SAĞLIK 22.05.2022 10:56:00 363 0
 • BIST 100

  2.419%0,46
 • DOLAR

  17,2260% 0,06
 • EURO

  17,6103% 0,36
 • GRAM ALTIN

  965,68% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1593,372% 0,31
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

3 BOYUTLU YAZICI İLE ANNE-BABA OLMA UMUDU

Dr. Şah, ancak günümüzde tıp biliminin ileri teknolojilerin de yardımıyla hızla ilerlemesi sonucunda bu gibi çiftler için bir umut ışığı doğduğuna dikkat çekti.


 

 

Medline Adana Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Şah, Kanadalı bilim insanlarının British Columbia Üniversitesinde yeni sonuçlanan bir çalışma sonucunda 3 boyutlu yazıcı yardımıyla kök hücreden sperm geliştirme çalışması başlattığını ve böylece çocuğu olmayan anne ve babalara yeni bir umut doğduğunu söyledi.

Şah, Kanadalı bilim insanlarının British Columbia Üniversitesinde yeni sonuçlanan bir çalışma sonucunda 3 boyutlu yazıcı yardımıyla kök hücreden sperm geliştirme çalışması başlattığını ve böylece çocuğu olmayan anne ve babalara yeni bir umut doğduğunu anlattı.

Toplumun yüzde 15’ini etkiliyor

Dr. Şah yaptığı açıklamada, kısırlığın herhangi bir korunma yöntemi kullanmaksızın en az bir yıllık süre içerisinde çiftin düzenli olarak birlikte olmasına rağmen kadının gebe kalamaması olarak tanımlandığını ve toplumda yaklaşık yüzde 15 oranında görüldüğünü ifade etti. Dr. Şah, bu çiftlerde ilaç tedavileri fayda etmediğinde, eğer erkekten sperm elde edilebiliyorsa uygun vakalarda aşılama ve tüp bebek tedavilerinin başarı ile uygulanabildiğini belirterek, “Ancak infertil yani kısır erkeklerin yaklaşık yüzde 10-15’inde azospermi denilen bir duruma rastlanır. Azospermi, erkeğin menisinde sperm olmaması anlamına gelmektedir. Kromozomal hastalıklar, varikosel, inmemiş testis, enfeksiyonlar, geçirilmiş bazı cerrahiler ve çevresel faktörler azospermiye yol açabilmektedir. Günümüzde bu hastalarımızda, Mikro-TESE denilen bir yöntemle, testis cerrahi olarak açılarak içinde mikroskop yardımıyla tüp bebek tedavisinde kullanmak üzere sperm aranır. Mikro-TESE ile sperm bulma şansımız yaklaşık yüzde 50’dir. Bu yöntem elimizdeki son şans olduğu için sperm bulunamadığında anne-baba olma hayali maalesef gerçekleşmez ve bu durum çiftler için oldukça büyük bir travma oluştururken biz hekimleri de fazlasıyla üzmektedir” dedi.

“Umut ışığı doğdu”

Dr. Şah, ancak günümüzde tıp biliminin ileri teknolojilerin de yardımıyla hızla ilerlemesi sonucunda bu gibi çiftler için bir umut ışığı doğduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Kanadalı bilim insanları, British Columbia Üniversitesi’nde yapılan ve yeni sonuçlanan bir çalışma yayınladılar. Bu çalışmada ilk kez insandan elde edilen testis kök hücrelerini 3 boyutlu yazıcılar ile kopyalayıp, laboratuvar ortamında sperm üretimi için öncü hücreler elde ettiler. Kopyalamadan 12 gün sonra söz konusu hücrelerin hala canlı olduğunu ve hatta sperm öncüsü hücrelerin büyüdükleri gözlendi. Şimdi bu hücrelerden, büyüme faktörleri yardımı ile sperm elde etmeye çalışıyorlar. Eğer bu çalışmalar başarılı olursa erkeğin kendi kök hücrelerinden, 3 boyutlu yazıcılar ile elde edilmiş öncü hücrelerden laboratuvar ortamında üretilmiş spermler tüp bebek tedavisinde kullanılabilecek. Bu çalışma olumlu sonuçlandığı taktirde umutsuz durumdaki birçok çiftin anne-baba olma hayali gerçeğe dönüşebilir.”

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


KURBAN BAYRAMI’NDA SIK YAPILAN HATALAR!

Migren ataklarını hangi besinler tetikliyor?

Sağlık sektörünü geleceğe taşıyacak 10 maddelik yol haritası belirlendi

YAZIN ÇORBA İLE GELEN 6 FAYDA

Ekiyor,"Terleme neden olur? Nelere dikkat etmeliyiz? "

Uzmanı Uyardı: "Sık İdrara Çıkıyorsanız Dikkat"

Çevirme, "Yaz Sıcakları Kalp Krizini Tetikliyor"

Uykusuzluk, covidin uzun vadeli sonuçlarından biri 

YAHŞİ, "RUHSAL HASTALIKLAR KANSERİ TETİKLİYOR"

Demir Eksikliği Neden Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nasıl Beslenmeliyiz?

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?  Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akçay,"Pandemi Uyuz Hastalığını Arttırdı"

“İki eczaneden biri kapanma noktasına geldi”

ACAR,"YAZ AYLARINDA BU 4 TEHLİKEYE DİKKAT!"

Arslan,"Afetler Psikolojik Travmalar Yaratıyor "

D Vitamini Nedir? Eksikliği Neden Olur? Demirden Zengin Besinler Nelerdir?

"SAĞLIKLI BİR YAŞLILIK DÖNEMİ İÇİN BU TARAMALARI İHMAL ETMEYİN"

Akıllı kalp pili: İhtiyaç kalmayınca, kendi kendine çözünüyor

"Vücut direncini artırmak için pH değeri yüksek alkali sular tüketebilirsiniz"

Prof. Öner, İngiltere’de tüp bebek konferansı verdi 

GÖZ SAĞLIĞINI ETKİLEYECEK YAZ RİSKLERİ