TARİHİN EN BÜYÜK ADAMI :ATATÜRK
Tarih: 9.11.2017 13:40:42 / 788okunma / 0yorum
Av.Cemil DENLİ

Yaşamını Türk Ulusunu uygar insanlık aleminde layık olduğu yüksek mevkideki yerini alması ülküsüne adamış, kazandığı büyük askeri zaferler ve gerçekleştirdiği olağanüstü devrimlerle  Türk Ulusu´nu uygar uluslar topluluğunun saygın bir üyesi yapmış olan Büyük asker, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü yitirişimizin 95.yıldönümünde, O´nu  sonsuz minnet ve bağlılık duyguları ile anıyor, manevi huzurunda saygı ve tazimle eğiliyorum.

Atatürk´ün büyüklüğünü kavrayabilmek için, yalnız insana mahsus özellikler olan  akıl  (düşünceyle hüküm vermek ve hareket etmek yetkisi, Us, Raison), vicdan (kişinin kendi niyet ve eylemlerini ahlak bakımından yargılaması, aynı zamanda doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü tanıma duygusu, Conscience) ve iz´an (anlama yeteneği, feraset) sahibi olmanın yanında tarih bilmek, yurt sevgisi ve ulusal bilinçle donanmış olmak gerekir. O´nu tarih kitaplarından çıkaran takiyecilerin son günlerdeki Atatürk´e bağlılık gösterileri ve övgülü sözleri  sahtekarlıktan başka bir şey değildir. 

Atatürk´ün büyük askeri dehasını, büyük devlet adamlığını ve devrimciliğini en veciz sözlerle  ifade edenler arasında (bir zamanlar onun askeri ve siyasi hasımı olanlar dahil) yabancı şahsiyetler önemli bir yer tutar. Büyük Atatürk´ün gerek sağlığında gerekse ölümünden sonra  hakkında pek çok kitaplar, yazılar yazılmış, sözler söylenmiştir. Kısa olması gereken bu yazıda O´nun hakkında bazı yabancı şahsiyetlerin görüşlerini paylaşacağım.

 Bana armağan edilen kitaplar arasında özel bir yeri olan bir kitap var. Son satırına değin büyük bir dikkatle okuduğum bu kitabın sonunda yer alan yazının başlığını gördüğümde ATATÜRK hakkında yıllardır aradığım en doğru nitelemeyi (hem de bir İngiliz gazetesinde) bulmanın büyük sevincini ve gururunu yaşadım

Yazının başlığı “Tarihin En Büyük Adamı” idi. Ve bu nitelemeye layık tek tarihi şahsiyetin ancak ve yalnız ATATÜRK olduğunu gördüm.   

Adından söz edilmemiş bu İngiliz gazetesi Atamızdan söz ederken onun büyüklüğünü anlatabilmek için her devrin meşhur adamlarından bir kaçını  sözkonusu ederek, Atamızın bütün meşhurlarla mukayese kabul etmez bir devrimci, büyük kumandan, devrin en büyük devlet adamı olduğunu, onun derecesine çıkabilmek için, onun takip ettiği yoldan başka, bir de Atatürk gibi olağanüstü bir zeka, şimşek gibi kararlar verebilecek bir insan olmak gerektiğine işaret ediyor ve Atatürk´ün devrin ve tarihin  en büyük adamı olduğunu ve hiç bir büyükle mukayese kabul etmeyecek kıymette bulunduğunu, Atatürk´ün büyük kıymetlerini gösteren  hiçbir adamı tarihin henüz kaydetmemiş olduğunu” yazıyor. (İskender F.Sertelli, Dünya Ağlıyor, s.110, Semih Lütfi Kitabevi İstanbul-1939).

 “Bu eşsiz büyük adam, askeri dehası ile, kesin ve şaşmaz ve değişmez kararları, manevi kudreti ile Timurlenk´in, Cengiz Han´ın ordularının başına geçseydi, fehetmeyeceği ülke, diz çöktürmeyeceği ordu bulunmazdı.” H.C.Armstrong, İngiliz İstihbarat Subayı ve  Bozkurt´un yazarı)

  “Tarihte çok defa büyük bir millet ve büyük bir devir kendilerine uygun büyük adamı bulamazlar ve felakete sürüklenirler veyahut büyük adam kendisine bir faaliyet sahası  arzeden bir millete ve bir devre rastlamayıp boş yere  savaşır ve söner. Kemal Atatürk´ün şahsındaki büyük adam, ulusunu ve büyük ulus, adamını bulmuştur.  Türkiyece bilindiği gibi bir gün bütün dünyaca da  anlaşılacaktır ki, yüzyılımızın gerçek önderi Atatürk´tür.”  (Alman Tarihçi  Prof.Herbert Melzig-Atatürk Dedi ki, 1942, s.4)

“Öyle bir an düşünün ki, Batı dünyamızda Rönesans, Reform, XII,yüzyıl sonunun  bilimsel ve kültürel ihtilali, Fransız İhtilali ve endüstriyel  ihtilallerin hepsi bir insan hayatının içine yığılmış olsun ve bunlar  kanunla zorunlu kılınsın. İşte Atatürk, 1920 ile 1930 arasında, bu kadar kısa bir süre içerisinde  ve hiçbir ülkede uygulanamamış en ihtilalci bir programı gerçekleştirdi” (İngiliz Tarihçi  Prof.Arnold Toynbee-ATATÜRK).

 “Mustafa Kemal beslediği umutları, giriştiği işleri bir yaygara konusu yapmaksızın çalışmıştır. Bunun içindir ki, bu göz kamaştıran eserin büyüklüğü gereği gibi bilinmemektedir. Öbür yandan bu eser, İngiliz, Fransız, Rus devrimlerinin başardıklarından bambaşkadır. Örneğin hiç biri dil, yazı gibi konulara el atmamıştır. Ne Cromwel, ne Robespierre, ne Lenin, ne de ondan sonra gelenler, çekip çevirdikleri ulusların bilim felsefesini, düşünme metotlarını, kısaca bütün alın yazısını değiştirme yükünü omuzlarına alamamışlardır.” (Fransız Akademisi Üyesi Georges Duhamel)

 “O´nda hayran olduğum iki olağanüstü nitelik var:  Biri alev gibi parlayan  yurt sevgisi, diğeri eserine mutlak bir mantık ve birlik sağlayan nefse güven. Bir tek adam, her şeyi tasarlamış, her şeyi gerçekleştirmiştir.  O´nun kazandığı ün ve gördüğü saygının yüceliği, eşsizliği kolayca anlaşılır. Tanıyanların hiç biri O´na “Büyük devlet adamı” ünvanını vermekten kendini alıkoyamaz.” (Eski Fransız Başbakanı Edouard Herriot).

 “Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi O´nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği´nin Amerikaca tanınması konusunda Sovyet Rusya Dışişleri Bakanı Litvinof ile görüşürken, kendisine, onun fikrince bütün Avrupa´nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana verdiği cevapta Avrupa´nın en büyük devlet adamının bugün Avrupa´da yaşa(ma)dığını, Boğazların gerisinde, Ankara´da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.” (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D.Roosevelt)

Atatürk´ün ulusal iradenin tecelligahı olan meclise verdiği önemi, değeri ve büyük saygıyı ortaya koyan bir beyanatını İngiliz Gazeteci Grace Allison´dan okuyalım:

“Şimdi istediği an kendisini diktatör ilan edebileceği halde,halkın temsilcilerinden sorumluluğu çalmıyor: “Meclis,” diyor, “bir adamdan ibaret değildir; ben sadece onun başkanıyım.”

 Atatürk´e diktatör diyenlere İngiliz Yazar Herbert Sideabotham´ın sözleriyle yanıt verelim:

“Eğer demokrat diye bir şey varsa Atatürk demokrattır. Atatürk iradesinin ruhu gerçekten demokrat olmasaydı ve bu ruh bütün halkı etkilememiş bulunsaydı, devrimler gerçekleşebilir miydi? Türk aydınları, halkın iyiliği için çalışan demokrasiyi  “Halkçılık” diye vasıflandırıyorlar ki, Bentham´ın  “en büyük sayıya en büyük iyilik”  diye anlatmak istediği şeyin bir ifadesidir. Ve bu konuda Atatürk´ün yönetimi, bazı batı demokrasilerini utandırabilir.” (Yabancı Gözüyle Cumhuriyet Türkiyesi, 1938, s.45)

  “Ben Ankara´da oturduğum zaman daima güneşe bakardım. Fakat ben güneşi ufukta değil Çankaya´da görürdüm; Çünkü güneş, Çankaya´daki Atatürk denilen güneşti.

Atatürk´ün ölümü, yalnız Türkiye için değil,bütün dünya için büyük bir kayıptır.” (Eski Belçika Elçisi De Raymond –Cumhuriyet, 20 Kasım 1938)

 “Benim üzüntüm iki türlüdür. Önce büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu büyük adamla tanışmak konusundaki içten dileğimin gerçekleşmesine imkan kalmamış olmasıdır.” (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D.Roosevelt)

 

 Yazımı 11 Kasım 1938 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oybirliğiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü´nün, 21 Kasım 1938 günü Atatürk´ün aziz na´şının Etnoğrafya müzesindeki geçici kabrine konulmasından sonra Büyük Türk Milleti´ne hitaben yayınlanan tarihi mesajının son sözleri ile bitiriyorum: 

“Devletimizin banisi, ve milletimizin fedakar, sadık hadimi;

İnsanlık idealinin aşık ve mümtaz siması;

Eşsiz kahraman ATATÜRK;

Vatan sana minnettardır.

Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Ruhundaki ateşten ruhlarımıza canlılık ve hayat verdin. Emin ol, aziz hatıran sönmez meş´ale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.”

 

 

 

Anahtar Kelimeler: TARİHİN, BÜYÜK, ADAMI, ATATÜRK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR (29 Ağustos 2018 - Çarşamba)
UĞUR MUMCU (23 Ocak 2018 - Salı)
VAHİDEDDİN´İN İHANETİ (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ARMAGEDDON (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
“ARTIK MECLİS VAR !” (22 Nisan 2016 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
ŞİMŞEK ÇIKIŞA, KAPLAN DÜŞÜŞE DEVAM
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi - KİTAPLAR ARASINDA
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
BEKA SORUNU VAR MI, YOK MU?
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
SARILIN O KALBE
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKUL YÖNETİCİLİĞİNDE EĞİTİM ESASTIR
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Hem Okudum Hem de Yazdım…
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
KORKULARIMIZ
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CEYHUN ATUF KANSU: GERÇEK BİR TÜRK DEVRİMİ OZANI
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
İKİNCİ CUMHURİYETÇİLERİN SESLENİŞİ!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
aktüalite ve edebiyat - KİTAP NE DEĞİLDİR?
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
Celal Topkan
Celal Topkan
AKP´LİLER SORUYORUM
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
Kitaplık “ÇAVLANLARIN ÇIĞLIĞI”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
MÜZİK VE BEN-2
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
TEMPOSUZ BİR TOROS KAPLAN!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-3/19/1611549723586.jpg