Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!


TERÖRİST SUÇLAMASI


Son iki buçuk yıldan beri aktif olarak kullandığım ?facebook? sayfama baktığımda arkadaşlarım sayısının 750´yi aşmış olduğunu gördüm.

Ülke olarak bir yerel seçime gidiyoruz. Arkadaşlarım ve okurlarım arasında benim gibi İYİ Parti´ye sempati duyanlar olduğu kadar MHP´ye oy verecekler, CHP´ye gönül verenler, AK Parti´ye üye olup evet diyecekler ve HDP´ye sempati duyanlar vardır. Seçime katılmayan ya da katılamayan siyasi partilere taraftar olanlar bile olduğunu biliyorum.

Ancak son günlerde gerek havuz medyası gerekse iktidar partisi ve küçük ortağının etkisiyle HDP´ye oy vermiş altı milyon insana ?ki toplam geçerli oyun %12´sidir- haksızlık yapıldığını; onların tamamı teröristmiş gibi bir algı oluşturulduğunu görüyorum.

İçlerinde bazıları ?bölüçülük virüsü ile enfekte? olsalar da konjonktür gereği yani mahalle baskısı ve etkisiyle oyunu o yönde kullananlar da bulunduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bazen yanlış yapmak ve yanlıştan dönmek, insanoğluna has özelliklerden, erdemlerden birisidir.

Büyük Atatürk ?Türkiye Cumhuriyeti´ni kuran halka Türk Milleti denir,? derken Türklük için etnik yapıya, kişinin kökenine değil, ?Kendisini nasıl ifade ettiğine, nasıl hissettiğine,? bakmış ve bunu ?Ne mutlu Türk olana,? değil de, ?Ne mutlu Türküm diyene!? şeklinde veciz biçimde dile getirmiştir.

Benim ?face? arkadaşlarım arasında az da olsa, HDP´ye oy verebilecekler bulunduğunu  biliyorum. Hoşgörüsü sınırlı arkadaşlarımın benim ömrümün 7/61´inin Elazığ, Van ve Diyarbakır´da geçtiğini bilmelerinde fayda vardır. Van-Malatya-Diyarbakır üçgeninde kalan sahayı şehir-şehir kasaba-kasaba, deresi-tepesi-ovasıyla bilirim. Yurdumun bu güzel illerinden edindiğim ve halen görüştüğüm, haberleştiğim onlarca dostum, arkadaşım, kardeşim vardır. Hepimizin ?aynı tornadan çıkmış gibi?, aynı siyasi görüşlerde olmamız elbette olası değildir.

Seçimlerde farklı siyasi partilere oy vermemizden daha doğal bir şey olamaz. Her ne kadar yıllar önce Tebriz Türklerinden İranlı bir Vali´nin bana söylediği, ?Siyaset aralaştırır, ticaret yakınlaştırır,? sözü doğru da olsa, bizlerin sırf farklı siyasi yapılara oy veriyoruz diye birbirimizi dışlamamız, horlamamız ve ilişkilerimizi azaltmamız ya da sonlandırmamız gerekmez. Böyle bir davranış doğru olmaz. Bizi, sosyal anlamda, güdükleştirir, küçültür, fakirleştirir!

Akrabalığımızı istesek de sonlandıramayız. Komşuluk ilişkilerimiz devam edecektir. Arkadaşlıklarımız sürdürülmelidir.

Darda kalırsak farklı siyasi görüşte de olsak komşuluk yardımlaşması ve dayanışması devam edecektir. Çünkü toplumsal ilişkilerimiz ve hayat devam etmektedir.

Benim dileğim barış dilinin, sevgi dilinin egemen olması yönündedir.

Kavga diline, saygısızlığa, küfredene, hakaret edene fırsat verilmemesidir. İyi ile kötü arasındaki fark dikkate alınmalı; saygılı olan, kucaklayan, ayrıştırmayıp birleştiren taltif edilmeli, ödüllendirilmeli ve oy verilerek desteklenmelidir. Ben böyle düşünüyorum. Takdir sizlerin!

Değerli okurlarım, arkadaşlarım ve dostlarım,

Hangi siyasi görüşte olursanız olun,  hangi siyasi partiye veya adaya oy verirseniz verin, sizler benim varlığımı tanımlayan varlıklarsınız. İnsanlar beni size bakarak tanımlarlar, sizin üzerinizden değerlendirir ve tanırlar. Sizler olmasanız ben yapayalnız, ağaçtan farksız biri olurdum. Beni sosyalleştiren, beni ben yapan sizlersiniz. Hepinizi seviyor ve hepinize saygı duyuyorum. Allah sizlerin varlığını ve benimle olduğu kadar diğer arkadaşlarınızla da ilişkilerinizi devam ettirsin diliyorum.

Kucak dolusu sevgiler sunarım. Var olunuz, sağ olunuz.YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04