“Kırtasiyecilere devlet tarafından faizsiz kredi veya hibe verilmeli” (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

"Kadınlar katlediliyor, iktidar seyrediyor"(GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, "Türkiye bu sefer AB'yi aldatamaz"

Bakan Akar: "ABD ile uzun bir işbirliği geleneğimiz var" (Videolu Haber)

Bakan akar,"Türkiye her alanda özne haline geldi" (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

BAŞKAN İMAMOĞLU,"KANAL İSTANBUL DEVLET DEĞİL, SEÇİM PROJESİDİR" (Görüntülü haber)

Ayhan Barut'tan 'Torba Yasayı Geri Çek' çağrısı (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Kılıçdaroğlu, "Kısır kavgalar ve tartışmalar bir kenara bırakılmalıdır"(GÖRÜNTÜLÜ HABER)

KILIÇDAROĞLU, ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BÖCEK’İ ZİYARET ETTİ (VİDEOLU HABER)

Ayhan Barut'tan Saray ve tek adam rejimine sert tepki (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

CHP li Bulut'dan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine Tepki

Kılıçdaroğlu, "Ülke yönetimi ciddiyet ister"(GÖRÜNTÜLÜ HABER)

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK,"EMEKÇİNİN HAKKININ ÜZERİNE YATMAYA ÇALIŞIYORLAR"(GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Ayhan Barut, şaibeli sınav iddiasını Meclis'te tepki gösterdi (VİDEOLU HABER)

Ayhan Barut, Meclis'te CHP Grubu adına tarıma destek istedi (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

EKONOMİK ÇÖKÜŞ YAŞANIYOR

CHP'Lİ ÖZTRAK, "ERDOĞAN KENDİ KENDİSİYLE KAVGA EDİYOR" (VİDEOLU HABER)

ÜLKEYE UMUT VEREN KAHRAMANLARIN ÖZLÜK HAKLARI VERİLMELİ

Gürer: “Deprem Bilim Kurulu’ kurulmalı”

BULUT, “7 YILDA 7 BAKAN ESKİTTİ; HAVAALANINA 3 KEZ TEMEL ATILDI.

Gürer: “Pancar üreticisi kan ağlıyor”

3 bin yıllık Mısır çapası denizden  çıkarıldı (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öncülüğünde ve Natulius Dalış Okulu katkıları ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesihimayelerinde Kuzey Kıbrıs’ın en önemli keşfi gerçekleştirildi.

2018 yılından itibaren sualtı kültürel mirası araştırmaları yapan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi önemli bir çalışmaya daha imza attı. Kuzey kıyı şeridinde deniz altı dalış araştırması yapan ekipleri, bir ihbarı değerlendirerek 3 bin yıl öncesine ait olabileceği tahmin edilen ve üzerinde Mısır hiyeroglifleri bulunan nadir bir çapanın sualtından çıkarılmasında öncülük yaptı. Keşfedilen tarihi çapa, UKÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Müge Şevketoğlu başkanlığında,  çapayı bulan Tevfik Camgözün katkıları ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi izinive Arkeolog Bural Karataş gözetiminde denizden çıkarılarak konservasyon işlemi için Lefkoşa Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı konservasyon Laboratuvarına taşındı. Lefkoşa Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Merkezi Laboratuvarı uzmanı Konservatör Pembe Özentarihi çapanın konservasyonu için gerekli çalışmaları başlattı. Yapılan tarihi keşif ile ilgili olarak UKÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Müge Şevketoğlu bilgi verdi.

“Bugüne kadar keşfedilen en nadir parça”

 

Şevketoğlu, bu kez keşfi gerçekleşen ve Mısır gemisine ait olduğu yönünde yüksek tahminlerin bulunduğu tarihi çapanın, Akdeniz’de bugüne kadar bulunan ve üzerinde bu derece yoğun yazıtlar olan ilk taş çapa olma özelliğini taşıdığını kaydetti. Yine yapılan araştırmalar sonucunda bulunan çapanın, Mısır’da kullanılan bir mezara ait mezar taşı veya dinsel töreye ait anıt yazıtı olabileceğini belirten Şevketoğlu, bulunan çapanın, dönemin genel bir uygulaması olan ikinci kullanım amacı ile çapaya çevrildiğinin belirlendiğine işaret etti.

“Yazıtların deşifresi için çalışmalar başlatıldı”

Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Mısır yazısının okunması için gerekli çalışmaları başlatıldığını, ilerleyen zamanlarda hem bilimsel yayınlar aracılığı ile hem de halkı bilgilendirici konferanslar ile yeni bulguları paylaşacağını kaydetti. Halkla paylaşılan bilgilerin arkeoloji ve kültürel miras farkındalığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Şevketoğlu, 2018 yılından itibaren Tatlısu Kazı Başkanlığı olarak yürüttükleri sualtı araştırma ve belgeleme çalışmaları yanı sıra, tesadüf eseri bulunan ihbarları da değerlendirdiklerinin altını çizdi. Şevketoğlu “Karada olduğu gibi denizlerimizdeki kültürel mirasımıza da katkı koymaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

“Dünya arkeoloji bilimini etkileyecek sonuçlar çıkabilir”

Tarihi Mısır çapası üzerinde yer alan Tanrıların yazısı olarak kabul edilenhiyerogliflerin çözülmesi durumunda, başta Kıbrıs ve Mısır olmak üzere Akdeniz arkeolojisini etkileyecek, oldukça önemli arkeolojik yeni bilgilerin ortaya çıkmasının muhtemel olduğuna değinen Şevketoğlu, ilgili dalış alanında yapılan keşfin ardından, bölgede geniş çaplı araştırmaların başlatılacağınıbelirtti.

“Çapalar bir ritüelin parçası olarak kullanıldı”

Tunç çağında kullanılan taş çapaların, gemileri,akıntılarakarşı veya fırtınalı havalarda emniyete alan bir araç olarak kullanıldığını kaydeden Şevketoğlu, özellikle Kıbrıs adasında bilinen, üzerindebir kaç harfli yazı ihtiva edençapaların, Enkomi ve Kition gibi Kıbrıs’ın iki önemliGeçTunçÇağı yerleşimlerinde ve tapınaklarındakeşfedildiğinin altını çizdi. Şevketoğlu, tapınaklarda bulunan çapaların dinsel törenlerde, gemicileri ve değerli kargosunu korumak için adak olarak bırakıldığının, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktığına değindi.

“10 bin yıl öncesine dayanan araştırmalarımız da devam ediyor”

Şevketoğlu, 1999 yılından itibaren Tatlısu kazıları ile ortaya çıkardıkları 10 bin yıl öncesinin Kıbrıs-Anadolu ilişkilerine kesin deliller gösteren Obsidyen ticari ilişkiler ve sualtı çalışmaları ile de sonraki dönemlerdeki Kıbrıs-Anadolu ve Akdeniz havzası bakır ticareti ve ilişkilerini araştırdıklarını açıkladı.

“Uzmanlar tarafından çıkarılması için beklendi”

Tarihi çapanın yıllar önce Tevfik Camgöz tarafından bulunduğunu ancak, Eski Eserler Yasası gereğince bilimsel yeterliliğe sahip Arkeolog olmayan ve ilgili bakanlıktan izin almayan kişilerin denizden eser çıkarmasının suç olduğuna değinen Şevketoğlu, sürecin ancak bakanlıktan alınan bilimsel çalışma, araştırma ve eser çıkarma izinlerinin verilmesi ile bu Kıbrıs sualtı arkeolojisi adına tarihi başarıyı elde edebildiklerinin altını çizdi.

Doç. Dr. MügeŞevketoğlu, Natulius Dalış Okulu sahibi Uzman Eğitmen Tevfik Camgöz’ün NationalGeographic ve NauticalArchaeologySocietysertifikalarınınolmasından dolayı, taşçapanınkorunmasında ve çıkarılmasındakikatkısınınbüyükolduğunada dikkat çekti.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli: “Emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim.”

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli, dalışıgerçekleştiren ve çapanın çıkarılmasındaemeğigeçen, proje ve bilimselbaşkan Doç. Dr. MügeŞevketoğlu, dalış lideri Tevfik Camgöz, kameramanlarCevdet Aydınova, Şahap Tokatlı,Ümit Eşmeoğlu veZhanayAmanov’a teşekkür etti. Bulunan tarihi eserlerin Eski Eserler ve Müzeler Dairesine bildirilmesinin yasal zorunluluk olduğununaltınıçizerek,yakın bir zamanda Mısır yazılı taş çapanın teşhir edilmesi adına gerekli finansal desteğin bulunabilmesi için gerekli adımların atılacağını sözlerine ekleyen Pilli, ülkemizin bu tür çalışmalara ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

(VŞ)

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ