İlhan ALPER


YİNE GELDİ FUAR


            Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi?

            İşte yine bir fuar zamanındayız.

            Orda, tepede bir yerde şenlik var.

            Hepsi hepsi ya bu şenlik başka bir şey. Sanat, kültür, adam olmak? Öyle ya, her şey okumaktan geçiyor.  Öyle ya, ?oku da adam ol? demişler.

            Laf oraya gelmişken, hemen şunu da söylemek gerekir?

            Okumakla da adam olunmuyor. Ve hatta okumuşun cahili çok daha cahil oluyor. Çünkü son yıllarda farkına varılan bir şey var ki, cehaletin göstergesi de dibe vurmaya başladı. Bu konuda çıta oldukça düştü haberimiz olsun.

            Sonra o adam olmak konusu?

            Hani çok bilinen bir örnek vardır. Adam oğluna ?okuyamazsın, okuyamazsın..? demiş. Herhalde senden bir bok olmaz..? falan da demiş Gel zaman git zaman, adamın oğlu okuyup, bir yere (kesinlikle Yalova değil?) yönetici olarak atanmış. Hemen askerlere emir vermiş: ?Gidin falan yerde babam var getirin?? falan diye böyle. Neyse getirmişler adamı yakapaça, dikmişler oğlunun karşısına.

            ?Bak baba?.? demiş evlât böbürlenerek, ?hani sen bana adam olamazsın diyordun ya, ben okudum işte adam oldum? demiş.      ?Oğlum?? demiş adam, ?ben sana okuyamazsın demedim ki. Okumuşsun ama adam olmamışsın? demiş. Adam olsan beni böyle getirmezdin?                     

            İşte böyle sayın arkadaşlar?

            Haa bir de okumaya gidenlerle ilgili bir şey var, madem konu okumaya geldi?

            Adamın oğlu okumaya gitmiş köyden şehre. Neçe zaman sonra köye bir dönüş yapmış değişimden etkilenen biri olarak. Yazı yaban da dolaşmış biraz. Sonra gelip avluya dikilmiş. Gözü, yerdeki kazmaya ilişmiş. ?bu neydi, neydi..? falan diyerek soru sorarken, bir yandan da yerdeki kazmanın ucuna basıyormuş. Tam o sırada, ucuna güçlü bir biçimde bastığı kazma gelip ayağının kaval kemiğine kütt diye bindirmesin mi? Oldukça canı yanan delikanlı: ?Anasını avradını bilmem ne yaptığımın kazması?? demiş sinirli bir şekilde bağırarak. Karşısında manzarayı seyreden köylü baba ise bıyık altından gülüyormuş.  

            Bakın işte şimdi de nerden nereye geldik.

            Güya fuar diyecektik değil mi?... Fuar yine geldi gibisinden tatlı bir şikâyetti de sonuçta?

            Neyse artık? Sözümüz baki? Diyeceğiz yine?   

            *(04.12.2015)YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04