(DEFTER) Büyükelçi Hasan Sevilir AŞAN


SİYASİ YASAKLI ECEVİT

‘’Ecevit, bu bağlamda acı deneyime sahipti. Hamzaköy sonrası siyasi yasaklı olduğu dönemde kaleme aldığı bir makale ve yabancı basına verdiği demeç bahane edilerek sıkıyönetim tarafından iki kez demir parmakların arkasına gönderilmişti’’


1980’li yıllardı. Merkezde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ekonomik işler Dairesindeydim. Görev alanımızda Mısır da bulunuyordu ve ilişkiler o zaman rayındaydı.

Kahire’den biri resmi diğeri özel ziyaretçi iki Bakan aynı günlerde Ankara’daydı. Daha önceki yıllarda tanışıp, hayranlık duydukları Bülent Ecevit’i ziyaret edip, saygılarını sevgilerini sunmak istediler.

12 Eylül sonrasıydı. Ecevit siyaseten yasaklıydı. Resmi şapkası yoktu.

Bakanların talepleri samimi bulunmuş, resmi program dışında özel nezaket ziyareti şeklinde bir düzenleme yapılması öngörülmüştü.

MISIRLI BAKANLAR

Mısırlı Bakanlar ve Büyükelçileri, refakatçileri ile birlikte eskortlu konvoyla Ecevitlerin Oran’daki evlerine gelmiştik.

Mahalle çevresi şaşırmıştı. Siyasi yasaklı jandarma gözetimli Ecevitlerin evine eski günlerdeki gibi siyah arabalı heyetler çıkarma yapıyordu.

Protokol görevlimiz, program dışı ziyaret olması nedeniyle korumalarla birlikte dışarıda beklemedeydi.

 

***

Ecevitler Bakanları kapıda karşıladı.

Sıcak, samimi merhabalaşmayla, duvarları boydan boya kütüphaneli salona alındık. En az 15 kişiydik, sıralanıp, zar zor sığdık.

Son derece saygılı, hayran bakışlı Mısırlı Bakanlar, Bülent Ecevit’le daha önce hangi vesilelerle tanıştıklarını anlatarak sohbete başlamıştı. Ecevit, bilinen kibar ve içten ev sahipliği ile karşılık veriyordu.

Mısır-Türkiye ilişkileri, tarihi bağlarımız, dostluk ve ortak emlak komisyonu çalışmaları gibi konulara değinildi.

Ecevit, kendisine daha önce ulaştırdığımız nota önceden göz atmış olmalı ki, iki ülke ilişkilerinin güncel boyutunu maharetle dile getirmişti.

***

Siyaseten yasaklı olduğu dönemde dahi uluslararası dikkatleri üzerine çeken Ecevit’in yabancılar üzerinde yarattığı etkiyi başka fırsatlarda da tanık olmuştum.

Bilge, efendi kişiliği, yumuşak huyluluğu, konulara hakimiyeti ve güzel İngilizcesi ile her dönemde göz doldururdu. Güven veren, karizmatik kişiliği, yabancı diplomatlar ve devlet adamları tarafından sevilir, samimiyetle takdir edilirdi.

ECEVİTLERİN ÇAYI

Sohbetin belirli bir aralığında, Rahşan Hanım elinde çay dolu büyük bir tepsiyle salon kapısında görünmüştü.

Tavşankanı çaylı ince belli bardaklarla dolu ağır tepsiyi, aile dostlarını, özel misafirlerini ağırlar gibi aramızda dolaştırdı. Hemen sonra mutfak tarafından uzatılan küçük tabaklardaki tuzlu, şekerli kurabiyeleri, izin verdiği ölçüde sehpalara birlikte yerleştirdik.

Sohbet, bu zevkli ikramlarla daha tatlı bir seyir almıştı.

Ecevitlerin çayı meşhurdu. Çay ritüellerine bu şekilde tanıklık herkese nasip olmazdı.

 

 ***

Görüşmede iç siyaset hiç konuşulmadı.

Ecevit, konuk Bakanların kendisini siyasette yeniden görme dilek ve temennilerini kibarca teşekkürle geçiştirdi.

***

Ecevit, bu bağlamda acı deneyime sahipti.

Hamzaköy sonrası siyasi yasaklı döneminde, kaleme aldığı eleştirel bir makale ve yabancı basına verdiği demeçleri bahane edilerek sıkıyönetim mahkemelerinde iki kez hapse mahkum edilmişti.

Birkaç yıl önce Kıbrıs Harekatının kahramanı olarak yere göğe sığdırılamayan efsanevi Başbakan, düşünceleri nedeniyle bir suçlu gibi demir parmaklıkların arkasına gönderilmişti.

 

 

 YAZARLAR

 • Perşembe 30 ° / 16 ° Güneşli
 • Cuma 32 ° / 17 ° Güneşli
 • Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.198%-1,09
 • DOLAR

  7,9484% 1,74
 • EURO

  9,4016% 1,48
 • GRAM ALTIN

  486,22% 0,57
 • Ç. ALTIN

  802,263% 0,57