YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4
Tarih: 15.10.2015 10:30:08 / 1124okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2015-10/19/1348164254795.jpg

***ATATÜRK KARS´TA***

                                                                                                                                                                                                                                Cumali Karataş

*”HOŞ GELİŞLER OLA MUSTAFA KEMAL PAŞA”:  

Ne zaman Kars aklıma gelse, bir Azeri türküyü de anımsarım. Daha çok ben bunu “Dağ başını duman almış” gibi doyumsuz marşlarımızın bölgesel bir uzantısı olarak anımsarım farklı ve teknik müzikallıklar taşısa da… Azerbeycanlı besteci Mehmet Türkel Bey tarafından, Azerbeycan halkı adına büyük önder Atatürk´e ithaf edilen ve Atatürk 6 Ekim 1924 yılında Kars´a geldiğinde Kars tren garında yapılan karşılama törenin de ilk kez okunan ve oyun olarak da kullanılan bu eserin çok ilginç ve onure ettirdiği kadar bestekârı açsısından da dramatik bir öyküsü olduğu da bilinmektedir…

            Atatürk´ün yapacağı ziyareti haber alan mahalli müzisyenler ve oyuncular bir araya gelerek karşılama törenin de O´na bir oyun hazırlarlar. Mehmet Türker´in yazdığı oyunun güftesini mahalli müzisyen Tağı Bey de (Tağı Oşenyüzen) bugünkü haliyle besteler. Başta Tağı Bey olmak üzere o dönemin diğer folklorcuları Kars garındaki karşılama töreninde ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa´ya bu besteli oyunu oynarlar. Bu sahne karşısında çok duygulanan Atatürk oyunun güftekârıyla bestekârını ödüllendirir. Türkünün bestecisi olan Tağı Bey´in daha sonraki yıllarda müthiş bir geçim sıkıntısı çektiği ve buna dayanamayarak intihar ettiği söylenir.  Evinde Ata´nın verdiği 500 liralık çek bulunur. Ata´nın imzası olduğu için yaşadığı onca sıkıntıya rağmen o çeki bozdurmaya kıyamadığı söylenen onurlu sanatçıların efsane adamlara yazdığı efsane bir türküdür bu.                                                                                              

                 Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa

                Askerin, milletin bayrağınla bin yaşa.

                               ***         

                Arş, arş, arş; ileri, ileri.

                Arş ileri, marş ileri.

                Dönmez geri Türk´ün askeri.

                Sağdan sola, soldan sağa.

                Al da bayrağın düşman üstüne.

                               ***

                Cephede süngüler ayna gibi parlıyor.

                Azeri Türkleri bayrak açmış bekliyor.

                               ***         

                Arş, arş, arş; ileri, ileri.

                Arş ileri, marş ileri.

                Dönmez geri Türk´ün askeri.            

                Sağsan sola, soldan sağa.

                Al da bayrağın düşman üstüne.       

                               ***         

                Parlayan yıldızın alemi tenvir eder.

                Cumhuriyet bayrağı semalar içre süzer.          

                               ***

Arş, arş, arş; ileri, ileri.

                Arç ileri, marş ileri.

                Dönmez geri Türk´ün askeri.

                Sağsan sola, soldan sağa.

                Al da bayrağın düşman üstüne.       

 

            *NAMIK KEMAL VE KARS:

            Kars, Türkiye Cumhuriyet´inin kurtarıcısı, önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e sevgiyle kucak açmadan yaklaşık bir 70 yıl önce, onun düşüncelerinden, yurtseverliğinden, aydınlığından yararlandığı önemli bir şair, yazar ve devlet adamını da şefkatle bağrına basar; kültürüyle, sanatıyla donatır. Türk edebiyatının kökeninde olan yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarını düşün ve edebiyatına sokan önemli bir Tanzimat dönemi aydını, “Vatan ve hürriyet şairi” olup; şiirin yanı sıra eleştiri, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinde yapıtlar veren; özellikle “İntibah” adlı romanı ve “Vatan Yahut Silistre” adlı tiyatro oyunuyla ünlenen Namık Kemal´ın  edebi yöndeki donanımını Kars´ta kazandığı görülür.

            Şair, yazar, gazeteci, aydın, devlet adamı Namık Kemal´ın (1840 Tekirdağ/1888 Sakız) küçük yaşta annesini kaybedince, çeşitli kentlerde vali yardımcısı vb. görevlerde bulunan dedesi (annesinin babası) Abdullatif Paşa´nın yanında geçer. Dedesinin mutasarrıf olarak 1,5 yıl kadar Kars´ta kaldığı sürede Karslı şair ve müderris Vaizzade Seyid Mehmet Hamid Efendi´den divan edebiyatını öğrenen Namık Kemal´ın; Kars´ta görüp, yaşadığı bir olaydan etkilenerek, kendisinin, birçok yapıtını verdiği Magosa´ya sürgüne gönderilmesine de neden olan, “Vatan Yahut Silistre” adlı tiyatro oyununun esin kaynağını Kars´tan aldığı sanılır… Kars´taki görüp, yaşadığı bir olayı, Midilli´de sürgüne gönderildiği sırada Abdülhak Hamit´e gönderdiği bir mektupta da belirtir… “Nişanlısının arkasına düşerek, gönüllü nefer yazılmış, Kars´a kadar gelmiş ve bir taburun trampetçiliğinde bulunduğu halde şehit olmuş…” Kürt kızın cenazesini gördüğünden söz eder. Namık Kemal´ın ”Vatan Yahut Silistre” adlı tiyatro oyununu, erkek kıyafetiyle nişanlısın ardından Silistre´ye giden ve sonunda ölen Zekiye gibi bir kadın kahramanının hayatından etkilenerek yazdığı düşünülür.

 /resimler/2015-10/19/1350433007625.jpg/resimler/2015-10/19/1351142539559.jpg

            *KARS VE “KAR”:

            Kars´a ilk gittiğimde “Kar” zamanıydı. Orhan Pamuk´un “Kar”ı Kars´ta yazdığı söylenmişti. Ben de o kitabı o seyahatte okumak üzere almıştım. On yıl kadar öncesinin bu yıl ki gibi çok sert bir kışıydı. Yollarda kalarak 20 saati aşkın bir zamanda gitmiştik Van´a. Daha sonra da, tahsis edilen bir araçla Bitlis, Muş, Tatvan, Patnos, Ağrı, …, Sarıkamış ve Kars´a uğramıştık proje bağlantılı bina incelemeleri için. Bitlis´te “Beş minare”yi, Muş´ta “yokuş yolu” aradığım o yolculukta; yol kenarlarında 3 metre kadar yüksekliğinde karlar vardı. Fakat asıl sorun soğuktu, özellikle biz Çukurova insanı için. O günlerde Muş´ta -25, Kars´ta -28 derecede ölçüm yapmıştım. Binanın çevre ölçüsünü alırken de diz boyu kara batıp, sık sık banka içerisine girerek kaloriferde ellerimi ısıtıyordum. İşte öyle bir kıştı o kış.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

            *KARSLI DOSTLAR:

            Karslı arkadaşlarımız vardı Almanya´da… Hamburg´daki Karslı iş arkadaşlarımızdan olan Cengiz, İdris ve Ali ile ve daha çok da Ali´nin kasetçalarından Kars´lı halk ozanı Murat Çobanoğlu´nun sesiyle yükselen “Kiziroğlu Mustafa Bey” türküsü aklıma gelir. Ve de geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Karslı Halk ozanı arkadaşımız Şeref Taşlıova ile “Vasiyetimdir//Her şeyi zamana bırakıyorum” (Vasiyet) diyen Sarıkamışlı şair arkadaşım Coşkun Karabulut sonra.           

            Ve son olarak Ataol Behramoğlu…

            Azeri kökenli bir ailenin çocuğu olan ve ilkokul öğrenimini Kars´ta gören Ataol Behramoğlu, “Yarım Yüzyıldan Şiirler” de “Halk ozanı gibi” söylüyor:          

            Ülke haraç mezat gitmiş     

                Söylenecek her söz bitmiş   

                Bir ömrü boşa tüketmiş

                Akıllısı ve delisi (s.187)                                                                                                                                     

           

*SARIKAMIŞLI OZAN YAVUZ BİLDİK:

            İ.Yavuz Bildik ile doksanlı yılların başında tanışıyoruz. Yani daha siyasete girmeden önceki dönem. Sonraki yıllar da, araya görüşemediğimiz zamanlar girse de dostluğumuz hep aynı tadında devam etti. Yavuz Bildik´le 20-25 yıl öncesinin anlarını konuşuyoruz… “Sevgi Yumağı”ndan, Gazeteciler Cemiyeti´ndeki toplantılardan söz ediyoruz geçmiş günleri anarak.. Halk şiirinden, müzikten, edebiyattan söz ediyoruz… Sarıkamış´ta Tugay Komutanlığı yapan Şair Fazıl Bayraktar´dan; Cemal Safi, Halil Soyuer´li grupla Âşık Dertli´nin mezarını ziyaretlerini; Reyhani´den, Fuzili´nin şiirinden, “Sahmude hicri yarabbi dol avcuma“ diyerek seslenen Halil Sezgin´den; bir müstezat ile ”Ben şehiti badeyim”i dile getiren Elazığlı Emrah´tan, üç Emrah´tan söz ediyoruz. Daha sonra Reyhani´nin dörtlüğünü okuyor Yavuz:         

            Ahım asumanı aştı

                Diyarbekir Van´ı geçti

                Akrep yelkovanı geçti

                Kim tersine vurdu beni.                                                                                                   

            Yaşar Reyhani´yi ziyarete gitmiş, onunla atışmış Yavuz. Hasta, sosyal güvencesi yokmuş. İlk anda, DSP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşüp, yardımcı olmasını istemiş. Gerekeni yapmış Başkan hemşerisine. Reyhani´yi tedavi edip, katkı da sağlamışlar. Yavuz´un asıl amacı değerli ozana kalıcı bir katkı sunabilmekmiş. Aynı partiden olan dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay ile görüşmüş ama sonuç alamamış. Bu yüzden de kızmış ona epeyce kendi kendine. 

            Varlık´da şiiri yayınlanan, Kars´ta asteğmenken 71 kişiye okuma-yazma öğreten Av.Şahin Vural Atal ağabeyin de kulaklarını çınlatıyoruz…

 

            *TELEFERİK MUHABBETİ:

            Bu ara biraz da özele parantez açmak gerekir… Reklama girecek ama doğrusunu da yazmak gerekirse Bildik Otel´in ilgi, hizmet ve katkılarından son derece memnun olduğumuzu belirtelim yeri gelmişken.        

            Sonra yüzümüzü dönelim Cıbıltepe sırtlarına…

İlk kez böyle bir kayak merkezinde bulunmanın acemiliğini yaşıyorum doğrusu… Teleferiğe binme ve inmenin usulünü öğreniyoruz önce yerlerimizi alarak. Sonra da üçümüz biniyoruz teleferiğe… Unutmadan söyleyeyim ki, sevgili Filiz Cengiz ile tanıştırıyor Yavuz Bildik beni otelde. Hacettepe Üniversitesi İdare Amirliği´nden henüz emekli olan bir arkadaşımız. Sarıkamışlı seçkin bir aileden olan Filiz Hanım aynı zamanda Yavuz´un da  akrabası bir kardeşimiz. Onunla selamlaştıktan sonra teleferik bandına doğru yürüyoruz. Teleferik bankının hemen üstünde yer alan korkuluğu aşağıya doğru indirerek ayaklarımızın altına alıyoruz. Teleferik, aynı zamanda Bayraktepe de denilen Cıbıltepe´ye doğru tırmanırken Yavuz acemiliğimize göz atarak, “Yoksa Adanalı mısın?” diyor… Ben savunmadayım tabii… “Ne Acemiliği ya…” diyorum, “türkülerde bile var” der demez de, o ironik türkünün dizelerini gülerek okuyorum, belki d ebir güzel ses övgüsü bekleye durup!..                         

Adana´ya kar yağmış

Ley ley limi limi ley

Kar altında gül kalmış

Limi limi güzel gel bize.

Sonrasında doğanın o görkemli seyrine koyulurken, bir yandan da fotoğraflar alıyoruz yukarı doğru çıkarken. Kendi fotoğraflarımızı da çekiyoruz üçlü, ikili, tek. Teleferiğe koşut giden kayak pistindeki kayan insanları da izliyoruz bir yandan. Yavuz Bildik:”Bahar aylarında Sarıkamışlı çocukların bu pistte çok şeyler bulduğunu” söylerken bizi bir anlamda uyardığından, elimdeki fotoğraf makinesii koluma çift doluyorum. Açıkta kalan ellerimiz de üşüyor bir yandan.

Tabii ben de face yok da, Filiz Hanım sanırım faceye atıyor anlık bildirim olarak fotoğrafları. Görsünler, var mı bakim bizim gibi kar beyazın esmerleri!.. Yavuz bu ara bende de ses var dercesine telefondan okuduğu, ”Yandı Çukurova yandı/Eli bazlı beyler indi/…” dizeleriyle başlayan Adana türküsünün ardından, Ali Limoncu´nun “o kadar insan okudu, en doğrusunu sen okudun” dediğini anımsatıyor. Ben de, “eli banlı” biliyordum ve de anlam veremiyordum” diyorum. Yavuz, eline şahin konan beylerin Çukurova´ya inişini anlatan bir türkü olduğunu vurguluyor.

Teleferikin ve kayak pistinin ilk etabını bitirdiğimizde iniyoruz ara istasyonda. Geldiğimiz 1.350 metre yükseklikten bir o kadar yüksekliğe çıkmaya hazırlanıyoruz bu kez. Yukarı çıktıkça artan soğuk ve yeşili kuşatan o beyazlık doyumsuzluğunu koruyor.  2.700 metrelik Bayraktepe diye de anılan Cıbıltepe´de kardeş dağlara ve beyazlar içindeki Sarıkamış ovasına bakıyoruz. 90 bin askerimizin karakışta yok olduğu o tepelere göz gezdiriyoruz hüzünle.

Sarıkamış´taki zemheri kışın iki günü, yürüyüşlerle, çevreyi tanımakla geçiyor… Sarıkamış´a uyandığım üçüncü gün aydınlık ve karlı bir sabahlarla karşılaşıyorum. Terastan, Sarıkamış´ı bir çanak gibi saran o bembeyazlığın fotoğraflarını alırken kare kare, bir çift karga terasın korkuluklarının altında flörtik bir ikili oluşturuyor… Şu köstük köstük dolaşan erkeği olmalı diyorum. Kargaların da yakından bu kadar albenili olduğunu ilk kez fark ediyorum.                                                                                                                                                                                                                                             *( 11.05.2015) 

                                                                                                                      -sürecek                                                        

Anahtar Kelimeler: YÜZYILIN, AĞIDI, SARIKAMIŞ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
BAĞDAT´IN MIRRALARI SİNDİRİYOR ADAMLARI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
CHP DEVRE DIŞI
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI – 9
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİZİM EVİN HALLERİ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
GAZİ MECLİSİN DOĞUŞ VE VAROLUŞ NEDENLERİ
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
YILLARDIR AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE ÇAĞDAŞ ÖĞRETMENLERİN YAŞADIKLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Üslup İnsanın Ta Kendisidir.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI HASTALIĞI
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
YAŞASIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
İSLAM DÜNYASINI HEM SÖMÜRÜP GERİ BIRAKTIRAN, HEM DE KUTSAL KİTABI KUR´AN´A SALDIRAGELEN “SİYASET BATISI”NA VERİLMESİ GEREKLİ YANIT!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
ARAP ŞEYHLERİNİN PETRO-DOLARLARI KİMİN BANKALARINA YATIYOR?
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Çocukluğumda Yaşadığımız 23 Nisan Etkinlikleri Bugünün Gözü İle Yeniden Bakmak İbrahim ORTAŞ
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
VEDAT ÇETİNKAYA VE TÜRK MÜZİĞİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ADI BARIŞ KONAN ŞEHİR
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“KISASLI ÂŞIK SEFAİ”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
FİL EFSANESİ
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DEMOKRASİDE İKTİDAR VE MUHALEFET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
21 °C
Salı
20 °C
Çarşamba
20 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg