İlhan ALPER


SON KABADAYI KÖŞKER TEVFİK-3


Kabadayı ve Robin Hood sözcüklerinin yan yana düşmesi Bana bir duyumu anımsattı?  Fayton arabaya binerek, kağıt üsütne yazdığı kötü sözcüğü parayla kapatan pavyon sahiplerinden, Adana pavyonlarından haraç toplayan Karikatür Duran´ın, yoksullara para dağıtması anlatılırdı. Sonra, efendi ve sevilen bir Kabadayı olan Gedikli Kemal´ı vuranları dayısı Zekeriya´nın vurduğunu anlatırdı babam. Ve  nam uğruna hayatın feda edilmesi öyküsü? Hasmını vuran bir kunduracının, hemen saçını usturaya vurarak tezgâhının başına geçmesi olayının uzantısı olarak, yanlış teşhis edilen başka birinin, suçsuz olduğu halde,  tanınmış birini vurması sonucu nam sahibi olacağı nedeniyle cinayeti üstlenmiş.  Dahası, hani Taşçıkan da dediğimiz eski genelev sokağı önlerinde yine böyle bir cinayet işleniyor.  Düşmanını vurmayı kafasına koyan kişi önce bir bağıra çağıra kendini kovalattıktan sonra çekip adamı vuruyor.

İşte bu etkiler kolay değil? Çocuktuk, gençtik, etkilenirdik. Gençliğin birçok olgularının odaklandığı bir albenili etkileşim algısına kapılır giderdik sonuçta.  Muhit olarak gençlik üstünde etkileri olmuştur. Takdir yönelimi sağlıyor.  Şimdi düşünüyorum da, kız arkadaşıyla buluşan mahalle arkadaşımızı korumak için ya da diğer bir arkadaşımıza arka çıkmak için vs., cahilce üstümüzde bir şeyler  taşıdığımız o delikanlılık günlerinde polis baskınında yakalansaydık eğer, hayatımız nasıl bir noktaya varırdı? Ama gerçek oydu? Narkotik siviller göründüğünde ?ıkkk..? diye sinyal veren abilerimiz de vardı.  İyi insanlardı; zararları sadece kendilerineydi. İşte biz de ordan paçayı sıyırıp hayata atılsak da, o kültürün yöneliminden bir türlü kurtulamadık. Biraz da işsizliğin yüzü hürmetine polis olduk yıllar sonra. 

Son olarak, ?İnce Cumali? filmini yapan Adanalı aktörün film hikâyesinden bahsetmek isteriz?  İrfan Atasoy,  Adanalı kabadayı İnce Cumali´ye sorar:?Filme adını veri mi?? O da:?verr?? der. Film bittikten sonra da nasıl olduğunu sorduğunda:?Biraz köylü işi olmuş? der İnce Cumali. Tabii bu film o zaman bayağı sükse yapar.  Yapım olarak ödüller kazanır, Yılmaz Güney de başroldedir.  İnce Cumali´nin de adı çok duyulur. Hatta sanırım Şekerci Sırrı tarafından hiç yoktan öldürüldüğü de söylendi o yıllarda. Okul tatilinde sandık çakarken duymuştuk bu olayı.

Şimdi aklıma ne geldi biliyor musunuz?... Eski bir Amerikan kovboy filmi. Bir düello sonucunda, fırsat bu fırsat deyip, rahatça yaşayabilmek için, kendini öldü gösterip, sahte mezar da yapan ünlü bir silahşörü anımsadım durup dururken?

Öyle ya? Şu da bir gerçekti ki: ?Su destisi de su yolunda kırılırdı.?

Köşker Tevfik ve diğer kabadayılarımızın toprağı bol olsun diyoruz. 

*(02.11.2015)Memet doğanay
27.05.2016 21:54:26
Müslüman insana toprağı bol olsun denmez gazeteci olmuşsun güya her şey gibi sizde ucuzlamışsınız şimdiki kabadayılar gibi

Mert okan
16.10.2016 13:45:45
Gedikli kemali anlatan birileri varmı? O benim dedem

YAZARLAR

 • Perşembe 27 °C / 19 °C Güneşli
 • Cuma 27 °C / 20 °C Güneşli
 • Cumartesi 27 °C / 20 °C Gök gürültülü sağanak yağış
 • BIST 100

  101.930%0,48
 • DOLAR

  5,6842% 0,12
 • EURO

  6,2751% 0,18
 • GRAM ALTIN

  272,42% -1,04
 • ÇEYREK ALTIN

  449,493% -1,04