TARİHİN EN BÜYÜK ADAMI :ATATÜRK
Tarih: 9.11.2017 13:40:42 / 468okunma / 0yorum
Av.Cemil DENLİ

Yaşamını Türk Ulusunu uygar insanlık aleminde layık olduğu yüksek mevkideki yerini alması ülküsüne adamış, kazandığı büyük askeri zaferler ve gerçekleştirdiği olağanüstü devrimlerle  Türk Ulusu´nu uygar uluslar topluluğunun saygın bir üyesi yapmış olan Büyük asker, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü yitirişimizin 95.yıldönümünde, O´nu  sonsuz minnet ve bağlılık duyguları ile anıyor, manevi huzurunda saygı ve tazimle eğiliyorum.

Atatürk´ün büyüklüğünü kavrayabilmek için, yalnız insana mahsus özellikler olan  akıl  (düşünceyle hüküm vermek ve hareket etmek yetkisi, Us, Raison), vicdan (kişinin kendi niyet ve eylemlerini ahlak bakımından yargılaması, aynı zamanda doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü tanıma duygusu, Conscience) ve iz´an (anlama yeteneği, feraset) sahibi olmanın yanında tarih bilmek, yurt sevgisi ve ulusal bilinçle donanmış olmak gerekir. O´nu tarih kitaplarından çıkaran takiyecilerin son günlerdeki Atatürk´e bağlılık gösterileri ve övgülü sözleri  sahtekarlıktan başka bir şey değildir. 

Atatürk´ün büyük askeri dehasını, büyük devlet adamlığını ve devrimciliğini en veciz sözlerle  ifade edenler arasında (bir zamanlar onun askeri ve siyasi hasımı olanlar dahil) yabancı şahsiyetler önemli bir yer tutar. Büyük Atatürk´ün gerek sağlığında gerekse ölümünden sonra  hakkında pek çok kitaplar, yazılar yazılmış, sözler söylenmiştir. Kısa olması gereken bu yazıda O´nun hakkında bazı yabancı şahsiyetlerin görüşlerini paylaşacağım.

 Bana armağan edilen kitaplar arasında özel bir yeri olan bir kitap var. Son satırına değin büyük bir dikkatle okuduğum bu kitabın sonunda yer alan yazının başlığını gördüğümde ATATÜRK hakkında yıllardır aradığım en doğru nitelemeyi (hem de bir İngiliz gazetesinde) bulmanın büyük sevincini ve gururunu yaşadım

Yazının başlığı “Tarihin En Büyük Adamı” idi. Ve bu nitelemeye layık tek tarihi şahsiyetin ancak ve yalnız ATATÜRK olduğunu gördüm.   

Adından söz edilmemiş bu İngiliz gazetesi Atamızdan söz ederken onun büyüklüğünü anlatabilmek için her devrin meşhur adamlarından bir kaçını  sözkonusu ederek, Atamızın bütün meşhurlarla mukayese kabul etmez bir devrimci, büyük kumandan, devrin en büyük devlet adamı olduğunu, onun derecesine çıkabilmek için, onun takip ettiği yoldan başka, bir de Atatürk gibi olağanüstü bir zeka, şimşek gibi kararlar verebilecek bir insan olmak gerektiğine işaret ediyor ve Atatürk´ün devrin ve tarihin  en büyük adamı olduğunu ve hiç bir büyükle mukayese kabul etmeyecek kıymette bulunduğunu, Atatürk´ün büyük kıymetlerini gösteren  hiçbir adamı tarihin henüz kaydetmemiş olduğunu” yazıyor. (İskender F.Sertelli, Dünya Ağlıyor, s.110, Semih Lütfi Kitabevi İstanbul-1939).

 “Bu eşsiz büyük adam, askeri dehası ile, kesin ve şaşmaz ve değişmez kararları, manevi kudreti ile Timurlenk´in, Cengiz Han´ın ordularının başına geçseydi, fehetmeyeceği ülke, diz çöktürmeyeceği ordu bulunmazdı.” H.C.Armstrong, İngiliz İstihbarat Subayı ve  Bozkurt´un yazarı)

  “Tarihte çok defa büyük bir millet ve büyük bir devir kendilerine uygun büyük adamı bulamazlar ve felakete sürüklenirler veyahut büyük adam kendisine bir faaliyet sahası  arzeden bir millete ve bir devre rastlamayıp boş yere  savaşır ve söner. Kemal Atatürk´ün şahsındaki büyük adam, ulusunu ve büyük ulus, adamını bulmuştur.  Türkiyece bilindiği gibi bir gün bütün dünyaca da  anlaşılacaktır ki, yüzyılımızın gerçek önderi Atatürk´tür.”  (Alman Tarihçi  Prof.Herbert Melzig-Atatürk Dedi ki, 1942, s.4)

“Öyle bir an düşünün ki, Batı dünyamızda Rönesans, Reform, XII,yüzyıl sonunun  bilimsel ve kültürel ihtilali, Fransız İhtilali ve endüstriyel  ihtilallerin hepsi bir insan hayatının içine yığılmış olsun ve bunlar  kanunla zorunlu kılınsın. İşte Atatürk, 1920 ile 1930 arasında, bu kadar kısa bir süre içerisinde  ve hiçbir ülkede uygulanamamış en ihtilalci bir programı gerçekleştirdi” (İngiliz Tarihçi  Prof.Arnold Toynbee-ATATÜRK).

 “Mustafa Kemal beslediği umutları, giriştiği işleri bir yaygara konusu yapmaksızın çalışmıştır. Bunun içindir ki, bu göz kamaştıran eserin büyüklüğü gereği gibi bilinmemektedir. Öbür yandan bu eser, İngiliz, Fransız, Rus devrimlerinin başardıklarından bambaşkadır. Örneğin hiç biri dil, yazı gibi konulara el atmamıştır. Ne Cromwel, ne Robespierre, ne Lenin, ne de ondan sonra gelenler, çekip çevirdikleri ulusların bilim felsefesini, düşünme metotlarını, kısaca bütün alın yazısını değiştirme yükünü omuzlarına alamamışlardır.” (Fransız Akademisi Üyesi Georges Duhamel)

 “O´nda hayran olduğum iki olağanüstü nitelik var:  Biri alev gibi parlayan  yurt sevgisi, diğeri eserine mutlak bir mantık ve birlik sağlayan nefse güven. Bir tek adam, her şeyi tasarlamış, her şeyi gerçekleştirmiştir.  O´nun kazandığı ün ve gördüğü saygının yüceliği, eşsizliği kolayca anlaşılır. Tanıyanların hiç biri O´na “Büyük devlet adamı” ünvanını vermekten kendini alıkoyamaz.” (Eski Fransız Başbakanı Edouard Herriot).

 “Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi O´nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği´nin Amerikaca tanınması konusunda Sovyet Rusya Dışişleri Bakanı Litvinof ile görüşürken, kendisine, onun fikrince bütün Avrupa´nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana verdiği cevapta Avrupa´nın en büyük devlet adamının bugün Avrupa´da yaşa(ma)dığını, Boğazların gerisinde, Ankara´da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.” (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D.Roosevelt)

Atatürk´ün ulusal iradenin tecelligahı olan meclise verdiği önemi, değeri ve büyük saygıyı ortaya koyan bir beyanatını İngiliz Gazeteci Grace Allison´dan okuyalım:

“Şimdi istediği an kendisini diktatör ilan edebileceği halde,halkın temsilcilerinden sorumluluğu çalmıyor: “Meclis,” diyor, “bir adamdan ibaret değildir; ben sadece onun başkanıyım.”

 Atatürk´e diktatör diyenlere İngiliz Yazar Herbert Sideabotham´ın sözleriyle yanıt verelim:

“Eğer demokrat diye bir şey varsa Atatürk demokrattır. Atatürk iradesinin ruhu gerçekten demokrat olmasaydı ve bu ruh bütün halkı etkilememiş bulunsaydı, devrimler gerçekleşebilir miydi? Türk aydınları, halkın iyiliği için çalışan demokrasiyi  “Halkçılık” diye vasıflandırıyorlar ki, Bentham´ın  “en büyük sayıya en büyük iyilik”  diye anlatmak istediği şeyin bir ifadesidir. Ve bu konuda Atatürk´ün yönetimi, bazı batı demokrasilerini utandırabilir.” (Yabancı Gözüyle Cumhuriyet Türkiyesi, 1938, s.45)

  “Ben Ankara´da oturduğum zaman daima güneşe bakardım. Fakat ben güneşi ufukta değil Çankaya´da görürdüm; Çünkü güneş, Çankaya´daki Atatürk denilen güneşti.

Atatürk´ün ölümü, yalnız Türkiye için değil,bütün dünya için büyük bir kayıptır.” (Eski Belçika Elçisi De Raymond –Cumhuriyet, 20 Kasım 1938)

 “Benim üzüntüm iki türlüdür. Önce büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu büyük adamla tanışmak konusundaki içten dileğimin gerçekleşmesine imkan kalmamış olmasıdır.” (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D.Roosevelt)

 

 Yazımı 11 Kasım 1938 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oybirliğiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü´nün, 21 Kasım 1938 günü Atatürk´ün aziz na´şının Etnoğrafya müzesindeki geçici kabrine konulmasından sonra Büyük Türk Milleti´ne hitaben yayınlanan tarihi mesajının son sözleri ile bitiriyorum: 

“Devletimizin banisi, ve milletimizin fedakar, sadık hadimi;

İnsanlık idealinin aşık ve mümtaz siması;

Eşsiz kahraman ATATÜRK;

Vatan sana minnettardır.

Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Ruhundaki ateşten ruhlarımıza canlılık ve hayat verdin. Emin ol, aziz hatıran sönmez meş´ale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.”

 

 

 

Anahtar Kelimeler: TARİHİN, BÜYÜK, ADAMI, ATATÜRK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
UĞUR MUMCU (23 Ocak 2018 - Salı)
VAHİDEDDİN´İN İHANETİ (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ARMAGEDDON (24 Ağustos 2017 - Perşembe)
“ARTIK MECLİS VAR !” (22 Nisan 2016 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
KAÇ-KAÇ FACİASI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
İLK 100 GÜN
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
sanat gündemi
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
EMPERYALİZMİN KISKACINDA TÜRK TARIMI - 19
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
TOROSLAR
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ATATÜRK´ÜN ÖZGÜRLÜK BİLDİRİSİ AMASYA GENELGESİ´NİN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
DEMOKRASİ, KALKINMA, SAYGINLIK VE EĞİTİM
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Ne Geceymiş Yahu?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DEMOKRASİ VE DİKTATÖRLÜK(2)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
DEĞİŞİM ZAMANI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
CUMHURİYETİN DEMOKRATİK EĞİTİMİ ULUSAL GÜCÜMÜZÜ OLUŞTURDUĞU GİBİ, “KİNDAR NESİL YETİŞTİREN EĞİTİM” DE ULUSAL YIKIMIMIZA YOL AÇAR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
HASTA VELİNİMETİMİZDİR !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Türkiye Bilimsel Yayınalar Dünyadaki Yeri ve İran Güney Kore Karşılaştırması
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Ali Alp
Ata Ali Alp
aktüalite ve edebiyat
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
ASKERALMA SİSTEMİ VE BEDELLİ ASKERLİK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
19 MAYIS 1919
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
“YAŞAMAYA GEÇ KALDIM”(*)
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HÜLYA ŞENKUL VE EDEBİYAT
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Bereketli Hilal
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TEŞEKKÜRLER TOROS KAPLANLARI
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
YAYLA YOLLARI
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
Desteğin Tam Zamanı
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
DEVLET İÇİNDE KİŞİSEL DEVLET
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
SEÇİM RENKLİ GEÇİYOR
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-5/3/1300599925334.jpg