TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ (1)
Tarih: 31.12.2017 12:40:39 / 715okunma / 0yorum
Cezmi DOĞANER

31Temmuz-31 Aralık 2017

AB-Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı 8 Aralık´ta Brüksel´de gerçekleştirildi. Toplantı, iş dünyası diyaloğu ve bakanlar arası resmi ekonomik diyalog olmak üzere iki bölümde düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile AB´nin İş, Büyüme, Yatırım ve Rekabet konularından sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen´in eşbaşkanlığında düzenlenen toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden Sorumlu AB Komiseri Pierre Moscovici ile Ticaretten Sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström katıldı. Toplantının iş dünyası diyaloğu bölümünde TÜSİAD´ı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanı Simone Kaslowski ile AB Temsilcisi Dilek Aydın temsil etti. AB´de iş dünyasını temsil eden ve karar süreçlerine dahil olan Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope´un üyesi olarak TÜSİAD, Türk iş dünyasının AB sürecine yaklaşımını AB ve Türkiye nezdindeki muhataplarına aktardı. TÜSİAD´ı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Simone Kaslowski yaptığı konuşmada Türkiye ile AB arasındaki sorunlara karşın, katılım müzakerelerinin temel ilişki modeli olarak devamının önemini vurguladı. Kaslowski, küresel ekonominin gereksinimlerini mevcut haliyle karşılamayan Gümrük Birliği´nin güncellenmesinin her iki tarafa sağlayacağı yararları özetledi. Kaslowski ayrıca, AB´nin yapısal dönüşümü üzerine tartışmaların tüm Avrupa´nın geleceği için kritik önem taşıdığına dikkat çekti ve AB´nin küresel etki alanını, merkezde derinleştirilmiş Euro Alanı ve 21. yüzyıla uygun daha geniş ve daha iyi düzenlenmiş Tek Pazar, hukuk ve güvenlik alanıyla genişletebileceğini belirtti. Simone Kaslowski, Türkiye´nin geniş AB içerisinde yerini alma kapasitesinin Türkiye´de istikrarlı bir iş ve yatırım ortamı için belirleyici olduğunu vurguladı. AB ile Türkiye arasında 2015 yılında oluşturulan Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog toplantısının ilki 25-26 Nisan 2016 tarihlerinde Türkiye´de gerçekleştirilmişti.

 20 Kasım - 4 Aralık - TÜSİAD, Estonya´da Düzenlenen Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope toplantısına katıldı. Türkiye´den TÜSİAD ve TİSK´in üyesi olduğu BusinessEurope´un Başkanlar Konseyi toplantısı 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde halihazırda AB Dönem Başkanlığı görevini yürütmekte olan Estonya´nın başkenti Talin´de gerçekleştirildi. Türkiye hakkında AB sürecinin koşulluluk ilkesi korunarak, tarafların Gümrük Birliği´nin güncellenmesi sürecine odaklanması çağrısı yinelendi. Toplantıya TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TİSK Başkanı Kudret Önen, TÜSİAD CEO´su ve BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi Dr. Bahadır Kaleağası ve TÜSİAD-TİSK AB Temsilcisi Dilek Aydın katıldı. Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile dijitalleşme süreci üzerine görüş alışverişiyle başlayan Başkanlar Konseyi´nde AB´nin geleceği ile ilgili tartışmalar, AB Ticaret Politikası´nın evrimi, Brexit süreci ile ilgili son gelişmeler ve Dünya Ticaret Örgütü Buenos Aires Bakanlar Konferansı konuları ele alındı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Talin Zirvesi´nde yaptığı konuşmada, AB´nin kurumsal yapılanma sürecinin etkilerinin AB sınırlarının ötesinde hissedileceğini, yapısal ve dijital dönüşümün tüm Avrupa´nın geleceği üzerinde belirleyici olacağını vurguladı. TÜSİAD Başkanı Bilecik, AB-Türkiye ilişkilerinin Avrupa´nın geleceği ve 4. Sanayi Devrimi kapsamında yaşanan gelişmelerden bağımsız değerlendirilemeyeceğini vurguladı. Erol Bilecik ayrıca, Türkiye´nin AB üyelik müzakereleri çerçevesi temel alınarak, önümüzdeki dönemde derinleştirilmesi gereken somut alanlara işaret etti:

 ➢ Dijital ekonomi boyutu dahil olmak üzere ABTürkiye Gümrük Birliği´nin güncellenmesi

➢ Terörle mücadele ve göç politikaları dahil olmak üzere güvenlik politikaları ➢ Enerji projeleri. BusinessEurope Avrupa´nın geleceği üzerine Eylül 2017´de yayımlanan ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile paylaşılan tutum belgesinde, Türkiye´nin AB sürecinin koşulluluk ilkesi korunarak, tarafların Gümrük Birliği´nin güncellenmesi sürecine odaklanması gerektiğini kaydetmişti. Tutum belgesinde ayrıca, dijital ekonomi, güvenlik ve enerji alanlarında ilerlemenin altı çizildi ve hukukun üstünlüğü ile demokrasinin önemi vurgulandı. BusinessEurope Talin Zirvesi´nde Gümrük Birliği´nin güncellenmesi sürecine odaklanılması çağrısını içeren BusinessEurope “Avrupa´nın Geleceği Üzerine İş Dünyası Vizyonu” adlı tutum belgesinin AB ülkelerinde tanıtım çalışmalarının yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.

- Türkiye ile AB arasında Ankara Anlaşması´yla kurulan ortaklık ilişkisinin en üst düzeydeki bürokratik kurumu olan Türkiye-AB Ortaklık Komitesi´nin 125. toplantısı 28 Kasım´da tarihinde Brüksel´de gerçekleştirildi. Türkiye ile AB´nin ortaklık ilişkisi ve müzakere sürecindeki son gelişmelerin ele alındığı 125. Ortaklık Komitesi´nde şu gündem maddeleri ele alındı:

 ➢ Üyelik müzakereleri sürecinde mevcut durum

➢ Siyasi ve ekonomik kriterler

➢ Üst düzey ekonomik diyalog

➢ Adalet ve içişleri

➢ Çevre ve iklim değişikliği

➢ Türkiye - AB Enerji Diyalogu

➢ Ulaştırma

 ➢ Gümrük Birliği ve ticaret

➢ İç Pazar

➢ Vergilendirme

➢ Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı.

 23 Ekim - 20 Kasım - Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi´nin bütçe görüşmelerinde AB´nin 2018 yılı bütçesi üzerinde uzlaşıya varıldı; Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin girişimi üzerine, Türkiye için öngörülen Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) bütçesinde 105 milyon Euro´luk kesinti yapılmasına karar verildi. Avrupa Parlamentosu üyeleri Türkiye´de demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında geriye gidiş olduğu gerekçesiyle katılım öncesi fonlarda kesinti yapılması gerektiğini iddia etmiş ve AB bütçesinde bu yönde değişiklik yapılmasını istemişti. Bütçe görüşmelerinde varılan uzlaşı sonucunda Türkiye´ye yönelik katılım öncesi fonlarda 105 milyon Euro tutarında kesinti yapılmasına karar verildi. Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi´nin onayladığı bütçe, 30 Kasım´da AB Parlamentosu Genel Kurulu´nda oylamaya sunulacak. AB Bakanı Ömer Çelik Türkiye´nin AB´ye yaklaşması için verilmesi öngörülen fonlarda kesinti yapılmasını vizyonsuzluk olarak nitelendirdi ve bu kesintinin Türkiye için mali olarak bir şey ifade etmeyeceğini belirtti.

 18 Eylül - 23 Ekim - Türkiye´deki Suriyeli sığınmacılara yardım amacıyla AB Komisyonu tarafından Eylül 2016´da başlatılan, Dünya Gıda Programı ve Kızılay´ın Türk Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde yürüttüğü insani yardım programının destek olduğu sığınmacı sayısı 1 milyona ulaştı. Türkiye´ye resmi ziyaret gerçekleştiren İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi´nden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, savaş ve şiddetten kaçan sığınmacılara yardımın bir insani görev olduğunu belirtti ve Türkiye´nin dünyada en fazla sayıda sığınmacıyı misafir eden ülke olduğuna dikkat çekti. Türkiye´deki Sığınmacılar için AB Fonu kapsamındaki program için ayrılan 348 milyon €´luk bütçeden sosyo-ekonomik olarak en zayıf konumda bulunan sığınmacılara her ay düzenli ödemeler yapılıyor. (kişi başına yaklaşık 30 € tutarında) Sığınmacıların söz konusu programa kayıtlarına Kasım 2016 tarihinde başlanmış ve ilk para aktarımı da Aralık ayı sonunda yapılmıştı. Program kapsamındaki sığınmacı sayısının 2017 sonuna kadar 1,3 milyona ulaşması hedefleniyor.

 31 Temmuz – 18 Eylül - AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker 13 Eylül tarihinde Avrupa Parlamentosu´nun Strazburg´daki oturumuna katılarak milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı. Göreve geldiği 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren üçüncü defa “Birliğin Durumu” (State of the Union) başlığıyla yaptığı konuşmasında Juncker, AB´nin karşı karşıya olduğu güçlükler ve bu güçlüklerin aşılması hedefiyle ortaya koyduğu vizyonun yanı sıra yakın gelecekte AB´nin önder olmasını arzu ettiği alanlara ilişkin öngörülerini açıkladı. Konuşmasında AB ile Türkiye arasındaki ilişkilere de yer veren Juncker, ABTürkiye Bildirisi´nin iyi işlediğini ve bu uzlaşı sayesinde Doğu Akdeniz´den Avrupa´ya sığınmacı akımında %97 azalma olduğunu ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Juncker konuşmasının AB Genişleme Politikası ile ilgili bölümünde, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu´nun mevcut görev süresinin sona ereceği 2019 tarihine kadar yeni bir genişleme olmayacağını, hiçbir aday ülkenin üyelik için henüz hazır olmadığını belirtti ve AB´ye aday ülkelerin hukukun üstünlüğü, adalet ve temel haklar konularına büyük öncelik vermesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye´nin yakın gelecekte AB´ye üyeliğinin mümkün olmadığını ileri süren Juncker, AB´nin yüce Türk halkına ve Avrupa değerleri temelinde AB ile çalışmaya hazır olanlara elini açık tutmaya daima devam edeceğinin altını çizdi. İnternet bağlantısı için - Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu´nun 12 Eylül´de Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Hahn´ın katılımıyla gerçekleştirilen oturumunda AB-Türkiye ilişkileri görüşüldü. Hahn, AB-Türkiye ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiğini dile getirerek, daha yapıcı bir yaklaşımın tüm tarafların yararına olacağını belirtti. AB-Türkiye ilişkilerinin AB ülkeleri liderleri tarafından değerlendirileceği AB Konseyi Ekim Zirvesi´nden önce gerçekleştirilen toplantıda AP içerisindeki siyasi gruplar son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini paylaştılar.(1.TÜSİAD-Brüksel WEB sayfasından alıntı)

Anahtar Kelimeler: TÜRKİYE, İLİŞKİLERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İHTİLALLER (03 Mart 2019 - Pazar)
SOSYAL DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİMLER (18 Şubat 2019 - Pazartesi)
DÜNYA´DA SEVİLEN LİDER (30 Aralık 2018 - Pazar)
AÇIK MEKTUP (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
TÜRKİYE´NİN DIŞARDAN GÖRÜNÜŞÜ (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
ANADOLU´DA HÜMANİZMA´NIN DOĞUŞU (29 Kasım 2018 - Perşembe)
AVRUPA´DA HÜMANİZMA´NIN DOĞUŞU (23 Kasım 2018 - Cuma)
AVRUPA´DA SOSYAL DEMOKRASİNİN BUNALIMI (24 Eylül 2018 - Pazartesi)
MAHATAMA GANDİ´DEN DERS (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
İNSAN VE YAŞAM (10 Eylül 2018 - Pazartesi)
KİRLENEN-YOKOLAN TÜRKİYE!(2) (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
KİRLENEN TÜRKİYE!(1) (22 Ağustos 2018 - Çarşamba)
ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (1) (10 Ağustos 2018 - Cuma)
ANADOLU HALI VE KİLİMLERİ (29 Temmuz 2018 - Pazar)
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2) (22 Haziran 2018 - Cuma)
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(1) (19 Haziran 2018 - Salı)
GERİCİLİK VE İÇYÜZÜ (14 Haziran 2018 - Perşembe)
TUTUCULUK (08 Haziran 2018 - Cuma)
OSMANLICILIK (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
OSMANLI HASTALIĞI (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
DEMOKRASİ-NASIL ENGELLENİYOR (10 Mayıs 2018 - Perşembe)
KİM-LER KURTARILIYOR (08 Mayıs 2018 - Salı)
SOSYAL DEMOKRATLAR VE AYDINLIK YARINLAR(1) (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİRLİKTE YAŞAM (18 Nisan 2018 - Çarşamba)
YIKIMA KARŞI BARIŞ (14 Nisan 2018 - Cumartesi)
SOSYAL DEMOKRAT SENDİKACILIK (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
Öğretmen ve Eğitimin Hedefleri (28 Mart 2018 - Çarşamba)
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (3) (21 Mart 2018 - Çarşamba)
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (2) (14 Mart 2018 - Çarşamba)
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1) (06 Mart 2018 - Salı)
GÜL (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
TÜRK -ERMENİ SORUNU (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
DERİN YALNIZLIK... (13 Şubat 2018 - Salı)
Siyaset Seçmen(1) (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
ARAP BASININDAN (25 Ocak 2018 - Perşembe)
SURİYE BATAĞINA SAPLANIRKEN (21 Ocak 2018 - Pazar)
UYUM-SUZ AHLAKI (18 Ocak 2018 - Perşembe)
DARÜLFÜN´A GERİ DÖNÜŞ (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
DÜŞÜNMEYİ GELİŞTİRME(2) (07 Ocak 2018 - Pazar)
DÜŞÜNMEYİ GELİŞTİRME (1) (05 Ocak 2018 - Cuma)
AVRUPA SOLU (29 Aralık 2017 - Cuma)
CUMHURİYETİN TEMEL İLKELER (22 Aralık 2017 - Cuma)
DÜŞÜNCELERİ ÖĞRENME VE GELİŞTİRME(1) (16 Aralık 2017 - Cumartesi)
TOPLUM VE BAŞARI (07 Aralık 2017 - Perşembe)
Eğitim, okuma anlama (30 Kasım 2017 - Perşembe)
GAZİ GAZETE (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
TUTSAKLIKTAN ÖZGÜRLÜK(2) (26 Kasım 2017 - Pazar)
KÜLTÜRE BAKIŞ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
SEVGİ VE HOŞGÖRÜ (21 Kasım 2017 - Salı)
ATATÜRKÇÜLÜK VE ÇEŞİTLERİ (17 Kasım 2017 - Cuma)
HİNDİSTAN-PAKİSTAN VE DEMOKRASİ (12 Kasım 2017 - Pazar)
İLKESİZLİK ÜZERİNE KONUŞMA (03 Kasım 2017 - Cuma)
CHP VE ÖRGÜTLENME (27 Ekim 2017 - Cuma)
AŞK ÜZERİNE (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
PARTİ İÇİ DEMOKRASİ VE KATILIM (19 Ekim 2017 - Perşembe)
EKSEN KAYMASI REJİM SORUNU (12 Ekim 2017 - Perşembe)
CHP VE SİYASET (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
AŞK KİTAPLARI ÜZERİNE (28 Eylül 2017 - Perşembe)
PETROL SAVAŞI (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
SANAT YOLUNDA PİSACCO (21 Eylül 2017 - Perşembe)
AB DE TARTIŞMA (14 Eylül 2017 - Perşembe)
DİL GELİŞİMİ VE OKUMA (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
ANAOKULUNUN YARARLARI (08 Eylül 2017 - Cuma)
MUSTAFA KEMAL VE MAHATMA GANDİ (02 Eylül 2017 - Cumartesi)
ASIL GÜZELLİK (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
SANATIN GÜCÜ(1) (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
YARATICILIK (15 Ağustos 2017 - Salı)
GÜZELLİĞE SAHİP OLMAK (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
SANATIN GÜCÜ (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
OSMANLI TOPLUMUNDA KADIN(1) (30 Temmuz 2017 - Pazar)
DEMOKRASİ SORUNU (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÜNİVERSİTE VE ELİF HOCA (19 Temmuz 2017 - Çarşamba)
Geleceği Görmek (12 Temmuz 2017 - Çarşamba)
SAVAŞA KARŞI BARIŞ (07 Temmuz 2017 - Cuma)
HUZUR İÇİN ADALET (04 Temmuz 2017 - Salı)
DEĞİŞEN CHP NASIL OLMALI?(2) (29 Haziran 2017 - Perşembe)
DEĞİŞEN CHP NASIL OLMALI?(1) (15 Haziran 2017 - Perşembe)
TÜRKÇE SEVDALISI (08 Haziran 2017 - Perşembe)
DOĞA VE İNSANIN ÖLÜMÜ (26 Mayıs 2017 - Cuma)
EĞİTİM VE EDEBİYAT (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
YENİ NESİL GENÇLİK (12 Mayıs 2017 - Cuma)
DOSTLUK İÇİN BARIŞ (05 Mayıs 2017 - Cuma)
SOSYAL DEMOKRASİ VE EKONOMİ (22 Nisan 2017 - Cumartesi)
DÜŞÜNMEK (20 Nisan 2017 - Perşembe)
TOPLUM VE HUKUKSAL BARIŞ (07 Nisan 2017 - Cuma)
HUKUK DEVLETİ (30 Mart 2017 - Perşembe)
DEMOKRASİ VE YURTSEVERLİK (23 Mart 2017 - Perşembe)
DEMOKRATİK EĞİTİM (16 Mart 2017 - Perşembe)
EVET-HAYIR (03 Mart 2017 - Cuma)
GÜVENSİZLİK VE KEYFİLİK (24 Şubat 2017 - Cuma)
VURGUN YEMİŞ ÜNİVERSİTELER! (09 Şubat 2017 - Perşembe)
KORKU VE DİKTAYA DAİR (26 Ocak 2017 - Perşembe)
BAĞIMSIZLIK FENERİ (23 Aralık 2016 - Cuma)
Yılanlı köy gecelerinde (16 Aralık 2016 - Cuma)
REJİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞIYIZ (13 Aralık 2016 - Salı)
AB TÜRKİYE İLİŞKİLERİ (20 Kasım 2016 - Pazar)
CHP SOLDA (MI?) (27 Aralık 2015 - Pazar)
Çöken Eğitim (01 Ocak 0001 - Pazartesi)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR ARASINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
İHTİLALLER
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
TÜRKİYE ‘DE MİLLİ İLAÇ SANAYİSİNİN KURULMAMASI KAPİTÜLASYONUN DANİSKASIDIR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP NE DEĞİLDİR?
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg