GÜNDEM 21.05.2022 13:24:00 240 0
 • BIST 100

  2.419%0,46
 • DOLAR

  17,2260% 0,06
 • EURO

  17,6103% 0,36
 • GRAM ALTIN

  965,68% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1593,372% 0,31
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

Bu yıl, bilim dalında ödülün sahibi Doç. Dr. Deniz Ceylan olurken sanat dalında Gaye Boralıoğlu’nun “Alâmetler Kitabı” adlı eseri ödüle değer görüldü.


 

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen 13. Türkân Saylan Anma Töreni’nde sahipleriyle buluştu.  Bu yıl, bilim dalında ödülün sahibi Doç. Dr. Deniz Ceylan olurken sanat dalında Gaye Boralıoğlu’nun “Alâmetler Kitabı” adlı eseri ödüle değer görüldü.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri ve gençlerinin yanı sıra Prof. Dr. Türkân Saylan’ın sevenlerinin yoğun katılım gösterdiği anma ve ödül töreninin sunuculuğunu sanatçı Berna Laçin üstlendi.  Laçin, “Bugün, Atatürk’ün açtığı yolda bize ışık tutan gerçek bir Cumhuriyet kadınını, Prof. Dr. Türkân Saylan’ı anmak üzere bir araya geldik.  Bu törenin sunum görevinin bana verilmiş olmasından dolayı, büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Dilerim uzun yıllar birlikteliğimiz sürer.” dedi.
Tören, Prof. Dr. Türkân Saylan’ın anısına hazırlanmış, Çağdaş Yaşam’ın hayatına dokunduğu kişi ve gençlerin düşüncelerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel açış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Prof. Dr. Yüksel, ÇYDD’nin 33 yıldır devam eden çağdaşlık yolculuğunu; gelişimini ve yaşanan tüm zorluklarla nasıl mücadele ettiğini izleyicilerle paylaşarak “Türkân Hocamız, Çağdaş Cumhuriyet değerlerine bağlı bir bilim insanı olarak çıktığı hekimlik yolculuğunda ilk olarak cüzzam hastalarına umut oldu, tedavilerini gerçekleştirdi. Daha sonra bu hastaların tedavi sonrasında eğitim ihtiyaçlarına destek olarak onların geleceğine ışık tuttu. Bu yolculukta, kız çocuklarının okula gönderilmediğini fark eden Türkân Saylan, her zaman “sorunun değil, çözümün bir parçası ol” düşüncesiyle hareket ederek ülkemizdeki kız çocuklarının eğitime ulaşmasını sağladı. 
Bugün, ÇYDD çatısı altında, sizlerin desteği ile birlikte 104 bin kız öğrencimize burs desteği sağlamış bulunuyoruz. O’ndan öğrendiklerimizle Çağdaş Türkiye için, gençlerimiz ve çocuklarımız için çalışmaya devam ediyoruz. Türkân Saylan, hep bizimlesin!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.
Ardından 12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri sahipleriyle buluştu. İlk olarak Bilim Akademisi Başkanı Prof. Dr. Canan Atılgan tarafından 12. Türkân Saylan Bilim Ödülü’nün sahibi açıklandı. Ödülün sahibi, Koç Üniversitesi’nde psikiyatri alanında çalışma yapan Doç. Dr. Deniz Ceylan oldu. Doç. Dr. Ceylan’ın konuşması ardından Sanat Ödülü’nü açıklamak üzere ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Lale Pilatin sahneye çıktı. 12. Türkân Saylan Sanat Ödülü için ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel,  Seçici Kurul Başkanı Turhan Günay, Sezer Ateş Ayvaz, Nursel Duruel, Birsen Ferahlı, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Ayşe Sarısayın’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda Sanat Ödülü’nün sahibi Alâmetler Kitabı eseriyle Gaye Boralıoğlu oldu.
Tören, genç piyano sanatçısı Barış Kosku’nun piyano resitali ile sona erdi.

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


Gülnar,“Türk Milletini parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir”

Sağlıkta Şiddete BEYAZ İSYAN SİYAH ÇELENK

Başkan Zeydan Karalar, Yüreğir ve Sarıçam’da asfalt ve yol çalışmalarını denetledi

Konya’daki Doktor Cinayetine Tepki: TTB Greve Gidiyor 

ASLANTAŞ: "BİR DOKTOR DEĞİL, KOCA BİR SAĞLIK CAMİASINI KAYBETTİK"

Büyükşehir Zabıtası, toplu taşıma araçlarında klima uygulamasını denetliyor

Pençe-Kilit Operasyonunda yaralanan askerimiz şehit oldu

İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUKLARIN BAYRAMLIKLARI KIZILAY’DAN

ÇYDD, "Laik Cumhuriyeti Koruyacağız"

YÜREĞİR’DE ASFALT HAMLESİ DEVAM EDİYOR

“Enflasyonun üzerinde maaş artışı yapılmalıdır”

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tedavi altına alındı

Barut: "Memura saldırı, baskı ve tehdit var, işlem yok"

4 ŞEHİDİMİZ VAR

AA Adana Bölge Müdürü İbrahim Erikan oldu

ÇYDD, "Laik Cumhuriyet ile Hak Ve Özgürlüklerimizi Koruyacağız"

ADANA'DA KORUYUCU AİLE GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Söz veriyoruz; Madımak Katliamının unutulmasına izin vermeyeceğiz

  TOBB'un 70. Yıl Etkinliğine CTO'da Katılım Sağladı.

Sağlığa Ulaşmak Lüks Oldu Dijital Kuyruklar Oluştu

Uzm. Dr. Menteş, “Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği iptal edilsin!”