

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye,"Milliyetçilik bu mu? Vatanseverlik bu mu?"

Bahçeli: "HDP'nin kapatılması acildir, şarttır"    

Gürer: “Poşet hesabında bir çapanoğlu var”

"İşsizlik oranı her geçen gün artıyor"

TÜİK BAŞKANLIĞI’NA ATAMA RESMİ GAZETE’DE

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA NORMAL DÜZEN VE MESAİ SAATLERİ BUGÜN  BAŞLIYOR

ADANA’DA PANDEMİ KISITLAMALARINDA RAHATLAMA

‘ERDOĞAN’NIN TEK MİLLET TARİFİNDE KENDİNE OY VERMEYENLER YOK' 

KABİNE TOPLANTISI BAŞLADI

TÜİK, 'PANDEMİYE RAĞMEN 2020 YILINDA % 1.8 BÜYÜDÜK'  DİYOR

METİN AKPINAR VE MÜJDAT GEZEN BERAAT ETTİLER

CHP'Lİ TOPRAK: "İKTİDAR, BOL SIFIRLI YENİ BANKNOT BASMAYA HAZIRLANIYOR"

CHP'Lİ İLGEZDİ: "TÜM SANATÇILAR İÇİN SOSYAL GÜVENCE SAĞLANACAK"

İKTİDARIN ‘İNSAN HAKLARI’NDAKİ SAMİMİYET TESTİ TİHEK OLACAK"

AKIN: "DOĞALGAZA İKİ AYDA ÜÇÜNCÜ ZAM"

AĞBABA, ESNAF ANKETİNİN SONUÇLARINI AÇIKLADI

CHP Denizli milletvekili Sancar partisinden istifa etti

ADANA BAROSU’NDAN İRFAN FİDAN’IN ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİNE ATANMASINA TEPKİ

Baro Başkanı Küçük, yazılı açıklamasında  Anayasa Mahkemesinin "kanunla kurulmuş bağımsız ve tarafsız mahkeme" sıfatına ağır zarar veren bir atamanın gerçekleştirildiğini ifade etti.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı iken Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Yargıtay üyeliğine seçildikten sonra tek bir dosyaya dahi bakmadan 20 gün içinde tarihinde, geleneklerinde olmayan ve hiyerarşi hiçe sayılarak “ışık hızı” ile Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesinin ve atanmasının “ülkemizde yargının siyasi iktidarın tahakkümü altında” olduğunun en bariz göstergesi olduğunu ifade etti.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Anayasa Mahkemesinin "kanunla kurulmuş bağımsız ve tarafsız mahkeme" sıfatına ağır zarar veren bir atamanın gerçekleştirildiğini ifade etti.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“22 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kendisine önerilen üç adaydan biri olan İrfan Fidan’ı Anayasa Mahkemesine üye olarak atadı.

Yargıtay tarihinde, Yargıtaya atandıktan 20 gün sonra, Anayasa Mahkemesi üyeliği aday belirleme seçimlerine katılan ve bu seçimlerde seçilen, İrfan Fidan dışında bir başka Yargıtay üyesi yoktur.

Yani Yargıtay tarihinde bir Yargıtay üyesinin Anayasa Mahkemesine üye seçilebilmesi için Yargıtayda ortalama dokuz yıl görev yapması gerekmiştir.

İrfan Fidan ile Anayasa Mahkemesine seçilen diğer Yargıtay üyeleri arasında neden böyle bir fark olduğu merak edilmektedir.

Burada asıl sorun 109 tane Yargıtay hakiminin belki de tanışmaya dahi zaman bulamadıkları İrfan Fidan’a adrese teslim oy vermiş olmasıdır.

Siyasi iktidarın tahakkümü altında olan "yargı" artık prangalarından kurtulmalı, bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini hatırlamalıdır.

Çünkü mahkemeler siyasi iktidarın güdümüne girerse o ülkede adalet olmaz. Hakim hukukun üstünlüğüne ve vicdanına göre karar veremez. Devletin temeli adalettir. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz 

Maalesef siyasi iktidar eylem ve işlemlerini yargı denetiminde olmasını istememektedir.

Yargı, iktidarın yap-boz tahtası haline dönüştürüldüğü bir kurum olmamalıdır. Yargı; Anayasal düzen içerisinde, kuvvetler ayrılığı ilkesinin geçerli olduğu bir rejimde eşitler arasında önde gelendir.

Yargının üzerinden hesaplaşma yapılmamalıdır. Siyasi iktidarın parmak çoğunluğuna dayanan üstünlüğüyle hareket etmemeli, kendi çıkarları için düzenlemeler yapmamalı ve elini yargıdan çekmelidir.

Demokrasiyi içselleştiremeyen, hukuk tanımazlık içerisinde yargıyı kendilerine ayak bağı olarak gören siyasi iktidarın “tek adam” ve “ileri demokrasi(!)” anlayışı ne yazık ki bir kez daha tescil edilmiştir.”