TÜRKİYE´NİN ETRAFINDAKİ KANLI ÇEMBER DARALIYOR
Tarih: 12.6.2017 11:51:27 / 2169okunma / 2yorum
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY

Bölgemizde sorunlar daha da ciddileşiyor. Yıllar önce Ortadoğu´ya yönelik olarak yapılan planlar birer birer yaşama geçiriliyor. 2000´li yılların başında ABD dışişleri bakanı Condoleezza Rice 2003 yılında yazdığı makalesinde Ortadoğu´da 22 ülkenin sınırlarının değişeceğini belirtiyordu. Kuşkusuz sınırların değişmesi kolay olmaz. Hiçbir ülke kendi isteğiyle bu değişikliğe izin vermez. O halde Condoleezza Rice´in ilan ettiği bu plan, doğal olarak bölgede büyük çatışmalara, kan ve göz yaşına yol açaçaktı. Ne yazık ki aynen de böyle oldu. Sonraları Büyük Ortadoğu Projesi “BOP” olarak adlandırılan bu plan 2010 yılı Aralık ayında Tunus´ta başlayan Arap Baharıyla bölgeyi kan gölüne döndürdü. Ancak 7-8 yıldır yaşanan büyük sıkıntılara, akmaya devam eden kanlara rağmen görünen o ki, planın yapıcıları ve uygulayıcılarına göre daha yapılacak çok iş, akıtılacak çok kanlar var.  

Bu gelişmeleri daha önceleri yazdığım bir dizi yazıyla dile getirmiş uyarı görevimi yapmaya çalışmıştım. 12 Aralık 2016´da “Euro-Dolar Savaşının Kazananı Olur mu”, 26 Şubat 2017´de “Türkiye Büyük Savaşa Ne Kadar Yakın” ve 13 Mart 2017 tarihinde yazdığım “Büyük Tehlike: Sünni-Şii Savaşı” adlı makalelerimde bu güne gelinebileceğini ve gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini vurgulamıştım. Ancak, Bölgede kan ve gözyaşını arttırabilecek olaylar ABD´de Trump´ın başa gelmesi ve ilk ziyaretini bölge ülkelerinden Suudi Arabistan´a yapmasıyla hızlandı. Trump, 21 Mayıs´ta gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretinde bu ülkeye ilk etapta 110 milyar dolarlık ve peyderpey 350 milyar dolara kadar çıkabilecek ABD tarihinin en büyük silah satışı anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşmanın daha mürekkebi kurumadan 5 Haziran´da Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, bölgenin bir diğer ülkesi olan Katar ile siyasal, ekonomik ve diplomatik tüm ilişkilerini kesme kararı aldılar ve uygulamaya soktular. Bu karar Dünya´da şaşkınlıkla karşılanmışken iki gün sonra da İran´a IŞİD´in üstlendiği terör saldırısı yapıldı. 12 kişi öldü çok sayıda İran´lı yaralandı.

Irak, Libya, Yemen ve Suriye başta olmak üzere bölge uzun bir süredir kanlı çatışmaların ve büyük bir kaosun içinde. Bu kaotik ortam bu gelişmelerle daha da derinleşmeye ve yayılmaya devam ediyor. Trump´ın gezisi sonrasında klasik tabiriyle bölgede “eski dostlar düşman olmaya başladı”.

Aslında bu gelişmeler dünya siyasetiyle ilgilenenler açısından sürpriz değil. ABD´nin en deneyimli diplomatlarından ve Başkan Nixon döneminin Dışişleri Bakanı Dr. Henry Kissinger 27 Kasım 2011 tarihinde 89 yaşında iken The Daily Squib adlı gazetenin Alfred Heinz adlı muhabirine bugün Ortadoğu bölgesinde yaşananların ipuçlarını vermiş. ABD´nin derin devletine de yakın olan deneyimli diplomat Gazetenin internet sayfasında yayınlanan söyleşisine “Savaş davullarını işitemiyorsanız sağır olmalısınız” diyerek başlıyor. Sonrası ilginç ve Dünya için tehlike dolu şu sözlerle sürüyor: “Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya´yı oyuna getiriyor. Tabuta son çiviyi de İsrail´in de esas hedefi olan İran ile çakacak. Çin ve Rusya´nın askeri güçlerini arttırmalarına, onların yeniden Sovyetleşmelerine engel olmak ve kof bir kabadayılık duygusuna kapılmaları için izin verdik. Böylelikle çöküşleri daha hızlı olacak. Nasıl bir keskin nişancı, acemi çaylağı silahını alıp ateş etmeye teşebbüs etmesi için gaza getirir ve sonra da hesabını görürse biz de aynısını yapıyoruz. Yaklaşan savaş çok şiddetli olacak ve sadece tek bir süper güç kazanacak. O da biz olacağız”. Bu çok tehlikeli sözler bire bir Henri Kissinger´a ait. Söyleşisinin devamında Avrupa´nın neyin yaklaştığını bildiği için yaşayabilmek ve bir süper devlet haline gelebilmek amacıyla Avrupa Birliği´ni oluşturduğunu belirtiyor.

Ortadoğu´da yaşanmaya başlanan bu acılı günlerin yıllar öncesinden planlandığını belirten bu cüretkâr söyleşinin bölgemizi ilgilendiren bir önemli kısmı da şöyle: “Petrolü kontrol ederseniz, ulusları kontrol edebilirsiniz. Gıdayı kontrol ederseniz, insanları kontrol edebilirsiniz”. Bu sözlerden sonra da ABD´nin ne yaptığını övünerek anlatıyor: “Askerimize, petrol kaynaklarına sahip olan yedi Ortadoğu ülkesinin sorumluluğunu üzerlerine almalarını söyledik. Görev hemen hemen tamam. Askeriyemizin aldıkları emirleri fazlasıyla yerine getirdiklerini söylemeliyim. Son bir aşama  kaldı o da dengeyi değiştirebilecek olan İran. Çin ve Rusya, ABD´nin bu ortalığı derleyip toparlamasını daha ne kadar seyredebilir? “Rus ayısı” ve Çin orağı (köylü komünistler) uykularından uyanacak ve o anda da İsrail bütün gücü ve silahları ile dövüşüp olabildiğince çok Arap öldürecek”.

ABD´nin halen hayatta olan eski dış işleri bakanı ve diplomatı Henry Kissinger´ın bu açık sözlü, kendilerine deli gibi güvenen ve küstah söyleşisi Ortadoğu´da yaşanan bu kanlı günlere nasıl geldiğimizi sanırım gözler önüne seriyor. Bölgemiz ve Dünya için öngördüğü senaryoda İran´ı ana hedef olarak gördükleri en kanlı son aşamasına yaklaşıyoruz. Ancak elbette Dünya tarihi, birçok böyle cüretkâr ve kanlı senaryoları yazan ve uygulamaya çalışanların, çoğu zaman amaçlarına ulaşamadıklarını ve akıttıkları kanlar içinde boğulduklarını da gösteren bir tarihtir. Bu kanlı senaryonun gerçekleşmemesi için bu söyleşide hedefe konulan Çin, Rusya ve İran´ın, esas hedefe ulaşabilmek için Katar bahanesinin de devreye sokulduğu bu günlerde sağduyu ile uygulayacakları politikalar çok önemlidir. Doğal olarak bu kana bulanmış bölgenin ortasında kalan Türkiye´nin de etrafındaki çember her geçen gün daralmaktadır. Bu kanlı çemberden kurtulmanın yolu Katar´a asker göndermekten geçmez. Aksine Türkiye´yi bu büyük bataklığın içine daha beter çeker. Türkiye´nin bu dönemde alacağı en acil önlem, bu günleri yıllar öncesinden görerek “Yurtta Barış, Dünya´da Barış” ilkesiyle ulusuna yol göstermiş olan Mustafa Kemal Atatürk´ün bu sağduyulu ve barışçı politikasına hızla ama hızla sahip çıkmak ve komşularıyla dostane ilişkiler geliştirme sürecini başlatmaktır.

Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
nihat güneş
16.6.2017 01:12:13
Analiz son derece tutarlı. basit olayların peşinde koşmak yerine; egitim ve üretime agırlık verilmeli.Dünyadaki gelişmeler iyi takip edilerek ülkemizi çağdaş, demokratik olmasına dikkat edilmeli.
A. Osman IŞIK
14.6.2017 09:08:04
Tomanbay hocam durumu net bir biçimde ortaya koymuş. Umarım devletin yetkili kurumları da bu analizi dikkate alarak gerekli önlemler konusunu gündeme alır.
Yazarın Diğer Yazıları
DEĞİŞİM ZAMANI (19 Haziran 2018 - Salı)
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI! (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
GÜÇLÜ ÜLKE NASIL OLUNUR? (08 Şubat 2018 - Perşembe)
2018 YILINA GİRERKEN TÜRKİYE EKONOMİSİ (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR? (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZDE HİNT YAZI (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
RANT MI ÖNEMLİ YEŞİL ALANLAR MI? (08 Ekim 2017 - Pazar)
EKONOMİYE HAYAT ÖPÜCÜĞÜ (23 Temmuz 2017 - Pazar)
GÜNEŞİN GİZEMLİ BAHÇESİ (25 Haziran 2017 - Pazar)
BORSA İSTANBUL´DA NELER OLUYOR ? (28 Mayıs 2017 - Pazar)
DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ VE TÜRKİYE (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ VE 16 NİSAN REFERANDUMU (27 Mart 2017 - Pazartesi)
BÜYÜK TEHLİKE: SÜNNİ-Şİİ SAVAŞI (13 Mart 2017 - Pazartesi)
EKONOMİMİZ KRİZDE Mİ? (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
ÜEURO-DOLAR SAVAŞININ KAZANANI OLUR MU? (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKIŞ HAYAL OLUYOR (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
VOLGA´DA 11 GÜN –15
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANA DEMİRSPOR´A BAŞARILAR DİLERİZ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
LİSE DERGİLERİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TEDAŞ´TAN AÇIKLAMA VAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
İZMİR´İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
MUSTAFA KEMAL´İN 20 EYLÜL 1917 İSYAN RAPORU (MIHTIRASI)
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR VE ÖĞRETMENLERİN KARARA KATILMASININ SONUÇLARI
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Bu, İlk Rahip Değil.
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
9 EYLÜL ZAFERİ GÜNÜNDE ULUS YÖNETİCİLERİ İÇİN STRATEJİ DERSİ!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
ABD´yi Yerli Malı ile Protesto Etmek Yerine Beyin Göçünü Engellemek ve Bilimin Öngörüsü ile Geleceği Kurmak Gerekir
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
AŞK ÜZERİNE DİPNOTLAR-3
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
EKONOMİK KRİZ Mİ ASİMETRİK SAVAŞ MI?
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
CUMHURİYET´İN GELDİĞİ NOKTA VE SORUMLUSU KİM?
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
PUANIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
DİŞLİ KEMAL
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
ADANASPOR EVİNDE BOLU´YU AĞIRLIYOR
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANASPOR BU KENTİN ASİL DURUŞUDUR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
RÜYAM VE YAŞADIĞIMIZ GERÇEKLER
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
20 °C
Salı
21 °C
Çarşamba
21 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-9/10/1040464688482.jpg